Paljonko rahaa olet valmis laittamaan kameraan tai puhelimeen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kulutushullu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Muutaman viikon vanha puhelin maksoi muistaakseni 129e, kallein puhelimeni on maksanut joskus 200e ja siinä menee se mun rajaakin. Nykyinen n. 3-4v vanha kamera maksoi 350e.
¨
Itse en ole mitenkään tekniikan perään, joten en ole niihin valmis enemmän rahoja laittamaankaan. Valokuvausta en harrasta, joten tälläinen hyvä peruskamera riittää hyvin :)
 
Puhelin on sellainen juttu, että kun en sitä tarvitse muuhun kuin soittamiseen ja joskus tekstiviestien lähettämiseen niin en kyllä noista ominaisuuksista ole valmis maksamaankaan mitään tuhottomia summia.. Satasen varmaan maksaisin korkeintaan, mieluiten jotain viiskymppiä.

Kamerasta olisin kyllä valmis maksamaan sen viitisen sataa.. Siksi me ollaankin nyt tyydytty tuohon meidän ruoskakameraan kun en suostu ostamaan uutta ennen kuin on varaa ostaa ihan kunnollinen vehje. Tuosta nykyisestä maksettiin kait satanen tai kaksi..
 
Puhelimesta en ole vielä maksanut senttiäkään, kun se on työsuhde-etu. 8 vuotta sitten maksoimme kamerasta kaikkine tilpehööreineen varmaankin 3000e, loistava peli vieläkin. Uusia objektiiveja voisi olla. En siis joka vuosi sitä uusi. Silloin muuten maksoi 1G muistikortti 400e. Nyt se on enemmänkin 4euroa... Videokamera taisi olla vajaat 900e pari vuotta sitten.
 

Yhteistyössä