Onko tyttöni ylipainoinen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "äippä"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Olen saman mittainen ja painoin ennen lapsia aina 52 kg. Olin kaikkien mielestä laiha (tosin mulla oli isot tissit ja lihaksia urheilusta).

12 vuotias on hormonaaliseszti kai siinä vaiheessa, että ne "pullistuu" minusta kaikki tossa iässä vähän. Kattelisin rauhassa. Toisaalta - aina on terveellistä liikkua paljon ja syödä terveellisesti, mutta en puhuisi ainakaan mistään ylipainoista tytölle yhtään mitään.
 
[QUOTE="vieras";26476407]Olen saman mittainen ja painoin ennen lapsia aina 52 kg. Olin kaikkien mielestä laiha (tosin mulla oli isot tissit ja lihaksia urheilusta).

12 vuotias on hormonaaliseszti kai siinä vaiheessa, että ne "pullistuu" minusta kaikki tossa iässä vähän. Kattelisin rauhassa. Toisaalta - aina on terveellistä liikkua paljon ja syödä terveellisesti, mutta en puhuisi ainakaan mistään ylipainoista tytölle yhtään mitään.[/QUOTE]

Tyttö syö terveellisesti ja liikkuu myös! Mutta paino on aika korkealla.
t.ap
 
Äläkä vaan sanoo tytölle mitään ylipainoon viittaavaa, tai saat seuraavat vuodet katsella langanlaihaa anorektikkoa!

T: lapsena koulukiusattu, joka ei voi enää hyväksyä itseänsä vaikka pituus 174cm ja paino 49kg.
 

Yhteistyössä