Alkuperäinen kirjoittaja Tuulipuku:Onhan Suomessakin näitä sukunimiä Turku, Lahti, Mäntyharju, Joensuu, Mikkeli, Vaasa jne.
Jep, ja mulla on serkkuja joiden sukunimi on Suomi.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Tuulipuku:Onhan Suomessakin näitä sukunimiä Turku, Lahti, Mäntyharju, Joensuu, Mikkeli, Vaasa jne.
Alkuperäinen kirjoittaja maailmanmatkaaja:Kuinka moni suomalainen puhuu ja lausuu englantia englantilaisittain tai amerikkalaisittain? Valitettavasti suomalaisilla on suurimmalla osalla suomi-englanti aksentti,joka erottaa meidät maailmalla.Koulussa,kun kiinnitetään siihen kielioppiin enemmän huomiota ja lausuminen jätetään vähemmällä.Terhi puhuu kieliopillisesti oikein,joten jokainen joka vähäänkään ymmärtää/osaa sitä englantia puhua ymmärtää kyllä kaiken,mitä hän sanoo,vai mitä?Minulla ei ainakaan jää epäselväksi hänen sanomisensa.Se vaan on niin helppoa arvostella toisia.Miettikääs ensin sitä omaa kielitaitoanne ja arvostelkaa sitten jos on varaa.
no vastaa nyt että mikä tässä ruotsi-vertailussa oli se pointti!
Jep, ja mulla on serkkuja joiden sukunimi on Suomi.
Mikäs ihme se on! Onhan Suomessakin monia kaupunginnimiä sukuniminä. Kaija K= Kokkola. On olemassa Kemi, Lahti, Kotka, Vaasa jne. Ei siinä ole mitään outoa!Voiko tuollaista sukunimeä edes olla olemassa? facebookissa ja lehdissä kuitenkin esiintynyt nimellä Terhi Alanya. Jännä juttu, jos on sama nimi kuin asuinpaikallaan.
Turkissa puhutaan turkinkieltä, ei englantia yleisesti. Miksi oletat, että Terhi A puhuisi hyvää englantia???Mua ihmetyttää sukunimeä enemmän miten sillä voi olla noin huono englanninkielen taito ja varsinkin lausuminen? Kuitenkin viettänyt ulkomailla jo jonkin verran elämästään?