vanhempi nainen nuorempi mies

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja epätietoinen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

epätietoinen

Vieras
Olen korviani myöten rakastunut minua 11-vuotta nuorempaan mieheen,hän on 25 ja minä 36.onko kellään kokemuksia tuleeko ongelmia minkään sellaisen ikään viittaavan jutun kanssa,joka ainakin tällä hetkellä tuntuu mahdottomalta koska hän on se joka joka aloitti kaiken,ja en ole huomannut ainakaan mitään outoa käytöksessä.asumme jo yhdessä,ja olen raskaana,eikä hän halua minun tekevän aborttia,puhuu paljon yhteisestä tulevaisuudesta,ja pelkää minun jättävän hänet jostain syystä.En ole mikään tuulipuku tyylinen elämään kyllästynyt nuhjuinen lähiömuija,vaan todella nuorekas itsestäni huolta pitäväkaunis nainen,iäkseni luullaan aina 25,eikä kukaan usko ennenkuin olen todistanut oikean ikäni,joten ulkokuorelliset seikat ei meitä erota ainakaan.Olen itse hieman hakoteillä asian kanssa kun pelkään iän tulevan estämään onnellisuuteni...ainoa asia joka hänen kohdallaan hieman kaihertaa on se että vaikka odotan hänen ensimmäistä lastansa,kihloihin hän ei ilmeisesti halua,vaan minun aloitettua asiasta puhumaan kiertää ovelasti koko jutun,kannattaako minun laskea sen varaan että hän ei katoa vatsan kasvettua,vai teenkö abortin,olemme asuneet yhdessä ainoastaan 3-kuukautta?miten saisin jotenkin testattua hänen tunteitaan minua kohtaan sillälailla ettei hän tajua sitä?
 
Iät on numeroita mun tuttava löysi 16vuotiaana ihanan 12vuotta vanhemman naisen ja ekat 20vuotta on nyt takana,ittellä kans ikäeroa mut toisinpäin.Jos asut miesystäväsi kanssa ja hän tuntuu oikealle on hän myös sitä ja abortti on henkisesti raskas myös miehelle.Millään ei voi testata toista,on vain luotettava että liitto kestää ja kyllä 3kuukaudessa mies tapansa on jo näyttäny.
 
Ikä ei teitä erota, se ei ole päällimmäinen huoli.

Kovin lyhyt teidän seurusteluaikanne on kuitenkin ollut, joten sitoutuminen jo nyt tuntuu varmasti pelottavalta. Raskaus on yllättänyt hänet. Nuori mies pelkää montakin asiaa, sitäkin, että hän vaikuttaa mielestäsi lapselliselta ja tyhmältä. Ehkä opiskelutkin ovat vielä kesken? Kaverit eivät ainakaan kannusta sitoutumiseen, sieltäkin voi tulla vaikutteita. Avoliitto on nykyään vielä muotia, monet kuvittelevat, että sillä tavoin ollaan ikään kuin vapaampia.

Sinun tulee itse päättää, mitä tahdot raskauden suhteen. Ota huomioon, että olet synnyttäjäksi jo aika iäkäs, keskeyttämiseen liittyy aina riski, ettet sen jälkeen ehkä saakaan enää lapsia. Onko sinulla voimia ja mahdollisuuksia ottaa vastuu lapsesta myös yksin? Olet aikuinen nainen etkä nuori tyttönen.

Miehen suhteen sinä voit vain antaa ajan kulua. Ratkaisu suuntaan tai toiseen tulee aikanaan. Pakottamalla ja ahdistamalla toinen hakeutuu vain kauemmas, hänen tulee saada tässä tapauksessa kypsyä itse ylläen tulleeseen vastuuseen. Ehkä hän aikanaan itse ehdottaa virallista sitoutumista.

Neuvolassa kysytään lapsen isän nimi ja se tulee papereihin. Lapsen synnyttyä isä voi tunnustaa isyytensä vapaaehtoisesti tai sitten se voidaan todentaa testein.
 
..jospa eläisit onnellisen odotuksen ajan, miettimättä liikaa huomista...älä sorru testeihin, sillä ne voivat olla se erottaja!
Jos hän puhuu yhteisestä tulevaisuudesta, miksi sitten epäilet?
 
Ongelmia tulee vain jos itse niitä kerjäät. Mitä sitoutumista tuossa nyt vielä tarvitaan? Jos olet rakastunut, älä pilaa epäilyillä ja marinalla asiaasi. Olethan aikuisena naisena itsesi tuohon pisteeseen saattanut. Ikäeronne on sama kuin vanhemmillani ja kukaan ei koskaan siihen mitään huolta kiinnittänyt. Ikäero pienenee teidän vanhentuessa.Nauti siitä mitä nuori mies voi sinulle antaa. Ette tarvitse edes viagraa pitkään aikaan. Onnea!
 
Kiitos Teille kaikille vastauksistanne jotka olivat kivoja ja rohkaisevia,täytyy vain ottaa riski kaiken suhteen ei voi muuta koska erotakkaan en halua,kiitos.
 
Sulla rupee oleen viimeiset mahdollisuudet saada se lapsi!

Haluaisitko jäädä mieluummin kokonaan lapsettomaksi!

40 v. nainen ei tahdo raskutua enää millään, saati sitten esikoinen!
 
En ole tullut tahallani raskaaksi,vaan asia on minullekkin niin vaikea että en vieläkään ole varma teenkö abortin vai en,aikaa vielä on harkita onneksi muutama viikko!Minulla on valmiiksi jo lapsia joten vauvakuumekkaan ei vaivannut,näin vain tapahtui.
 
Suomalainen Jumalainen kreikkalaisen jumalan näköinen mies jolla olisi vientiä mihin koskaan meneekään,mutta ei vain halua mennä vaikka välillä olen oikein testannut ajaa häntä pois,rahasta meillä ei ole kyse,eikä mistään luuseri/pelastaja suhteesta.Hän vain pitää olla kanssani,ja viettää kaiken aikansa minun kanssani,miksi sen pitäisi olla turkkilainen?Onko mielestäsi niin outoa jos nuorempi mies haluaa olla vanhemman kauniin naisen kans?seksikin meillä on loistavaa joka ainoa päivä,missään ei ole mitään vikaa,ainoastaan siinä että hän on alkanuut sairaan mustasukkaiseksi minusta,luulee että kyttäilen kaikkia nuorempia miehiä syömis mielessä,vaikken sitä kylläkään tee.
 
Itsellä 9 v nuorempi mies ollut jo 5 v ja meillä myös yhteisiä lapsia. Olin tavatessamme 36 ja hän 27.

Ymmärrän ajatuksenkulkusi täysin, elin sitä läpi itse myös alkuaikoina. Mietin mm miksi nuori ja tosi hyvännäköinen mies alkaa tälläisen vanhuksen kanssa hengailemaan, ajattelin että hänellä joku hetkellinen mielenhäiriö ja että muuttaa kohta mieltään, mietiin mitä ""ihmiset"" ajattelevat jne jne.

Niin se mies vaan on seurassani pysynyt vaikka ei aina helppoa ole ollut. Nykyään en edes muista että on minua nuorempi, asialla vitsaillaan kyllä keskenämme, ja joskus naurattaa kun esim kuulen jonkun hyvän ""nuoruusbiisin"" ja aloitan että ""muistatko..."", sitten muistan itse että mies on ollut ala-asteelle silloin ja ei varmaan muista samaa kuin minä.

Elämässä ei ole mikään asia varma, jos hyvältä tuntuu niin kannattaa yrittää!
 

Similar threads

P
Viestiä
9
Luettu
5K
Perhe-elämä
Mikä pahvi oot!
M
M
Viestiä
13
Luettu
3K
Perhe-elämä
Onnistuva mies.
O
T
Viestiä
31
Luettu
5K
Perhe-elämä
Ihan niin kuin
I

Yhteistyössä