Onkos 54,5 neliön kampän vuokra suuri jos se on...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rentun ruusu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
No tietenkin riippuu ihan sijainnista. Helsingin keskustassa se olisi puoli-ilmainen, jossain tuppukylässä kallis.

Meillä 53 m2 ja 910 e, ja on suht edullinen täällä...
 
11,5 euroa neliöltä. Riippuu tuleeko päälle vielä sähkö+vesi. Ja mikä lämmitys. (Jos esim. lämmitys kuuluu, niin sitten ei ole kovin paha) Mutta maan keskineliövuokra on alle 10€ ja sanoit, että kyseessä on pieni paikkakunta.
 
maksaa 1300 kuussa jostain kämäsestä kämpästä, vaikka sitä rahaa riittääkin niin tuo on jo tyhmää maksaa pikku kopista niin paljon. Kun ajattelee niin ei ole mitään syytä maksaa niin paljoa vuokraa asunnosta. Toivottavasti kohta kupla puhkeaa.
 
[QUOTE="ger";25933680]Meillä on vähän pienempi, 1300 e (juu, Helsingin keskustassa). :D Sanoisin siis, että halpa kuin saippua![/QUOTE]

Tässä yksi syy miksi EI kannata asua keskustassa.
Vuokrat ovat naurettavia.
Mieluumin vähän syrjemmällä ja maksaa vuokraa puolet vähemmän. ;)
 
Kuulostaa kalliilta, varsinkin kun yleensä vuokraaan ei sisälly vesi eikä varsinkaan sähkö. Joidenkin säätöiden vuokraamissa saattaa sisältyäkin, mut muuten ei.
 
[QUOTE="vieras";25933691]Te ette varmaankaan asu yksityisellä, tai sitten asunnon omistaja on ihan pihalla alueen hintatasosta. Tai voihan olla, että asutte jossain huonomaineisessa lähiössä.[/QUOTE]

Me emme IKINÄ muuta yksityiseen.
Ne pyytävät aivan liikaa vuokraa...
Näin on parempi. :)

Ja lisään vielä että alue on oivallinen.<3
Mukavat naapurit, paljon kauppoja ihan vieressä
ja mukavat ulkoilualueet. ^^
 
Viimeksi muokattu:
siis tää olis pieni paikkakunta eikä lähelläkään mitään pääkaupunkiseutua. Voi luoja kun en tiedä mitä tekis....hakeako samasta talosta pienempää vai hakisko tän kokosta? Kyllä mä kai saisin sen maksettua ei siinä mitään mut silti.
Asunnossa olis kyl oma sauna jatietysti parveke.
 
Tässä yksi syy miksi EI kannata asua keskustassa.
Vuokrat ovat naurettavia.
Mieluumin vähän syrjemmällä ja maksaa vuokraa puolet vähemmän. ;)

Olen pennusta asti tottunut asumaan keskustassa, joten en halua muuttaa pois täältä. Kaikki tarvitsemani on mukavasti ulko-oven takana, kävelymatkan päässä. Tuloja on onneksi sen verran, että vuokra vie nettopalkoista n. neljäsosan, mikä on ihan kohtuullinen osuus.
 
[QUOTE="ger";25933772]Olen pennusta asti tottunut asumaan keskustassa, joten en halua muuttaa pois täältä. Kaikki tarvitsemani on mukavasti ulko-oven takana, kävelymatkan päässä. Tuloja on onneksi sen verran, että vuokra vie nettopalkoista n. neljäsosan, mikä on ihan kohtuullinen osuus.[/QUOTE]

Mikset sit osta omaa asuntoa sieltä?
Muuttaisit jonnekki halpaan kämppään siks aikaa ja säästäisit rahaa.
Jos noin hyvät tulot ni aika äkkii saisit säästettyä ainakin sen 10%.

Ja ei miunkaa kyl tarvii kävellä kauaa, ku on kaikki lähellä enkä edes keskustassa asu. :D
 
[QUOTE="Vieras";25933973]Kaupungin asunto? Ne onkin hyviä, jos tuuri sattuu käymään. Niitä vaan ei kovin helpolla saa.[/QUOTE]

Ei ne kaikki oo hyviä... Riippuu ihan alueesta.
Kyllä niitä kaupungin kämppiä saa (mutta jooh onhan niissä pitkät jonot), mutta saatko juuri unelma kämpän? Silloin on tuuria mukana joo, jos sellasen saat. :)
 

Yhteistyössä