Etsit naista esim. lehti-ilmoituksella ja kerrot siinä itsestäsi, esim. ikäsi, mittasuhteesi, mitä harrastat, mistä pidät jne. Kerrot minkälaisesta seurasta olisit kiinnostunut ja jäät odottamaan vastauksia. Tee ilmoituksesta mahdollisimman mukava ja mukaansatempaava, mutta älä missään tapauksessa ilmoita olevasi varakas.
Jos naiset ottavat yhteyttä ja tapaatte, juttelet hieman itsestäsi ja kyselet kiinnostavan tuntuisista naisista lisää. Siitä se lähtee. Yritä tavat ns. neutraalilla maaperällä eli ravintolassa, kahvilassa, näyttelyssä, messuilla tms. Vähitellen tunnet naisen paremmin ja hän ehkä kutsuu sinut kotiinsa. Jos olet tuntenut naisen pari kuukautta ja hän yhä haluaa olla seurassasi, voit vähitellen kertoa varallisuudestasi.
Muista kuitenkin, että et levittele rahojasi ravintoloissa, vaan annat esim. joskus naisen maksaa jotain, jotta hän ei heti arvaa varakkuuttasi tai mene ns. tavallisiin, edullisiin ravintoloihin tms. eikä mihinkään loistokkaisiin ja kalliisiin paikkoihin.
Toivottavasti aidon naisen metsästyksesi onnistuu.