omaishoidontuki vai joku muu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiskä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

äiskä

Jäsen
21.03.2004
712
0
16
Tietääkö joku millaisilla perusteilla myönnetään omaishoidontukea jos hoitaa sairasta/vammaista lasta kotona? Tai ylipäätään myönnetäänkö vai onko joku muu vastaava tuki olemassa?

Meillä tilanne se, että lapsi sairastaa kehityshäiriötä joka sinänsä ei vaikuta esim.koulunkäyntiin jne. mutta nyt lisäksi tullut myös psyykkisiä vaivoja joita tutkittu koko talvi. Kohta alkaa psykoterapia 2xviikko ja tutkimukset neurologilla ja toimintaterapeutilla voivat tuoda jotain terapian tarvetta tullessaan. Lisäksi on erityisruokavaliot ja tosi allerginen iho (suihkuttelut ja rasvaukset vähintään 1xpäivä jne.). Allergioitakin vielä selvitellään, mutta voi olla, että tarpeen viedä tiettyinä päivinä kouluun autolla jne. Harrastuksiakaan ei lääkärin mukaan kannattaisi lopettaa kun ovat hyväksi itsetunnolle.

Olen ollut nyt kotona hoitovapaalla, mutta tarkoitus olisi palata syksyllä töihin koska rahat ei riitä. Minua on kuitenkin alkanut pelottaa oma jaksamiseni koska miehen työaikojen vuoksi olen lähes yksinhuoltaja varsinkin jos lähden itse töihin. Myös nuorimmaisella on samoja iho-ongelmia joten niidenkin hoito vie päivittäin paljon aikaa.

Eli siis tietääkö kukaan onko mitään tukea jota tälläisessä tilanteessa voisi saada jonka turvin voisin vielä jäädä kotiin tai jäädä vaikka puolipäiväiseksi.

Tiedän, että täällä on paljon äitejä joiden lapsilla on vaikeasti vammaisia lapsia ja meidän ongelmat saattavat tuntua pieniltä ja varmasti ovatkin jos vertaa. Silti tuntuu, että välillä olen jaksamisen rajamailla lapsen psyykkinen oireilu kun tapahtuu lähinnä kotona. Kannan nyt jo hirveää syyllisyyttä kuinka kohta en kykene enää tarjoamaan samalla tavalla huomiota ja apua lapselleni jota hän todellakin tarvitsee ja kuinka nuorimmainen jää auttamatta kaiken hössötyksen jalkoihin kun koitan työ päivän jälkeen hoitaa kaiken. :snotty:
 
Hei!
Tytöllä on moniongelmainen kehityshäiriö. Sain vihdoinkin diagnoosin joulun alla kun oli osastojakso Lastenlinnassa. Mutta miksi on em.häirö sitä en tiiä eikä tunnu ammattilaisetkaan tietävän.
Vuodet 05 ja 04 olen saanut korotettua hoitotukea (n.180 ?/kk) Kelasta. Aikasemmin sain tavallista hoitotukea. Nyt sain vinkin Lastenlinnan sosiaalityöntekijältä, että voisin hakea myös omaishoidontukea kaupungilta. Se on verotettavaa tuloa ja lakimääräinen minimi on 300 ?/kk-verot. Hoitotukihakemus on vireillä Kelassa, kestää noin pari kuukautta ennen kuin päätös tulee. Siihen liitteeksi tarvitaan lääkäriltä C-lausunto. Kannattaa itse pyytää C-todistusta hoitotukea varten. Lääkärit ei sitä automaattisesti tee, eivätkä myöskään kerro mahdollisuudesta hakea Kelan tukea. Toivottavasti näistä jotain apua. =)
 
Kiitos vastauksesta! :flower:

Lääkäri kirjoittaa meille c-todistuksen korotettua hoitotukea varten. Edellinen hakemus on vielä sisällä valitulautakunnassa kun tuli kieltävänä takaisin, mutta silloin ei vielä "ongelmia" ollut näin paljon.

Onko tyttösi minkä ikäinen? Mietin vain, että saisinko omaishoidontukea kun tyttömme kuitenkin on osanpäivää koulussa.
Saanko kysyä tarvitseeko tyttönne kuinka paljon apua ja hoitoa päivittäisissä asioissa? Kyseltiinkö teiltä näitä asioita kuinka tarkkaan perusteluiksi tuen saamiselle? Onko sinulla tietoa täytyykö lapsen olla kuinka vaikeasti vammainen tai yli päätään jollain vammaisuus diagnoosilla kriteerit täyttääkseen?

Meillä tyttöllä ei ole kehitysvammaa vaan kehityshäiriö eikä se esim.kelan mielestä riittänyt edes hoitotuen saamiseen. Sen tuomat psyykkiset ongelmat sekä lääkkeestä johtuvat ongelmat tuntuvat olevan huonoja perusteita.
No nyt niistä on tietty enemmän lausuntoja ja terapiatkin alkaa...

 
Tyttö täyttää syksyllä 6 vuotta. Ei ole oppinut kuivaksi edelleenkään. Suurimmaksi osaksi on noin 3-4 vuotiaan tasolla. Juttelin tänään kaupungin vammaispalveluista vastaavan kanssa ja hän oli sitä mieltä, että vaikka lapsi on päivähoidossa niin estettä ei ole omaishoidontuelle, jos kriteerit muuten täyttyvät.
 
Meille myönnettiin omaishoidon tuki parin hylyn jälkeen, perheessä kaksi erityis lasta, autisti ja F83 lapsi, heidän kuntoutus ym. asioiden takia teen osa-päivä työtä ja se oli yksi suuri syy jonka vuolksi tuki meille myönnettiin. Kumpikin lapsi on päivähoidossa, eikä se vaikutanut asiaan mitenkään...kummallakin on korotettu hoitotuki mikä oli myöskin täällä yhtenä kriteerinä omaishoidon tuelle. Käytännöt vaihtelevat TODELLA paljon kaupungista ja kunnasta riippuen, joten mitään yhtä systeemiä asiassa ei ole...
 
meilläkään kela ei myöntänyt ensimmmäisellä lääkärin c-todistuksella hoitotukee tarvittiin lisä tutkimuksia ja saatiin foniatrin lausunto niin sitt kela makso lähes vuoden takautuvasti korotettua hoitotukeeja nyt ne tiputti minimi tukeen kun kehitys on kuulemma edistynyt selkeesti... :whistle:

nyt vaan on ongelmana se et meitä suositeltiin hakeen sopeutumisvalmennus kurssille mut ne vaatii korotetun tuen....

kelaan on pakko aina hiukan liioitella näitä lapsen asioita..jos meinaa saada sen mitä kuuluu... :snotty:
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 13.02.2006 klo 12:36 pikkueppu kirjoitti:
meilläkään kela ei myöntänyt ensimmmäisellä lääkärin c-todistuksella hoitotukee tarvittiin lisä tutkimuksia ja saatiin foniatrin lausunto niin sitt kela makso lähes vuoden takautuvasti korotettua hoitotukeeja nyt ne tiputti minimi tukeen kun kehitys on kuulemma edistynyt selkeesti... :whistle:

nyt vaan on ongelmana se et meitä suositeltiin hakeen sopeutumisvalmennus kurssille mut ne vaatii korotetun tuen....

kelaan on pakko aina hiukan liioitella näitä lapsen asioita..jos meinaa saada sen mitä kuuluu... :snotty:

siiis ensin oli pelkkä kehityksen viivästymä
sitten tuli lisäksi dyspraksia kun poika ei puhunu vielä reilu 4-v :(

 

Similar threads

P
Viestiä
9
Luettu
1K
Y
E
Viestiä
13
Luettu
988
Aihe vapaa
vierailija
V
Y
Viestiä
4
Luettu
3K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä