Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Onhan päivänselvää, että kun 100-vuotiaita pidetään miljardeja maksavin lääkkein,hoidoin ja tutkimuksin hengissä, ei mikään määrä hoitajia riitä. Tilanne täysin järjetön. Kuolema on nykyajan ihmisille vieras käsite, ei normaalia elämää.
Mielestäni siis 99½ % sairaanhoidosta on täysin turhaa ja itsekästä maailman saastuttamista. Se ½ %, johon kuuluu juuri lasten rokottaminen tai neuvolakäynnit, siihen riittäisi muutama prosentti tällä hetkellä töissä olevista sairaanhoitajista.
Vaikka joka toinen suomalainen nainen alkaisi sairaanhoitajaksi, ei heitä ole kohta tarpeeksi, kun ihmiset pidetään toisesta päästä ikuisesti hengissä konein miljardein, ja samaan aikaan lapsiperheet ovat köyhempiä kuin koskaan. Siihen ei tule mikään raha suomessa riittämään.
Ja maailma pelastuu kun sairaanhoidoksi riittää vain lasten rokottamien...
Entäs kun lapsesi sairastuu umpilisäkkeen tulehdukseen? Hoitamattomana lisäke puhkeaa, aiheuttaa sepsiksen ja lapsesi kuolee.
Mitä jos lapsesi jää auton alle ja saa vakavia sisäelinvammoja? Rokotus ei lastasi pelasta.
Mitä jos itse sairastut syöpään? Otatko vastaan kaiken mahdollisen hoidon vai päätätkö kuolla ennenkuin esikoisesi on kouluiässä?
Kyllä, hoidamme vanhuksiamme joskus liiallisin lääketieteen keinoin. Joskus omaiset ovat niin itsekkäitä että vanhuksen omaa toivomusta saada kuolla ilman pitkiä tehohoitojaksoja ei kunnioiteta. Mutta silti liputan julkisen terveydenhuollon puolesta. Hoitajat eivät tule saamaan työntekijäjärjestön pyytämää 500 euron korotusta mutta suurin osa hoitajista hoitaan työnsä hyvin ja kunnialla. Olessaan kutsumusammatissa vaikka se kutsumus ei elätä viisi henkistä perhettä.