Sairaanhoitajia paikalla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja .....
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

.....

Vieras
Kun tuonne kouluihin haetaan yhteishaussa lukion numeroiden perusteella niin tiedättekö yhtään mitä keskiarvon tulisi olla?

Ja onko itse valintakoe vaikea?

Jännittää aivan hitosti että mitä jos en pääsekkään MIHINKÄÄN kouluun... :(
Vasta yli vuoden päästä hakemassa mutta nyt jo jännittää, koska haluan EHDOTTOMAN paljon kouluun.

Helsingin kouluihin haen...
 
Alkuperäinen kirjoittaja Terveisiä maalta:
Mulla oli aikoinaan lukion päästötodistuksen ka kasin pintaan ja sillä pääsi amk:hon. Mutta se soveltuvuuskoe taitaa painaa enempi ku todistusnumerot.

Luotan siihen että onnistun kokeessa jos yritän tarpeeksi. Mutta kamalintahan tässä olisi se etten pääsisi edes yrittämään... :D
 
Itselläni oli lukion jälkeen vikana hakuvaihtoehtona saikkarikoulu, enkä päässyt edes pääsykokeisiin. Lukion päättötodistus 8 hujakoilla, yo-kirjoituksissa keskimäärin M:n paprut.
 
Luepas tämä
http://www.laurea.fi/internet/fi/01_opiskelu_ja_hakeminen/01_ryhma1/02_Hae_Laureaan/01_AMK_tutkinnot/01_Valintaperusteet/SOTE_valintaperusteet_2010.pdf

http://www.metropolia.fi/fileadmin/user_upload/Hakutoimisto/Kevat-2009/Tilastot/SOTE.pdf
 
Alkuperäinen kirjoittaja Terveisiä maalta:
Mulla oli aikoinaan lukion päästötodistuksen ka kasin pintaan ja sillä pääsi amk:hon. Mutta se soveltuvuuskoe taitaa painaa enempi ku todistusnumerot.

Mutta keskiarvolla pääsee kokeeseen. Mun siskontyttö ei päässyt edes soveltuvuustesteihin huonon keskiarvon takia tänä vuonna :/
 

Uusimmat

Yhteistyössä