Vammaisten "oikeus" tehdä lapsia

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Raskas aihe
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

Raskas aihe

Vieras
Nyt ehkä sohin pesää, mutta kun jos ihmiset ei ole terveitä, miksi tehdä lapsia joita on hankala hoitaa/tarvitsee apua vanhempien lisäksi.

Toki on mahdollista saada terve lapsi, mutta entäs ne omat rajoitteet hoitaa lasta.

Tunnen kaksi esimerkkiperhettä.

Perhe 1. Äiti vamman ja lääkkeiden yhdistelmänä sairaaloisen lihava, hyvä että pysyy pystyssä. Isä pyörätuolissa. Lapsia tehty kaksi. Toinen pyörätuolissa, toinen käy koulua, mutta ei oikein ole ns. mukana elämässä.
Ei perhe selviä ilman jatkuvaa apua.

Perhe 2. Nainen kävelee hankalasti, mies täysin alkoholisti, kävelee hankalasti. Yrittävät lasta. Miksi????

Tämä perhe 2. on minulle läheinen ja todellakin toivon, ettei lasta tule. Miksi pitäisi? Ei mielestäni tarvitse esittää normaalia perhettä, johon kuuluisi lapsi. En sorra vammoja, en missään tapauksessa. Ihania ja järkeviä ihmisiä ovat. Mutta kyllä pitäisi ottaa ruumiinvammat huomioon ja kyky hoitaa lapsia. Ei yhteiskunta ole sitä varten, että jokainen lasta haluava lapsen saisi tehdä. Jos ei onnistukaan, lapsi on seuraavaksi huostassa. Sitten on suru suuri. :/
 
voivoi,kyllä ne täydelliset ihmiset saa vammaisia lapsia. Jotkut vammaiset ovat luonnostaan hoideltu hedelmättömiksi eivätkä saa lapsia.Jos vammaiseet vanhemmat kykenee pitää itsestään huolta ovat varmasti lapsetki ok. Noi sun esimerkit voi olla ne jäävuoren alapäähuiput.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Horuksen silmä;28262003:
Yhdenkään joka ei pysty lapsistaan huolehtimaan ei pitäisi lisääntyä. Oli sitten vammainen tai ei.

Se on vähän suhteellista. Kaveripariskunnassa mies joutuu lihassairauden takia käyttämään pyörätuolia mutta esim. ansaitsee perheelle pääasiassa rahat työllään. Heillä käy henkilökohtainen avustaja joka auttaa tietysti myös lastenhoidossa.

Mutta jos kumpikaan vanhemmista ei itsenäisesti pysty lapsista huolehtimaan niin olisin taipuvainen samaan mielipiteeseen kuin sinulla.
 

Yhteistyössä