[/quote]
mitä mahtaa olla ne suuret ongelmat?
[/quote]
Ne saattaa olla sellaisia, että jos on jotain luvatta rakennettu, se täytyy purkaa. Yksi soitto kuntaan ja asian selvitys. Pikku vaiva eikä tarvi sen jälkeen miettiä.
[/quote]
oikeessa oot. mut riippuu täysin kunnasta ja kuinka virkaintoinen rak.tarkastaja sattuu olemaan.
me aikanaan ostettiin talo, jonka pohjapiirustus ei tod ollu ajantasalla. ja sitten kun muutettiin yläkerta ullakosta huoneiksi, niin haettiin lupa (lähinnä siksi koska samalla haettiin lupa ulkovuoren muutokseen ja siihen on melkeimpä pakko hakea) niin mietittiiin siinä vaan että mitähän tarkastaja mahtaa sanoa talon asuinkerroksesta, kun se ei ole ollenkaan sellainen kun kunnan papereissa lukee. mutta eipä tuo mitään. ja mitäpä ois voinukkaan enää, eihän vika ollut meidän. purkutuomiokin olis ollu aika naurettava.
eli siis oon sitä mieltä, että jos tila on jo piirretty lämpimäksi, niin en hakisi uutta lupaa. ohjeet tosin menee niin että jos huonejärjestys muuttuu (seiniä kaadetaan/rakennetaan) niin lupa on oltava. mutta kukapa niistä "lavertelee" kunnalle, ulkovuoren muutoksesta kun aina voi joku utelias naapuri soitella tarkastajalle.