[QUOTE="vieras";28097989]Jo yhden lapsen hankinnasta tulee tulonmenetysten ja eläkekertymän pienentymisen muodossa monelle helposti kymmenien tuhansien kustannus. Saati jos lapsia on monta ja hoitaa jokaisen vaikka pari vuotiaaksikin kotona.
Lapseton voi asua yksiössä tai kaksiossa, lapsiperhe harvemmin. Joten lapset tarvitsevat tilaa. Kun yksi asuinneliö maksaa n. 2000-3000 euroa (joillakin alueilla enemmänkin), siitä tulee suoraan taas kymppitonneja lisää per lapsi. Lisäksi isomman asunnon ylläpito maksaa enemmän.
Noista tulee helposti jo suoraan yli puolet 130 000 eurosta. Kaikkeen muuhun jää n. 200-300 /kk/lapsi, jolla pitää kattaa ruoat, vaatteet, harrastukset, kulkeminen, matkat, koulukirjat, sairauskulut, lomat, lapsen huonekalut jne.
Kuulostaa ihan realistiselta laskelmalta keskimääräisen perheen näkökulmasta. (Tottakai joillakin menee vähemmänkin, jos ei ole palkkatyössä, asuu maalla, saa puoli ilmaisen talon, ei harrasta mitään maksullista, lapset ovat terveitä, ei matkailla jne. Mutta sitten on toisaalta ne Helsingin keskustassa asuvat, joilla tulonmenetys saattaa olla 100 000 /vuosi ja lisätila asumiseen maksaa 150 000 /huone ja lapsi harrastaa purjehtimista.)[/QUOTE]
juurikin näin. alle kouluikäisten laste elättämisessä maksaa päivähoitomaksu tai töistä poissaoleminen .
kouluikäisten lasten elättämisessä ruokakulut, harrastukset, oman huoneen/asumisen kustannus.
keskimäärin tulee tuo mitä on laskettukin.
halvinta on vauvavuosi, jos on äitiyspäiväraha.