Mikä tota pientä vaivaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Miili
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Miili

Aktiivinen jäsen
05.09.2004
6 745
0
36
Mun yks vuotias on ollu puolivuotiaasta asti tosi itkunen. On käyty yksityisellä, tutkittu sairaalassa ja tietenki neuvolassa, terveenä pitävät.
Nyt on kolmas päivä kun ei oikein syö mitään, äskenkin vaan huusi ihan hysteerisesti jo sitä kun yritin syöttötuoliin. Yritin syöttää sylissä, sama tulos. Päästin lattialle, jatkoi huutamista. Pidin sylissä, veuhtoi niin että meinattiin molemmat kaatua ja huusi. huutoo riitti vähän yli tunnin, sit vein lapsen ulos hiekkalaatikolle (isin kanssa) ja siellä leikkii ihan ok. ja tää menee aina näin, sisällä huutaa ja ulkona leikkii lähes ilosesti. Maitoo ei oo oikein koskaan juonut, ehkä 100 ml päivässä (liian vähän, tiedän), vettä tarjoon, mut sekään ei kelpaa. On aina ollu tosi huono syömään, joskus menee jotain, joskus ei mitään koko päivässä. Kasvukäyrät on laskussa, mut ei kuulemma huolestuttavasti... Edellisen kerran kun oli näin paha huuto ja syömättömyys vein terkkariin, katto korvat, sano et terve on, vie kotiin.
Tuli vähän sekanen sepustus, mut mun aivot on ihan puuroo kun kuuntelen tota huutoo päivästä toiseen ja viikosta toiseen. Isoveikkaa hoitelen siinä sivussa. Kiitos jos jakoit lukee, kirjottaminen helpottaa.
 
Oletko tullut ajatelleeksi esim. maitoallergiaa, keliakiaa..neuvolat ei välttämättä ota asiaan kantaa mutta yksityisellä perehtyyvät asiaan, ja tutkivat. Kannattaa tutkia, sillä tunnet syyllisyyttä siitä myöhemmin, jos jotain sitten vanhempana ilmenee.
 
keliakia on tutkittu, ei oo kumpaakan, onneks. Tänään on onneks ollu taas ilosempi =) . Mut edelleen kun se vähänkin vinkasee pelästyn aina että nyt se huuto taas alkaa ...
 
Mäkin syytin hampaita aikani, mut sit rupes tuntumaan et ei ne voi päivästä toiseen itkettää .. tai sit voi.
Asiasta kahdeksanteen: Eiks tänne voi enää harmaana kirjottaa? Mulle ei tullu näitä "luukkuja" kun kävin lueskelemassa viestejä.
 
Kyllä minäkin varmaan veisin yksityiselle.
Korvat on varmaan tutkittu? Meillä meni elämä tosi risaiseksi ja syynä oli pitkittynyt korvatulehdus, joka ei mennyt ohi lääkkeillä ja korvat puhkastiinkin kerran. Kitarisat oli kanssa tulehtuneet, mikä varmaan kanssa pitkitti tuota.
Mutta meillä tuo poika ei ole mikään kipuherkkä, joten siksi tilanne pääsi menemään tosi pahaksi kun aina ajateltiin, että kaitpa se tulehdus oli mennyt ohi lääkkeillä kun tilanne helpotti ja "normalisoitui". Lopulta se olikin sitten ihan pelkkää itkua ja nyt toivotaan, että putkituksesta löytyi apu.
 
Meillä on ollut ihan samanlaista, monesti ja tuplana! Hampaat on varmasti aiheuttaneet meillä suurimman osan kiukuista, ja nyt omaa tahtoa pukkaa puolitoistavuotiaana niin paljon että oksat pois! Kaikkia rajoja kokeillaan, ja huuto on hirveä jos ei saakaan tehdä kiellettyjä asioita. Ruokaa ei välttämättä mene välillä pariin-kolmeen päivään, sitten taas syövät seuraavina päivinä loistavan hyvin...

Alkuun meinasi itselläkin järki lähteä huudon kanssa, mutta kun lakkasin esim. tuputtamasta ruokaa, on huudot jääneet vähemmälle. Jos ei syö tänään, syö huomenna. Sanoivat neuvolassa että pitää itse huolen kuinka paljon syö kun ei ole mitään hätää kuitenkaan. Tytölle ei ole tullut puolessa vuodessa painoa lisää kuin 200g, pituutta senttitolkulla :) Terkkari ei kuitenkaan ollut millänsäkään, ja muutenkin kaikki kuulosti normaalille.

Tsemppiä sulle!
 
vastauksista. Olen muistaakseni kolme kertaa käyttänyt yksityiselläkin mutta ei siitä sen kummempaa apua ollut. Kerran saatiin lähete sairaalaan, oltiin yö ja tultiin niine hyvinemme kotiin. Ois kyllä vielä yks hyvä lääkäri kellä esikoista aikoinaan käytimme, ehkä vien tän pienenkin sit sinne.
 
Oot varmaan kokeillu itkuun antaa kipulääkettä pikkuselle, rauhoittuuko siihen? Jos, niin tietää ainakin, että on jostain kivusta johtuvaa pahaa oloa...on se sitten hampaita tai mitä ikinä. :hug: Voimia huutorasitukseen! :heart:
 
Hui kun kuulostaa tutulta. Mun kuopus on ollut kuvaamasi kaltainen, viimein alle vuoden iässä diagnosoitiin refluksitauti, ruokatorventulehdus ja eipä ihme, että oli itkettänyt.

Onko ollut pulauttelija, nieleskeleekö, röyhtäileekö, nukkuu huonosti, yskii? :whistle:

Niin, lisään vielä, että juuri tuo ruokailuhetkien vaikeus on meillä myös, ilmeisesti on sattunut syödessä ja juodessa, joten ei sitä haluaisi..
 
Mies käytti tytön eilen yksityisellä lääkärillä. Se oli ollu huolissaan huonosta painon noususta ja tietenkin siitä itkusta ja antoi lähetteen sairaalaan. Toi Salama McQueenin ruokatorven tulehdus laittoi miettimään ... sitähän se vois olla. Miten se tutkittiin? Tänään meni vähän pienen vauvan ruokaa ja vähän maitoo. Nää on tietenki helpompi niellä kun isompien ruuat, joissa on "kökköjä".
 

Yhteistyössä