Minä en taas jaksa uskoa, etteikö jokainen sisimmiltään toivoisi usean saman sukupuolen jälkeen toista sukupuolta olevaa. Se että toivoo tyttöä/poikaa ei kuitenkaan tee tulokkaasta mitenkään vähemmän haluttua tai rakasta. Tottakai voi/saa/pitää olla omia ajatuksia ja toiveita sukupuolen suhteen.
Ja niinkuin jotkut rohkeasti ovat kirjoittaneet, on rikkaus päästä seuraamaan/kasvattamaan eri sukupuolta olevia.
Meillä kaksi poikaa ja jo esikoisesta olisin toivonut tyttöä, mutta ei se tee pojastani vähemmän rakasta millään tavalla. Esikoinen ei ollut mitenkään itsestään selvyys vaan hedelmöityshoitojen ansiosta rakkaan lapsemme saimme. Halusimme lasta enemmän kuin mitään muuta, mutta silti tuleva äitiys hieman pelotti ja jotenkin koin, että tyttö olisi ollut "helpompi" kuin poika. Pojan syntyessä oli kuitenkin maailman luonnollisin asia olla poikalapsen äiti. Toista odottaessa ajattelin, että olisi rikkaus saada kasvattaa myös tyttölapsi, niin ei kuitenkaan käynyt.
Vaikka siis kummankin pojan toivoin olevan tyttö, olen todella kiitollinen ja onnellinen kahdesta terveestä ja suloisesta pojasta. Kolmannesta lapsesta haaveilemme ja edelleen tytöstä haaveilen, vaikka kolmas poika on ihan yhtä tervetullut