Minä pidän ex-mieheni kanssa yhteyttä lähes viikottain, vaikka yhteisiä lapsiakaan ei ole. Erosimme aikanaan siksi, ettei enää löytynyt rakkautta ja intohimoa, olimme vain hyviä ystäviä. Ja ystävinä aiomme myös pysyä. En oikein ymmärrä miksi pitäisi olla pitämättä mitään yhteyttä? Kun monta vuotta elää ja asuu toisen kanssa ja eroaa hyvässä sovussa, niin miksi välit sitten pitäisi laittaa kokonaan poikki?
Meillä molemmilla on uudet suhteet, nykyinen mieheni on ymmärtänyt ihan hyvin sen, että pidämme yhteyttä toisiimme. Alussa asiaa tietysti piti selitellä, mutta sitten hän ymmärsi ettei tässä ole kyse mistään entisten haikailusta. Ex-miehen uusi tyttöystävä on vieläkin kai melko mustasukkainen takiani, mikä on tosi ikävää kun mitään syytä siihen ei ole. Emme tapaa kovin usein, mutta soittelemme noin kerran viikossa. Nykyään ex soittaa yleensä minulle, koska en tahdo hankaloittaa heidän suhdettansa soittamalla ""väärään aikaan"" tms. En sitten tiedä onko se naisen mielestä parempi vai pahempi näin.
Joka tapauksessa on mielestäni melko kohtuutonta vaatia, ettemme olisi missään yhteyksissä koska joku muu on aiheettoman mustasukkainen eikä voi luottaa mieheensä?