Mitä tehdään Bodypump- tunnilla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jumppajaana
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos on Les Mills-pumppi, niin se on joka salilla samanlainen. Tehdään lihaskuntotreeni koko kropalle, käyttäen apuna käsipainoja, levypainoja + tankoa ja steppilautaa. Tosi tehokasta :)
 
Kyseessä on tosiaan lisenssitunti, eli ohjaaja voi hyvin vähän vaikuttaa itse tunnin liikkeisiin tai musiikkiin, koska ne toimitetaan ohjaajalle valmiina. Tunnilla tehdään vain lihaskuntoa ja on suotavaa, että osaat perusliikkeisen tekniikat tunnille mennessäsi (kyykky, maastaveto, kulmasoutu, hauiskääntö yms.) tai käyt ensin tekniikkatunnilla. Les Mills konseptiin ei kuulu asiakkaiden henk.koht neuvominen tekniikoissa. Toistoja on useita kymmeniä, joten kovin isoilla painoilla ei kannata aloittaa. Lihas pyritään väsyttämään jokaisessa kappaleessa loppuun ja samaa lihasryhmää harvoin treenataan eri kappaleissa. Eli kyseessä on koko kropan lihaskuntotunti.
 
Onneksi mun tuntini ei ole lisenssitunti, koska sieltä saa kyllä ohjauksenkin. Lähes kaikki aloittelijat tekevät jotain väärin, joten on erittäin hyvä että ohjaaja tarkkailee ja korjee virheet. Rankkaa mutta ihanaa, suosittelen lämpimästi.
 
Bodypump on Les Millsin omistama nimike tunnille, eikä muut tunnit saa käyttää samaa nimikettä omasta tunnistaan. Tottakai useallakin salilla on samantyylinen tunti, mutta silloin nimi on pumppi, levytankojumppa tai vastaava.
Henkilölkohtauksen ohjauksen puuttuminen ei siis ole ohjaajan huonoutta tai valinta, vaan "tyyli" kuinka tuntia pidetään (en itsekkään pidä siitä välttämättä, mutta joku voi tuntea sen kiusalliseksi ryhmäliikunnassa).
 
[QUOTE="Ohjaaja";27890987]Bodypump on Les Millsin omistama nimike tunnille, eikä muut tunnit saa käyttää samaa nimikettä omasta tunnistaan. Tottakai useallakin salilla on samantyylinen tunti, mutta silloin nimi on pumppi, levytankojumppa tai vastaava.
Henkilölkohtauksen ohjauksen puuttuminen ei siis ole ohjaajan huonoutta tai valinta, vaan "tyyli" kuinka tuntia pidetään (en itsekkään pidä siitä välttämättä, mutta joku voi tuntea sen kiusalliseksi ryhmäliikunnassa).[/QUOTE]

Kiitos tiedosta. :)

Vielä kysyisin, kun ohjaaja olet, että mitä ohjaajat yleensä ajattelevat jumppaajasta joka tulee tehokkaalle tunnille ja on äärirajoilla jaksamisen kanssa?
Tai joutuu pitämään pieniä taukoja kun ei kunto riitä?

Olisiko silloin parempi jumppaajan siirtyä "vähemmän tehokkaalle" tunnille vai onko ok jos vaan tekee parhaansa ja yrittää, mutta helpottaa tauoilla jos kunto loppuu?
 
No ainakin minun mielestä on tärkeää, että itse nauttii tunnista, oli se hikirääkki tai ei. Varsinkin pumpissa on tärkeää, ettei tuijota muiden painoja vaan tekee nimenomaan oman kunnon mukaan. itseään kannattaa kyllä haastaa ja kokeilla sellaisiakin tunteja, jotka saattavat olla omalle kunnolle tosi raskaita - ainakin saa hien irti ja kunnon kohoamaan.
Les Mills tunneista ehkä attack on ainoa tunti, jota en suosittele kovin ylipainoisille, koska se voi olla aika rasittavaa nivelille.
Omien taukojen pitämisessä ei ole mitään hävettävää, tärkeää on että tekee parhaansa. Niin saa myös parhaan tuloksen tunnista.
 
Jokainen treenaa itseään varten ja omalla kuntotasollaan! Eihän siinä mitään järkeä olisi että tunneille saisi tulla vain huippukunnossa olevat, missä se kunto sitten pitäisi etukäteen hankkia, kotona? :) :) eli rohkeasti vaan tunneille ja tauot sallittuja jos sellaista tarvitsee. Ohjaaja tsemppaa jatkamaan ja jaksamaan, mutta ei todellakaan ole koskaan tullut mieleen et "Mitähän varten tuo täällä on jos ei kerran jaksa" , jos asiakas pitää oman tauon ja sitten jatkaa. Ja ehdottomasti olen sitä mieltä että tarvittaessa "oma tauko" kuin että sinnittelee huonolla tekniikalla eteenpäin väkisin
 
no tuosta vielä että todellakin voi tulla bodypump-tunnille vaikkei olisi koskaan kyykännyt tai tehnyt mitään muutakaan. Eli sopii ihan aloittelijoillekin! Tietenkin jos on tekniikkatunteja salilla, niissä kannattaa käydä. Mutta ohjaaja opettaa kyllä KOKO TUNNIN AJAN liikkeitä. Ainoastaan "kädestä pitäen" ohjaaja ei tule näyttämään, koska liikkeet tehdään musiikin tahtiin ja ohjaajan pitää olla koko ajan ryhmän edessä. Eli sopii aloittelijallekin hyvin! Rohkeasti vaan mukaan! Ja PS. ÄLÄ MENE VIIMETINGASSA, VAAN HYVISSÄ AJOIN, NIIN OHJAAJA EHTII NÄYTTÄÄ MITÄ VÄLINEITÄ TARVIT. On ahdistavaa ohjaajallekin (ja asiakkaalle tietenkin) jos ensikertalainen pelmahtaa saliin huuli pyöreänä kun lämmittelykappale on jo puolivälissä menossa.
 
Niin, kannattaa tulla ajoissa ensimmäisille kerroille ja ennen tuntia mainita, että on ensikertalainen (jos ohjaaja ei muista aloittaessaan jostain syystä kysyä). Silloin ohjaaja voi neuvoa hieman painojen suhteen ja kertoa tunnista juuri sinulle, ilman että se vie tunnin alkaessa aikaa yhteiseltä treeniltä. Ja alusta asti kannaattaa pyrkiä hyvän tekniikkaan, eli vaikka ohjaaja tuntuu latelevan loputtomasti kaiken laisia pieniä huomautuksia liikkeisiin, niin niille on kyllä syynsä. Joskus tuntuu turhauttavalta kun näkee pitkään pumpanneita, joille koettaa korjata tekniikkavirheitä, mutta he tekevät tavallaan "koska on aina tehneet näin tämän". Vaikka liikkeen ajattelee osaavansa, tekee hyvää sivupeilistä välillä tarkistaa sitä omaa selän asentoa tms. Ja jos ne menee oikein , niin sitten vain katsoo ihaillakseen et jes, teen oikein ja turvallisesti :D

Niin ja tunnin lopusta sen verran, että VIEDÄÄN NE PAINOT JA TARVIKKEET VASTA TUNNIN JÄLKEEN PAIKALLEEN! Turhauttavaa kun olkapää-kappaleen jälkeen porukka meinaa lähtä viemään painoja pois. Se häiritsee tuntia, painojen viejät menettävät vatsakappaleen alun ja mikä tärkeintä vaarantaa toisia kantamallla painoja mahdollisesti jo lattialla vatsakappaletta varten makaavien ohi/yli! Joten jos tunnille on aikaa tulla niin varaa myös se kaksi minuuttia tunnin jälkeen tarvikkeiden palauttamiseen, kiitos! :)
 

Yhteistyössä