J
just
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilehmä:Asenteestahan kaikki on kiinni, jos sulla on rintasyöpä niin pitäis vaan olla onnellinen että ei maksasyöpä, koska paranemismahdollisuudet ovat niin paljon paremmat. Jos sulle syntyy vammainen lapsi, niin pitäis ajatella, että olis voinut lapset jäädä saamatta kokonaan. Jos lapsesi kuolee liikenneonnettumuudessa, niin pitäis ajatella että onneksi ei toinenkin lapsi mennyt samalla.
Minusta ei ole realistista vaatia ihmisiltä kateuden lopettamista ja oikeaa asennetta kaikkeen. Tottahan se on että positiivisuus ja oikea asenne auttaa paljon, mutta itse koen että mulla ei ole varaa mennä kenellekään sanomaan että elämän vaikeudet voitetaan pelkällä asennemuutoksella.
No eiköhän ole vähän eri asia sairastua vakavasti tai jäädä ilman joulukinkkua? Eihän tuollaisia asioita voi verrata. Kyllä se asenne vaikuttaa aika paljon. Meillä on aina ollut säästötili yllättäviä hätätilanteita varten ja sinne laitetaan lisää rahaa aina kun ylimääräistä on. Pystyn laittamaan jopa hoitovapaan aikana, kun eletään riittävän säästeliäästi. En joka kuukausi, mutta toisinaan. Eikä mies ole mikään suuripalkkainen. Järkevä ihminen säästää aina kun voi ja jouluakin voi ennakoida pitkin vuotta. Ostaa jotain edullista lahjaksi kelpaavaa kun vastaan tulee riippumatta siitä onko heinäkuu vai joulukuu. Itsekin voi tehdä lahjoja ja koristeita ja ruokaa. Ihan turha olla kateellinen kenellekään, jos jollain on jouluna tai muulloin enemmän rahaa kuin itsellä. Ei se kateus siinä mitään auta. Kateelliselle vaan tulee itselleen paha mieli ja sillä toisella on edelleen enemmän rahaa käytettävissä.