Tarvitaankohan tuplarattaita?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Meille on tulossa vauva ja samaan aikaan isompi täyttää 2 vuotta. Onko tuplarattaat tarpeelliset vai riittääkö pelkkä seisomalauta? Tietenkin varmasti riippuu siitäkin, että miten pitkiä lenkkejä tehdään. Mutta minkälaisia kokemuksia muilla?
 
Meillä ikäeroa oli 1v6kk eikä tuplia tarvittu. Vilkas esikoinen pysyi hyvin seisomalaudalla ja jaksoi kauppa jne matkat olla siinä hyvin. Pidemmillä reissuilla (ulkomaan/kotimaan matkat jne) meillä oli esikoiselle matkarattaat mukana, kun oli kaksi työntäjääkin.
 
Tosiaan riippuu hirveen paljon siitä isommasta lapsesta, lenkkien pituudesta ym. sellaisesta mutta meillä ainakin on ollu ihan ehdottomat. Tosin ikäeroa on "vain" puoltoista vuotta. On sen verran vilkas tapaus tuo isompi, ettei seisomalaudallakaan tahdo kestää kun pienen hetken kerrallaan, ja jos tahtoo matkan taittuvan on parempi istuttaa molemmat kyytiin ja menoksi.
 
No me oltais tarvittu jos ikäeroa olisi tullut 3- vuotta. Esikoinen nukahtaa edelleen toisinaan rattaisiin kun lenkkeillään, joten seisomalauta ei riittäisi. Eli riippuu ihan lapsesta.
 
Riippuu 2-vuotiaasta ja rattaiden käyttötavasta. Me tarvittiin tuplat ihan välttämättä. Liikuttiin paljon kävellen, 2-v oli (ja on edelleen) todella vilkas tapaus. Seisomalautakin meillä oli. Siinä ei kaveri kyllä pysynyt kolmea sekuntia pitempään. Se oli rasittava kapine. Se toimi sitten vallan hyvin 3-vuotiaalla lyhyillä matkoilla. Pitkillä otettiin tuplat.
 
Oli käytössä hyvin harvakseltaan, ikäeroa tasan 2v. Talvella toimi paremmin vaunut+pulkkayhdistelmä, myöhemmin seisomalauta olisi ollut parempi valinta. Meillä esikoinen on kyllä muutenkin kova kävelemään.
 
vauva ja vaikka tuo vanhempi onkin kova liikkumaan ja juossut jo 9 kk ikäisestä niin hommataan silti tulevaksi talveksi kunnon tuplarattaat. Lenkkeilen paljon enkä usko että edes super-reipas 2v jaksaa juosta perässä hangessa tuntitolkulla. Jätän nuo "omat" rattaat myös käyttöön, niitä voi käyttää sitten jommalla kummalla yksikseen tai kun mennään vain lähipuistoon.

Kannattaa kysellä tuplia käytettyinä jos käyttöikä on lyhyt. Itse saadaan edullisesti tutuilta tukevat tuplarattaat joista saa varmaan vielä ihan hyvän hinnan sitten seuraavana kesänä, jolloin laskeskelin meidän jo pärjäävän ilman.
 
Meillä tulee ikäeroa 2v9kk ja aion ostaa tuplat. Syynä just tuo esikoisen nukkuminen ja sit uhmaikä.. Jos uhmis päättää olla seisomatta seisomalaudalla, niin sehän ei siinä seiso.. ;)
Ja mua hirvittää myös bussiin nouseminen 86cm pitkän taaperon kanssa.. Mun kauhukuvissa se jää joko pysäkille tai oven väliin.
 
Meillä ei tarvittu, mutta ikäeroa oli 2,5 vuotta - voi olla aika oleellinen ero tuo puoli vuotta. Talvella mentiin pulkan kanssa, keväällä seisomalaudan, ja kesällä kuljettiin pyörän (peräkärryn) kanssa.
 
Mulla syntyi kolmonen tammikuussa ja keskimmäinen oli silloin 1v10kk. Meillä oli seuraavaan talveen asti rattaat kyllä tosi kovalla kulutuksella. Mutta tosiaan riippuu ihan käytöstä. Toiset liikkuu enemmän kuin toiset ja riippuu vähän vuodenajastakin.
 
Meillä ikäeroa tuli vähän reilu 2v ja koska kävelemme pitempiäkin matkoja, olen työntänyt isompaa silloin rattaissa ja vauvaa kantoliinassa. Koen sen huomattavasti kevyempänä ja nopeampana kulkemisena, kuin tuplien työntelyn. Kohta isompi jo jaksaa kävellä - eikä kyse ole pelkästään jaksamisesta, vaan uhmaiästä ettei halua aina kävellä joten helpompi lykätä rattaisiin.
 
Meillä ikäeroa 1v10kk, ei autoa arkisin käytössä ja lenkkeiltiin päivittäin koiran kanssa, joten tuplat olivat välttämättömät. Nyt kun vanhempi on 3v, edelleen ongelmia bussien ja seisomalaudan kanssa.
 
No meillä 1v 2 kk ja 3,5 v ja edelleen on käytössä toisinaan. Etupäässä kävelemme vain n. 2 km matkoja, mutta esimerkiksi jos on juuri satanut uusi lumi tai on loskakeli, niin seisomalautaa on vaikea saada kulkemaan. Samoin jos mennään esim. neuvolaan kävellen n. 3,5 km suuntaansa, niin sit otan kyllä tuplat, koska kotiin lähtiessä isompikin on jo niin väsynyt, että nukahtaa rattaisiin. Meillä esikoista vauvattaa tällä hetkellä, ei useinkaan tykkää kävellä itse. Varmaan kun lumet sulaa niin sit taas innostuu. :)
 
Niin joo, tuo nukkuminen on myös kynnyskysymys... Meillä esikoinen lopetti päikkärit samaan aikaan kuin kuopus syntyi :headwall: ;) Ei senkään puolesta olisi niitä tuplia tarvittu. Bussissa esikoinen ei koskaan edes suostunut tuplissa istumaan, siinäkin mielessä olivat meillä aika turha ostos. Onneksi ostin sentään käytettynä.
 
Emme omista autoa ja kaikki liikkuminen hoituu/hoitui siis vaunuilla ja julkisilla liikennevälineillä ja meillä oli ensimmäisen puoli vuotta tuplat jokapäiväisessä käytössä, lapsilla ikäeroa vajaa 2½ vuotta. Alle 3 v:nä esikoinen ei enää nukahtanut edes satunisesti päiväunille, joten otimme seisomalaudan käyttöön.

Jos käytössä olisi ollut auto ja vaunuja käytetty puistoiluun tms ulkoiluun pelkästään, olisi tuplat olleet hyödyttömät.
 

Yhteistyössä