Märkätilalaajennus noin 10-12m2, kokemuksia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Suurperhe"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"Suurperhe"

Vieras
Eli onko täällä ketään kuka olisi laajentanut taloaan? Mietinnässä vanhaan 1940-luvun hirsitaloon laajennus, mihin tulisi uusi puulla lämpiävä sauna ja uudet suihkutilat mihin koko kuusihenkinen perhe mahtuisi kylpemään kerralla.

80-luvun lopulla tehtyyn laajennusosaan tulisi saunan ja pesutilojen tilalle kodinhoitohuone ja vaatesäilytystilat. Tämä tila on kohta kuitenkin käyttöikänsä päässä, eli remppaa olisi siellä tehtävä, mutta tämän uuden laajennuksen myötä tiloja ei tarvitsisi rempata koska eivät olisi enää märkätiloina. Säästyisi aikaa sekä rahaa, puhumattakaan vaivasta minkä pesutilaremppa aiheuttaisi tämän kokoisen perheen elämässä kun tilat olisi poissa käytössä viikkoja.

Uusi laajennus olisi noin 12m2, ja siis sinne tulisi suihkuhuone ja sauna. Kenelläkään kokemusta moisesta urakasta, minkä verran meni rahaa ja aikaa? Tuo olisi siiinä mielessä helppo toteuttaa että ei vaikuta perheen elämään mitenkään tuo rakentaminen.

Pitäisi alkaa jostain päästä tätä nyt purkamaan, mies kun käski minun alkaa laskemaan kustannuksia jne :) Hän itse tuon toteuttaisi, saadaan varmaan kaikki tarvittavat ammattimiehet tyyliin kaljakoppapalkalla hommiin. Maanvarainen laatta, pintamateriaalit peruskaakelia jne. Materiaaleista saadaan varmaan noin 30% alennusta. Piirustukset varmaan tekisi tuttu rakennusmestari/ -valvoja, joka toimisi valvojana samalla. (On tuon aiemmankin laajennuksen takana).

Minkäs verran nuo luvat suunnilleen maksavat? Joo varmasti kuntakohtaista, pitää käydä kunnan sivuilla katsomassa. Ensi keväänä tai kesänä olisi toteutus, tosin ensin pitää tehdä kattoremppa, samalla sitten luvat kuntoon kaikkeen.

Kiitos :)
 
Laajennus on aina kalliimpaa kuin uudisrakentaminen ja märkätilojen neliöhinta on kallista. Materiaaleilla ja omalla työpanoksella tietenkin vaikutus, mutta halpaa se ei siltikään ole.
 
No jos saatte kaivurin ja sähkärin olutpalkalla, miehesi osaa tehdä kaiken itse, siis valut jne, niin eiköhän tuon saa tehtyä alle kymppitonnilla. Puutavara on kallista, jos siitäkin saatte alennusta niin säästöähän se. Joutuuko miehesi olemaan töistä pois vai tekeekö vapaa-aikanaan? Hintaahan nostaa jos joutuu jäämään töistä pois..

Mutta hyvältä kuulostaa tuo suunnitelma. Säilytystilaa ei vanhoissa taloissa ole koskaan liikaa :)
 
Kiitos vastauksista :) Aika hurja hintahaarukka, alle tuhannesta kahteen tuhanteen per neliö. Mutta niinhän se on, ei voi tietää tarkalleen materiaalikustannuksia jne. Oma mies on siis rak.alan yrittäjä, rakentaa taloja työkseen, joten kaikki valuista lähtien onnistuu itse tekemällä. Kaivurikuski on tuttavapiirissä, sähkäriä suvussa jne. Eli emme joudu maksamaan palkkamenoja lainkaan.

Ei taida palstalta löytyä ketään kellä olisi samanlainan urakka takanapäin? Kuulisi niitä toteutuneita kustannuksiakin.

Ap kiittää.
 
[QUOTE="Utelias";25037547]Mistä tai miksi miehesi saa 1/3 hinnoista pois rakennustarvikkeista?

Nimimerkillä raksa-aika aluillaan.[/QUOTE]

No johan tuo kertoi että miehensä on alan yrittäjä. Ihan varmaan sitä kautta on vakkaripaikat mistä tilaavat tavaraa ja aletta ropisee. Ja ihan tavan talonrakentajakin saa varmaan 10 tai 15 pinnaa pois keskittämällä ostos yhteen paikkaan.. Kannattaa avata suunsa.

T. Hirsirakentajan vaimo ;)
 
Kiitos vastauksista :) Aika hurja hintahaarukka, alle tuhannesta kahteen tuhanteen per neliö. Mutta niinhän se on, ei voi tietää tarkalleen materiaalikustannuksia jne. Oma mies on siis rak.alan yrittäjä, rakentaa taloja työkseen, joten kaikki valuista lähtien onnistuu itse tekemällä. Kaivurikuski on tuttavapiirissä, sähkäriä suvussa jne. Eli emme joudu maksamaan palkkamenoja lainkaan.

Ei taida palstalta löytyä ketään kellä olisi samanlainan urakka takanapäin? Kuulisi niitä toteutuneita kustannuksiakin.

Ap kiittää.

Rakennusalan ammattilainen osaa arvioida hinnan, joten kysyt vaan mieheltäsi. Mekin pyydettiin kirvesmiestalonrakentajajokapaikanhöylä arvioimaan talon laajennuksen kustannukset ja lähestulkoon nappiin laski arvion.

Tuo kirpasee korvaan "kaivurikuski tuttavapiirissä, sähkäriä suvussa, eli tartte maksaa palkkamenoja lainkaan".. Juu juu, sitähän varten ne kaverit ja suku on ammatin valinneet, et voi tehdä tutuille ja siskonkaimalle ilmatteeks hommia. Lähes kuka tahansa osaa käyttää kaivuria ja kyllä se minikaivurin käyttö onnistuu rakennusalan ammattilaiselta, eli mieheltäsikin, joten miksi vaivata sukulaisia ja tuttavia, jotka ei osaa sanoa ei?
 
[QUOTE="vieras";25040026]Rakennusalan ammattilainen osaa arvioida hinnan, joten kysyt vaan mieheltäsi. Mekin pyydettiin kirvesmiestalonrakentajajokapaikanhöylä arvioimaan talon laajennuksen kustannukset ja lähestulkoon nappiin laski arvion.

Tuo kirpasee korvaan "kaivurikuski tuttavapiirissä, sähkäriä suvussa, eli tartte maksaa palkkamenoja lainkaan".. Juu juu, sitähän varten ne kaverit ja suku on ammatin valinneet, et voi tehdä tutuille ja siskonkaimalle ilmatteeks hommia. Lähes kuka tahansa osaa käyttää kaivuria ja kyllä se minikaivurin käyttö onnistuu rakennusalan ammattilaiselta, eli mieheltäsikin, joten miksi vaivata sukulaisia ja tuttavia, jotka ei osaa sanoa ei?[/QUOTE]

No mies on ollut esim. sähkäriveljellensä tekemässä valun kun rakensivat saunan, sekä laatoittanut heidän kylppärinsä ja puhaltanut villat ulkoseiniin :) Sai ruokapalkan ja laatikon olutta. Kuten sanoin aiemmin niin "kaljakoppapalkalla" on tuttavia ketkä kyllä tulevat auttamaan, mies itse kyllä tekee laajennuksen, mutta noihin mihin tarvitsee ulkopuolista apua, eli mies esim. vetää sähköt ja laittaa lattialämmityskaapelit, mutta veljensä kytkee ne. Täällä maaseudulla muutenkin on kavereita tapana jeesiä, talkoilla on tehty esim. naapurin kattoremppa, luulenpa että isäntä sieltä tulee meidän remppaa auttamaan, jos vaan kylvökiireiltään kerkiää.

Joo, mies kyllä nuo varmaan osaa laskea, mutta valtuutti mut nyt aloittamaan homman, hänellä kun on tällä hetkellä 14h työpäivät seitsemän päivää viikossa.

Kiitos vastauksista.
Ap :)
 
Laajensimme rintamamiestaloamme, teimme noin 20m2 laajennuksen, missä khh, suihkuhuone ja sauna. Mies teki veljiensä kanssa, pohjan kaivuusta maksoimme verollisesti, sähkömiehelle samoin. Kaikkineen meillä meni noin 15 000€. Materiaalit keskihintaisia, katolle laitoimme palahuopaa.
 

Similar threads

L
Viestiä
11
Luettu
10K
Aihe vapaa
Nostanpa vielä
N
M
Viestiä
11
Luettu
10K
Aihe vapaa
mietiskelijä...
M

Yhteistyössä