rakennuslupa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja keltanokka
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

keltanokka

Vieras
Maksaako rakennuslupa jotain? Olisi kiva talo kiikarissa mutta siinä ei ole tallia jota mies harrasteauton takia vaatii. Minkälaisen luvan tarvitsee tallia ja katosta varten, erillinen rakennus. Tarviiko naapureilta mitään suostumusta?
Kiitos tiedoista!! :flower:
 
Hinta riippuu kunnasta, mut varmasti tarvii luvan. Naapureille pitää antaa tiedoksi, muttei ne voi lupaa estää, elle rakennusvalvonta estä. Pitää muuten olla 4m rajasta rakennus. Soita kunnan rakennusvalvontaan tai katso netistä, sieltä voi löytyä hinnat kunnan sivuilta.
 
Kyllä siihen rakennuslupa tarvitaan ja ilmoitus naapureille.
Naapurit eivät voi estää,mutta hidastamaan pystyvät rakentamista.(en halua maalata piruja seinille,mutta näin voi käydä että osaa varautua)
Talon/tontin asiat kannattaa selvittää kunnasta/kaupungilta ensin onko jotain rajoitteita jne.
Joskus tarvitsee poikkeusluvan.Tuskinpa autotalliin,mutta.<br><br>
 
Selvitä et onko tontilla rakennusoikeutta vielä. Rakennusluvan vaatii rakennus, jossa on lämmintä tilaa eli jos katos tai talli, joka on ns. kylmä niin voisi mennä toimenpideluvalla ja se on halvempi. Hinnat kuntakohtaisia. Soita oman kuntasi rakennusvalvontaan niin sieltä selviää. Hinnat ovat muistaakseni m2-sidonnaisia.
 

Similar threads

M
Viestiä
5
Luettu
955
Aihe vapaa
Kelpaisi minulle
K
M
Viestiä
16
Luettu
6K
Perhe-elämä
Minä myöskin
M
H
Viestiä
2
Luettu
550
Aihe vapaa
human wreck
H
V
Viestiä
48
Luettu
3K
K
A
Viestiä
13
Luettu
2K
S

Yhteistyössä