Meidän paikkakunnan lastensuojelu on ihan sairas...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja harmaus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Se, mitä esitätte yhden lapsen vuorokausihinnoista sijoitettuna perhekotiin ei ole ihan faktaa. Lisäksi teidän tulee tietää, että sijoituksen muotoja on useampi - perheeseen sijoitettu, perhekoti, lastenkoti, erityisyksikkö jne.. Lisäksi, on syytä huomioida se, että esimerkiksi jo lastenkodin perustaminen ja sen henkilökunnan hyvinvoinnin ja jatkuvan kouluttamisen ylläpitäminen ei ole ihan halpa juttu, suomessa kun olemassa laitoksia valvoja instanssi ja laki joka määrittelee sen, millainen kiinteistön pitää olla ja millainen henkilökunta rakenne tulee olla jotta voi lasten suojelun alueella edes toiminnan aloittaa.

Huomautan vielä sen verran, että lastensuojelun ilmoituksia tehdään varmasti yleensä aiheesta, mutta mahtuu joukkoon niitäkin jotka tekee kiusaa syystä tai toisesta joillekin perättömillä ilmiannoilla- se tuskin kuitenkaan on sosiaalityöntekijän vika jos hän ottaa ja selvittelee ilmoitukset hänen työkuvansa määrittelemällä tavalla.

Eli..ottakaa asioista selvää ennenkun teette niistä itsellenne kiukun aiheen :)
 
Olen ihan pihalla tästä touhusta.
Ovat jostain syystä ottaneet meidät silmätikuksi, vaikka kukaan meistä ei ole ikinä tehnyt ilmoitusta sinne, enkä keksi yhtään syytä, miksi joku tekisi.

Olemme ihan normaali perhe, meillä ei juoda, eikä käytetä muitakaan päihteitä, meillä ei olla väkivaltaisia, eikä jätetä lapsia heitteille. Rakastamme lapsiamme hyvin paljon ja olemme onnellisia yhdessä.
Lasten hyvinvointi on meille kaiken a ja o.

Mies kerran muinoin joitui hetkeksi työttömäksi ja jouduimme silloin käymään sossun luukulla pyytämässä raha-apua. Hävetti mennä ja mielellään kierrämme koko paikan. Noh, tämä kuitenkin riitti siihen, että meidät otettiin silmätikuksi ja nyt siellä koitetaan keksiä mitä kummallisempia syitä, jotta meillä "olisi kaikki huonosti"...siis en ihan tajua...en siis yhtään tajua. Mies on vakityössä tällä hetkellä ja harkitsemme työpaikan vaihtoa ja muuttoa pois ihan vaan tämän sossun takia.
Aivan sairasta.
Voiko ne oikeasti saada jollain tekastuilla syillä meiltä lapsia huostaan tmv? Miten kukaan voi olla edes noin sairas, että haluaa rikkoa ehjän perheen ja keksiä sitä pahoinvointia...raskaaksi on mennyt, enkä tiedä, kuinka tässä tulisi pelätä, vai onko tämä ihan höpönlöpöä, sen vain tiedän, että meillä taatusti lapset voi hyvin ja olemme onnellisia.

Kertokaa joku joka tietää!!
Hei! Tiedän tunteen, ja kyllä sos toimessa ja erityisesti lastensuojelussa on myös hyvin mielivaltaista sakkia töissä!(en tarkoita todellakaan enemmistöä) Esim. Jo pelkkä syy on heidän helppo "tekaista", mutta asiat pitää vain osata ajoissa kyseenalaistamalla viedä kyseisen työntekijän esimiehelle, tai suoraan sosiaaliasiamiehelle, suosittelen myös kysymään mahdolliselta lakimieheltä/asianajajalta neuvoa ja apua plus muistamaan että tyhjistä syytöksistä voi nostaa myös kunnuanloykkaus syytteen tai siis tehdä asiasta rikosilmoitus, voimia jokaiselle meille jotka painitaan tätä vääryyttä ja mielivaltaa vastaan!!
 

Yhteistyössä