Toivotinpa uudet naapurit tervetulleiksi :/

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pamppelsson
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja Ravistettava:
Meidän naapurit on samanlaisia. Joko oma auto tai vieraiden autot on aina jonkun muun parkkiruudussa, tai sitten suoraan oven edessä (luhtitalo) jonne ei tietenkään saa pysäköidä.
Kun asiasta huomauttaa, he sanoo että heillä ei ole parkkipaikkaa. Ruutuja on vapaana, eikä heidän tarvitsisi kuin kävellä parisataa metriä toimistolle vuokraamaan sellainen, mutta se on niin kamalan vaikeaa ilmeisesti. Pihaan ajettaessa lukee suht isolla että paikat on varattu niistä maksaville, vieraspysäköinti kadun varressa, mutta ei ne osaa lukeakaan, eikä ne jaksa kävellä 20 metriä kadun varresta kotiovelle.
Parkkiruudun vuokra on 6?/kk. Aika pieni summa siitä, että koko naapurusto ei pidä sinua totaalisena kusipäänä....mekin maksetaan se vaikkei meillä autoa olekaan, ihan vaan siksi että meidän vierailijat saa parkkeerata autonsa ruutuun.

Voi elämä.. Ei oikeesti uskois tollaisten olevan olemassakaan :laugh:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Viime Vuosikymmenen Melonit:
Alkuperäinen kirjoittaja flow87:
tuttua, niin tuttua. Kävi tuossa taannoin silleen, että menin kaverin luo kyläilemään ja totesin että niiden asukkaiden autot joilla on oma paikka on parkkeerattu KAIKKI oven eteen vieraspaikoille. Kylmästi sutasin autoni jonku toisen parkkiin ja menin kaverin luo kaffille. Hetken päästä pihassa räikkä soi, mutta en vaivautunu siirtämään omaani pois. Tuumattiin vaan kaverin kans, että siinähän nyt riehuvat.

No justiinsa...
Tiesit sitten varmasti, että se jonka paikalle ajoit oli parkkeerannut vieraspaikalle?
Tai, että kyseinen autonomistaja ei omista myös toista autoa, jota pitää maksullisella paikalla...


Niinpä.. saa kyllä olla aika varma asiastaan ennen kun tohon lähtee..
 

Yhteistyössä