Muistui mieleen tuosta ovikellon soittamisesta...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Aurinkokunta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Aurinkokunta

Aktiivinen jäsen
01.11.2006
11 030
1
36
Kouvolan peräkylä
Meillä tässä viimekeväänä eräänä aamuna joku koputti oveen. *kop-kop* Mie ihmettelin ensin, että kuulinkohan oikein... onhan meillä ovikellokin, ja ovikin on auki (ei lukossa ), että miksei oven takana oleva vaan tuu sisään... täällä maalla kun se on vaan tapana.
Uusi koputus *kop-kop*

Mie meen ovelle, ja itsekseni ihmettelin, että kuulinkohan sittenkin väärin. Työnsin oven auki, ja "HUI, IIIK!" Siis mie en tiiä, miks mie niin silmittömästi pelästyin, kun oven takana seisoi 2 naista. Kai mie olin vaan niin ajatellut, että mie kuulin väärin ne koputukset... ettei siellä ketään kuitenkaan ois.

Pompattuani n. ½ metrin koikan ilmaan ja päästettyäni ilmoille karmivan säikähtyneen huutoni, mie selitin oven takana seisoville sen kummemmin ajattelematta mitään, että: "Anteeks, mie vaan niin säikähdin, että kuka piru meidän ovea koputtelee, kun meillä on ovikellokin olemassa... ja ovikaan ei sitäpaitsi oo lukossa?!"

Nää naiset katsahtavat toisiaan, ja tarjoavat niitä Vartiotorni ja Herätkää -lehtiä. Työntävät lehdet suoraan mun käteen ja kiiruhtavat pois.
Mie ihmettelin itsekseni, että heilläpä oli kiire... ja kun mie sit lopulta katsoin peiliin aamun kuluessa, mie huomasin, etten ollut vielä sinä aamuna muistanut kammata hiuksiani :ashamed:
Kai ne naisparat miettivät jo, että mikä kamala kummajainen, manaa piruja ovellaan ja näyttääkin ihan noita-akalta... kun mie luonnonkiharat hiukseni valtoimenaan sinne tänne sojoittaen niitä sanoja säikähtäneenä suustani suolsin :whistle:
Kun eipä oo noita naisia senjälkeen näkynyt :ashamed:
 
No sun ei nyt tarvi niille sit selitellä että kiitos ei tarvitse tulla käymään, onnistuit heidät säikäyttämään hyvin!

Meillä eivät tule käymään kun kerron että valitettavasti tiedän heidän uskonnostaan jo liikaakin... :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja Wilma-73:
No sun ei nyt tarvi niille sit selitellä että kiitos ei tarvitse tulla käymään, onnistuit heidät säikäyttämään hyvin!

Meillä eivät tule käymään kun kerron että valitettavasti tiedän heidän uskonnostaan jo liikaakin... :D

?
 

Yhteistyössä