Minä olen ollut samanlaisessa tilanteessa. Tosin minun tilanteessani lapset olivat jo lähempänä murkkuikää kuin ihan pieniä. Yritin olla ymmärtäväinen, en halunnut painostaa, ajattelin lasten etua.
Kun aikaa kului, alkoi jotenkin tulla todella tyhmä olo. Ihan niin kuin minut aina heitettäisiin syrjään, vaikka olinkin auttamassa ja ymmärtämässä, sekä antamassa neuvoja miehelle hänen pyytäessään (Hän oli aika pihalla kahden melkein murrosiässä olevan tytön ajatusmaailmasta..). Minulle jopa tuli tunne, että mieheni ei oikein ymmärtänyt, että hänen pikkutytöistään oli tulossa pikkuneitejä. Luulen, että hän jotenkin poti huonoa omatuntoa siitä, ettei ole ollut lapsilleen paikalle, kun he olivat pieniä. Sitten eron tullessa, hän yritti liiankin paljon kompensoida sitä mikä jäi joskus puuttumaan.
Helpommaksi asiaa ei tehnyt yhtään se, että lapset asuivat exän luona, joten hän käytännössä oli aina siellä. Lisäksi oli tekemässä milloin exälle halkoja, milloin auttamassa räystäskourujen kanssa tms.Aivan kun hän olisi roikkunut exässään. Otin asian puheeksi, kun olimme jo olleet suhteellisen pitkään yhdessä. Ehdotin, että (tunsin kuitenkin lapset) voisimme tehdä jotain myös omalla porukalla, tytöt voisivat esimerkiksi tulla miehen luokse viikonlopuksi. En tiedä, mitä mieheni pelkäsi, minuako vai sitä, että tyttöjen kanssa menee riitelyksi, jos ex ei ole paikalla. Vai sitä, että minä olisin saattanut tulla tyttöjen kanssa toimeen häntä paremmin.
Puhuminenkaan ei muuttanut tilannetta. Minusta tuntui, että olen pelkkä kasvatusneuvoja ja tyydytysreikä. Minulle ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin todeta miehelle, että hänen on ehkä parempi keskittyä vain lapsiinsa, ja miettiä parisuhdetta vasta sitten kun hän on siihen valmis/hänelle on sille aikaa. Tyydytyksen voi saada muullakin tavoin.
Tällä hetkellä olen uudessa suhteessa. Mies ilmoitti jo alkuvaiheessa, että hänellä on esikouluikäinen lapsi. Muistan vieläkin, miten karvat nousi pystyyn. Ajattelin, että taasko tätä. Mies oli kuitenkin mukava, ja treffailua jatkettiin. Kun mies 4 kk tapailun jälkeen kysyi, haluaisinko tavata hänen tyttärensä ja lähteä heidän kanssaan leikkipuistoon, kysyin varmaan kymmenen kertaa, että onko hän varma (ei mitään traumoja edellisestä suhteesta..). Hänen suhtautumisensa on ihan erilaista. En tiedä, johtuuko se siitä, että hänen exälläänkin on jo uusi kumppani ja heille yhteinen lapsi tulossa. Lapsi on aivan ihana, ja me tulemme hyvin juttuun. Tulen myös lapsen äidin kanssa hyvin juttuun. Jos miehelläni (avomies nykyään

)menee töissä pitkään, käyn hakemassa pikkuprinsessan hänen exänsä luota, eikä se ole tuottanut kenellekään ongelmia. En voi kun välillä ihmetellä, miten aikuismaisesti ja kypsästi jotkut osaavat hoitaa tilanteet. Minua kohdellaan tasavertaisesti jokasuhteessa. En tietenkään ole lapsen äiti, enkä äidin paikkaa pysty ottamaan, mutta koen, että minulla on kasvatuksellista vastuuta, kun tyttö on meillä. Ja sen vastuun olen ilomielin ottanut.
En tiedä, oliko tästä minun kirjoituksesta mitään apua, mutta et mielestäni marise turhia. Sinun olisi ehkä hyvä keskustella miehen kanssa, mitä odotuksia hänellä on teidän suhteeltanne, ja mikä tulee olemaan sinun roolisi lapsiin nähden vai tuleeko sitä olemaan ollenkaan. Nämä asiat ovat sellaisia, jotka vaativat lapsienkin edun nimissä kärsivällisyyttä, mutta toisaalta ei kukaan jaksa sitä, että jää suhteessa aina kaiken muun alle..