R
Rukoilijasirkka
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:Alkuperäinen kirjoittaja SmellyCat:Alkuperäinen kirjoittaja Gluteus maximus:Alkuperäinen kirjoittaja SmellyCat:Ymmärrän anoppisi reaktion.
perustelkaa, please, koska meitä on useampi jotka ei tätä ymmärrä? Miksi mies ei saa ottaa naisen sukunimeä? Mitä vikaa siinä on?
Hmph, nykypäivänä on omat kujeensa eikä siinä mitään pahaa eikä kenenkään sukunimessäkään ole mitään pahaa. Monet vanhemmat ihmiset ja nuoremmatkin (esim. minä + minun lähipiiri) on sitä mieltä et miehen sukunimi koko perheelle on se ainoa vaihtoehto. Jos ja kun ap:n anoppi on samaa mieltä niin miten sitä pitäisi vielä perustella?
Miksi miehen sukunimi? Miksei naisen? Tää nimikäytäntöhän perustuu siihen, että nainen on miehen omaisuutta.
Eli ap:n tapauksessa mies on naisen omaisuutta, niinkö?
ei vaan he on kaikki anopin omaisuutta, koska anopilla on asiaan muka jotain sanomista.