Mä olen niin pulassa...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "samperi"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
No jos ei lähdeaineistoa millään löydy niin vaihdat aihetta. Teet sellaisesta mistä löytyy, koska et voi keksiä aineistoa päästäsi.
Minulla on sama ongelma, lopputyötä teen ja opinnot aloitin v. 2000, kolme lasta tehny välissä ja opinnot olleet tauolla. Aika vaikeaa tuo on näin vuosien jälkeen, mutta nyt meinaan tehdä lopputyön vihdoinkin valmiiksi, että saan paperit. Minun aineistoa ei löydy suomenkielellä, mutta englanniksi löytyy paljon.
 
Miltä kantilta haluaisit esim. "kirjastoa" lähteä tutkimaan? Sen historiaa? Vai esim. tilastollisesta näkökulmasta (paljonko lainattu, mitä ja kenelle jne.?)? Vai kirjastoa yhteiskunnallisena vaikuttajana / ilmaisena sivistyslaitoksena / tms?

Tai huutokaupat/ kirpputorit? Mitä haluaisit niistä saada selville ja mistä näkökulmasta? Kauppiaiden / asiakkaiden / ekologisen kuluttamisen / tms.?

Tiedäthän, että työssäsi sinun pitää ensin päättä aihe, ja sen jälkeen jonkinlainen kysymyksenasettelu tähän aiheeseen liittyen, jota haluat tutkia muutamalta kantilta. Ja sitä kautta saavutat oman "teesisi", väittämän, jonka haluat niin sanotusti todistaa oikeaksi . Siis esim. (ihan hatusta heitettynä esimerkkinä) "Suomalainen kirjastolaitos muutoksen kourissa -onko painetulla kirjalla tulavaisuutta?" >> Tutkit lainaustilastoja jostain ajankohdasta X alkaen, haastattelet kirjastoihmisiä, tutkit sähköisen kirjan teknistä historiaa jne. jne.

Tai vaikka tuosta kirppariaiheesta: "Kirpputorien historia Suomessa -köyhäinavusta kestävän kulutuksen lippulaivaksi". Ja jälleen tutkit kirppareiden historiaa, haastattelet (eri ikäisiä) kirpputorien pitäjiä, kierrät legendaarisia kirppareita ja teet vaikka omia tilastoja. Yhtenä omana alueenaan voisit käsitellä kirppareiden uusia muuotoja, kuten nettikirpparit (facebook, tori.fi, huuto.net jne), sekä erilaiset (valtakunnallisetkin) tavaranvaihtopäivät.

Ja noista kaikista mainitsemistasi aiheista löytyy kyllä kasapäin tietoa, sekä kirjastoista, että netistä. Ja loput keräät itse haastatteluin ja jalkautumalla tutkimiisi kohteisiin. Työtä tuo vaatii aina, mutta eihän sinulla vaan ole sellaista käsitystä, että tässä olisi joku helppo ja nopea oikotie tarjolla??
 
Netistä löytyy kyllä materiaalia kirjastosta.Hahmottele pääalueet, tee alustavasti vaikka ranskalaisin viivoin alueet/raamit mistä kirjoitat, etsi tietoa, muokkaat tekstiä omanlaiseksi.Ei se niin vaikeaa ole.Tsemppiä
 
Sen historiaa? Vai esim. tilastollisesta näkökulmasta (paljonko lainattu, mitä ja kenelle jne.?)? Vai kirjastoa yhteiskunnallisena vaikuttajana / ilmaisena sivistyslaitoksena / tms?

Lähinnä kaikkia noita asioita haluaisin tietää.
Mutta taitaa mennä sitten liian lajalle... kiinnostais tietää millaista porukkaa lainaa mitä ne lainaa kuinka usein ne lainaa, mistä ne lainaa(kirjastoauto, pääkirjasto, sivukirjastot tms), onko ne tyytyväisiä kirjaston aineistoon, onko se ajantasalla, millaista asiakaspalvelua saa, mitä ihmiset tuumais jos kirjasto muuttuis maksulliseksi, entä mitä mieltä ovat kun monet pienet sivukirjastot lopetetaan yms
 
Sen historiaa? Vai esim. tilastollisesta näkökulmasta (paljonko lainattu, mitä ja kenelle jne.?)? Vai kirjastoa yhteiskunnallisena vaikuttajana / ilmaisena sivistyslaitoksena / tms?

Lähinnä kaikkia noita asioita haluaisin tietää.
Mutta taitaa mennä sitten liian lajalle... kiinnostais tietää millaista porukkaa lainaa mitä ne lainaa kuinka usein ne lainaa, mistä ne lainaa(kirjastoauto, pääkirjasto, sivukirjastot tms), onko ne tyytyväisiä kirjaston aineistoon, onko se ajantasalla, millaista asiakaspalvelua saa, mitä ihmiset tuumais jos kirjasto muuttuis maksulliseksi, entä mitä mieltä ovat kun monet pienet sivukirjastot lopetetaan yms

Mene omaan kirjastoosi ja kysy sieltä tätä samaa, ovat ammattitaitoista porukkaa, osaavat kyllä ohjata sua oikeaan suuntaan :)
 
Kaikenlaiset ääliöt sitä yrittääkin jotain tutkintoa suorittaa! Tuommonen kun ilmaantuu työmarkkinoille ja jos joku sen vielä erehtyy palkkaamaan niin voi elämä!
 
[QUOTE="vieras";27554712]Kaikenlaiset ääliöt sitä yrittääkin jotain tutkintoa suorittaa! Tuommonen kun ilmaantuu työmarkkinoille ja jos joku sen vielä erehtyy palkkaamaan niin voi elämä![/QUOTE]

Anteeksi vain mutta jonkun lopputyön tekeminen ei kyllä kerro ihmisen työskentely kyvystä yhtään mitään. Saattaa olla jopa paljon paremmin suoriutuva työssään. Harvemmin työelämässä joutuu mitään lopputyön kaltaista väsäämään. Mieti nyt mitä joku perus maija meikäläinen merkonomi tekee työkseen, todennäköisesti kapuan kassalla, myyjänä jossain liikkeessä tai muuta vastaavaa.
 

Yhteistyössä