Mitä sinä ajattelisit jos 4-vuotias...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "marinka"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"marinka"

Vieras
...vastaa päiväkoti tätien "otatko aamupalaa" "otatko maitoa" kysymyksiin karjahtamalla vihaisesti? Tai kun haetaan päiväkodista niin konttaa vastaan ja inisee (vaikka siis osaa puhua ihan normaalisti)?
 
Samassa päiväkodissa on varmaan myös nuorempia lapsia? Meillä ainakin hetkittäin "taannuttiin" vauvaksi esim hoitopäivän jälkeen, lapsi joka osasi vallan mainiosti kävellä eikä syönyt tuttia kuin iltaisin hakikin tutin sängystään ja konttasi pitkin poikin ;)
 
[QUOTE="a p";25827397]Samainen lapsi käy kerran viikossa liikuntakerhossa, jossa vain murisee/ärisee/vinkuu muille lapsille, vaikka siis osaa puhua.[/QUOTE]

Lapsi elää voimakasta eläinleikkivaihetta eikä tyydy leikkimään leijonilla vaan leikkii leijonaa tai on mielessään leijona.
 
[QUOTE="Jep";25827394]Samassa päiväkodissa on varmaan myös nuorempia lapsia? Meillä ainakin hetkittäin "taannuttiin" vauvaksi esim hoitopäivän jälkeen, lapsi joka osasi vallan mainiosti kävellä eikä syönyt tuttia kuin iltaisin hakikin tutin sängystään ja konttasi pitkin poikin ;)[/QUOTE]

Toki on pienempiä, mutta eipä nuo niiden kanssa ole tekemisissä. Tuota "taantumista" olen kyllä miettinyt, että haluaa välillä olla "vauva".
 
Kuulostaa aika normaalilta, mutta aikuisten ei tavitse hyväksyä tuollaista karjumista ja miksi he ylipäätään kysyvät "haluako lapsi aamupalaa"? Totta kai lapsi syö aamupalan, jos on aamupala-aikaan päiväkodissa.
 
No meillä on 4-vuotias, joka on välillä "kestokiukkuinen", eli marina ja kitinä alkaa sillä sekunnilla kun aamulla sängyssään herää. Kaikki on huonosti, mikään ei kelpaa... Meillä on otettu kyllä se linja, että ruokapöydässä ja muutenkaan ei saa mitään karjumalla ja tiuskimalla, käytöstavat pitää olla vaikka kuinka tekisi mieli uhmailla ja mököttää. Ja kyllähän tuo sitten tiukan paikan tullen osaa ihan ihmisiksikin olla kun ei sillä räksyttämisellä mitään saa. Käsittääkseni kerhossa ei kuitenkaan vieraille ihan samalla tavalla äkäile.
 
Tuo 4-vuotias voi olla sosiaaliselta kehitykseltään vielä pikkasen vaiheessa ja hakee turvaa uhkaavissa sos. tilanteissa erilaisista rooleista...meidän päikyssä on eräs asperger-epäily-lapsi joka leikkii pyssymiestä päiväkotiin tullessaan ja uhittelee muille lapsille.
 
[QUOTE="a p";25827531]Ei ole. Elämäntilanteessa ei ole tapahtunut mitään muuta muutosta kuin että mä jäin töistä pois, ts. mulla on enemmän aikaa lasten kanssa.[/QUOTE]

Miten niin enemmän aikaa? Miksi lapsi sitten on päiväkodissa?! Onhan sekin protestoinnin paikka, jos joutuu päiväkotiin vaikka äiti on kotona. Onko pienempiä sisaruksia kotosalla?
 
  • Tykkää
Reactions: MorbidMama
[QUOTE="vieras";25827497]No meillä on 4-vuotias, joka on välillä "kestokiukkuinen", eli marina ja kitinä alkaa sillä sekunnilla kun aamulla sängyssään herää. Kaikki on huonosti, mikään ei kelpaa... Meillä on otettu kyllä se linja, että ruokapöydässä ja muutenkaan ei saa mitään karjumalla ja tiuskimalla, käytöstavat pitää olla vaikka kuinka tekisi mieli uhmailla ja mököttää. Ja kyllähän tuo sitten tiukan paikan tullen osaa ihan ihmisiksikin olla kun ei sillä räksyttämisellä mitään saa. Käsittääkseni kerhossa ei kuitenkaan vieraille ihan samalla tavalla äkäile.[/QUOTE]

Niin, emme me ole opettaneet lapselle että kysymyksiin vastataan karjumalla eikä niin käyttäydy kotona (paitsi joskus, mutta asia toki käydään läpi).
 
Tuo 4-vuotias voi olla sosiaaliselta kehitykseltään vielä pikkasen vaiheessa ja hakee turvaa uhkaavissa sos. tilanteissa erilaisista rooleista...meidän päikyssä on eräs asperger-epäily-lapsi joka leikkii pyssymiestä päiväkotiin tullessaan ja uhittelee muille lapsille.

Meillä tuo uhittelu alkaa sitten kotona, etenkin pikkuveljeä kohtaan, joka on samassa päiväkodissa eri ryhmässä - ei siis minun kanssa kotona. Hoidossa lapsi on periaatteessa kiltti, rauhallinen - mutta hyvin omaehtoinen. Kotona hyvin erilainen, paitsi omaehtoinen kyllä.
 
[QUOTE="vieras";25827551]Miten niin enemmän aikaa? Miksi lapsi sitten on päiväkodissa?! Onhan sekin protestoinnin paikka, jos joutuu päiväkotiin vaikka äiti on kotona. Onko pienempiä sisaruksia kotosalla?[/QUOTE]

Hoitopäivät lyhyempiä kun viedään myöhemmin ja haetaan aikaisemmin, välillä voidaan pitää ylimääräisiä vapaita.

Opiskelen kotona täysipäiväisesti enkä ole tarkoituksellisesti lapsille kertonut että olen kotona, koska eivät välttämättä ymmärrä asiaa oikealla tavalla.
Olen kyllä huomannut että monet aikuiset ei ymmärrä, että yliopiston tentteihin ja pääsykokeisiin lukeminen voi olla täysipäiväistä. "Sullahan on nyt on hyvin aikaa"...

Pienempiä sisaruksia ei ole kotona.
 

Yhteistyössä