Mitä kaikkea olette kasvattaneet lasten kanssa? (Muuta kuin rairuoho, yrtit..)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Köynnösrassi on nopea ja helppo ja sen lehtiä ja kukkia voi syödä. Mut se sit todella venyy mittaa nopsaan, kannattaa pistellä ahkerasti salaattiin sitä.

Auringonkukan, mangoldin, sinapin ja lehtisalaatinkin versoja voi popsia ellei kärsvällisyys riitä kesän odottelemisessa.
 
Sekin on kiva, jos syötte avokadoja, kun tuikkaa kolme tai neljä siementä multaan ja kun ne alkavat kasvaa, letittää ne yhteen. tulee tukevavartisempi ja vuodessa yltää puolimetriseksi.
 
Mandariinista siemenet multiin ja kasvamaan. :)
 
Sitrushedelmiä siemenestä kasvattamalla ei saa aikaan kukkia tai hedelmiä kuin aikaisintaan joskus luokkaa 15 vuotta istuttamisen jälkeen, ja silloinkin se on epävarmaa.

Jos haluaa siemeniä tai kukkia niin kasvi pitää kasvattaa pistokkaasta (samalla lailla kuin kaupassa myytävät valmiit sitrukset).
 
Härkäpapuja, vaikkapa labyrintti niistä. Ei tarvitse tukea ollenkaan:
Harkapapukukat.jpg
 
Siemenestä rairuohot, herneet, luumutomaatit, kesäkukkia, appelsiinipuuntaimi, nyt itämässä kirsikan siemenet. Nuo puut jos selviää talven yli otan bonsai projekteiksi ja annan ditten tytölle kun muuttaa joskus omaan kotiin (noin 15v päästä).

Pistokkaista ollaan juorua, varjoviikunaa ja kultaköynnöstä.
 

Yhteistyössä