V
vierailija
Vieras
Pohjois-Korea on se toinen ääripää.Se on parlamentaarisen järjestelmän sisäänrakennettu ongelma. Siis jos teet kansalle epämieluisia päätöksiä, niin kohta et ole tekemässä päätöksiä ollenkaan. Mutta kun niitä kansalle epämieluisiakin päätöksiä olisi silti tehtävä.
Toista se on Pohjois-Koreassa. Pulinat pois tai pää pois.
Mutta ongelma on ihan itse Suomalaiset. Tai ainakin osa heistä. Omista eduista ei luovuta kirveelläkään. Mutta huutaa kyllä osataan muiden eduista. Jos poliitikko tekee yksilön mielestä yhdenkin väärän ratkaisun niin avot sen suomalaisen yksilön takki kääntyy sekunnissa. Ja sama yksilö pasmattaa poliitikon takin käännöstä paheksuen.
Nyt itketään kaikkia leikkauksia. Miettikääpäs millaiset kulutusjuhlat meillä on ollutkaa? Ilmaiset koulut, pitkät kesä lomat. Pitkät vanhempainlomat. Ilmainen terveydenhuolto (ainakin melkein). Lapset kuskataan kouluun ilmaiseksi...vanhemmille maksetaan lisääntymisestä...loputon lista kulutusjuhlaa. Kansasta osa on vaan unohtanut kolikon toisen puolen. Oikeuksien lisäksi on oltava vastuita ja velvotteita.
Yksiki Halla-Ahon fani lähipiiristä huutaa pää punaisena... ja samainen ukko ei saa edes halkoja kotonaan sisälle kannettu, korjattua rännejä saati maalattua taloaan vasn hänen vaimonsa tekee kaiken, ansiotyön ohelle (elättää sillä miehensäkin).