Mitä tehdä raparperista?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "netta"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"netta"

Vieras
Otsikossa tuo kysymys jo tulikin... Siis hyviä (ja mielellään helppoja) reseptejä raparperin käyttöön kaipaisin.

Piirakkaohje on mulla tosi hyvä, sellaista en enää kaipaa. Samoin kiisseliä on tullu jo syötyä paljon :)

En viitsis jättää tuota raparperia käyttämättäkään, kun sitä kerran on saatavilla. Meillä siitä tykätään niin paljon. Ja tuota on todellakin niin paljon, että voi kokeilla vaikka millasia reseptejä.
 
Mehua voi tehdä helposti ilman mehumaijaa ihan vaan isossa kattilassa. Keittoaikakin vain 20min. Googlaa ohjeita! Mehun voi myös pakastaa muovipulloihin tai -rasioihin, jos ei halua säilöä perinteisesti lasipulloihin.

Raparperihillonkaan tekeminen ei vaadi isoa osaamista, kun hillosokerilla tekee. Tunnin-puolitoista ehkä vie tekeminen kaikkineen alusta loppuun. Lasipurkit ja kannet vaan uuniin ja sitten hieman jäähtynyt hillo niihin melkein piripintaan. Kannet tiukkasti kiinni, viilennys ja sitten jääkaappiin.
 
http://kotiliesi.fi/ruoka/reseptit/rapsakka-raparperipaistos

Tämä ei ole piirakka vaan paistos ; ) Tää on vaan tosi hyvää jäätelön kanssa että oli ihan pakko laittaa = )
 
Mä tein just vatkattua raparperipuuroa eli

5 dl vettä
2 rkl sokeria
2 dl kuorittuja paloiteltuja raparpereita
-> kiehuvaan veteen sokeri ja raparperinpalat ja keitetään, kunnen palat ei oo enää paloja

0.75 dl mannaryynejä
-> sekoitetaan ja keitetään noin 10 - 15 min.

Tarkista maku, kaada suureen astiaan jäähtymään ja vatkaa puuroksi. TArjotaan maidon kanssa.
 
Erittäin hyvä mehu: kilo raparperipaloja, iso sitruuna paloina, 2 rkl sitruunahappoa, 6 dl sokeria ja 2 litraa kiehuvaa vettä joka laitetaan koko komeuden päälle ja seataan, huomenna pullotetaan ja on heti juotavaa pullotuksen jälkeen. Ei säily hirveen kauan.
 
Kiitos :)

Tuota vispipuuroa mun onkin ollu tarkotus kokeilla, on vaan päässyt unohtumaan. Hilloa ja mehuakin vois tehdä.

Mitä mieltä olette, onnistuiskohan tuosta tehdä hyydykekakkua?
 
[QUOTE="vieras";23944889]Ja rapareperi-banaani hilloa kannattaa kokeilla, on ihan sika hyvää!!![/QUOTE]

juupa juu hiukan väsyneenä kannattaakin kirjottaa :) Siis raparperi-banaani hillo.
 
kertokaapas kuinka raparperia kasvatetaan pihassa? Mista pienet raparperivauvat saa alkunsa, tarvitaako siemenia vai mita? Ois ihana kokeilla jos sais oman puskan mutta mita sielta Suomesta pitais tuoda?
 

Yhteistyössä