Tiipi81!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja yskivän pojan äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

yskivän pojan äiti

Vieras
Sinä kerroit tuossa ketjussa, että 8kk lapsesi on alkanut yskimään jonkunlaista tekoyskää. Meidän poikamme 9kk aloitti samanlaisen yskähtelyn n. 7 viikkoa sitten.

http://keskustelu.kaksplus.fi/t933147

Nyt yskä on hieman pahentunut ja olen asiasta huolissani. Lääkärikään ei osannut sanoa asiaan mitään.. Vieläkö teillä yskä jatkuu vai onko se jo mennyt ohi?

 
No kyllä tuo poika vieläkin välillä sitä tekoyskää harrastaa. Ja se todella on selvää tekoyskää :D Se on pojan mielestä "hauska juttu" :whistle:
Minkälaista yskää teillä se tarkalleen on? Pientä köhimistä vaiko ihan kunnon yskähtelyä?
 
Se alkoi sellaisena tekoyskähtelynä joulukuun alussa. Aluksi pidettiin huvittavana kun luultiin, että poika pelleilee. Mutta kun yskähtely vaan jatkui ja jatkui niin alettiin hiukan huolestumaan tilanteesta.

Yskää ei ole öisin. Poika on tosi pirteä ja aktiivinen. Syö hyvin ja on kaikinpuolin ihan terveenoloinen. Kuumettakaan ei ole. Nyt ihan viime aikoina yskä on alkanut kuullostamaan enemmän aidolta, mutta sitä ei vieläkään ole paljon. Ehkä kymmenisen kohtausta per päivä ja jokainen kohtaus sisältää vain noin kolme yskähdystä.

Lääkäri kuitenkin oli sitä mieltä, että kyseessä on pitkittynyt yskä, jota pitää alkaa tutkimaan. Röntgenkuvat olivat ihan normaalit ja nyt kokeillaan Ventoline- lääkitystä ja katsotaan, josko se poistaisi yskän. (On siis jonkunlainan avaava astma-lääke).

Ps. Meidän poikamme syntyi myös huhtikuussa 2007. :)
 
Meillähän on sitten varmaan aika samanikäset pojat :)
Meillä tuo poika sillä yskähtelyllä hakee huomioo... Yskähtää, hymyilee ja kikattaa. Ja jos nauretaan niin yskähtää uudestaan ja taas kikattaa. Eli taitaa olla eri juttu sitten kun teillä...
Mutta en kyllä toivoisi teille mitään astmaakaan :/ Toivotaan, että on vaan joku ohimenevä "mikä lie"- yskäjuttu. Ilmotteletko sitten jos ja kun jotain selviää?
Ja mukavaa talven jatkoa hyvässä iässä ;) olevan poitsun kanssa :D
 
Muistaakseni meillä alkoi tämä oireilu samantyylisesti. Yskä oli vain sellaista köhinää ja pojan mielestä oli myös hauskaa kun hän huomasi meidän huvittuneina seurailevan sitä.

Täytyy tosiaan toivoa, ettei kyseessä olisi astma. Lääkäri kyllä sanoi, ettei oireet oikein astmalta kuullosta, mutta hän halusi siitä huolimatta kokeilla lääkitystä.

Toivottavasti teillä ei pahene yskä samalla tavalla. Jos ja kun diagnoosi selviää, niin tulen kyllä kertomaan siitä.

Mukavaa talven jatkoa teillekin! Ja kiitos, että vastasit! :)

 

Yhteistyössä