Lapsi ei opi tekemään kakkaa pönttöön..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Ikää on muutamaa kuukautta vaille 4vuotta. Päiväkuiva on ollut n. vuoden. Kakan tekee housuun. Ei suostu edes yrittämään pöntölle (tai potalle). Tuntuu että kaikki keinot on jo kokeiltu, mikään ei tuota tulosta. Jossain kohti on tainnut mennä pahasti mäkeen kun tässä on käynyt näin. Mitä voi tehdä? Maha on kovalla ollut, olen antanut Levolacia ja koittanut lisätä kuituja ruokavalioon ja kakka on pehmentynytkin, mutta ei mitään vaikutusta. Tiedän ettei tällaisesta saisi hermostua, mutta ongelma on jatkunut jo niin pitkään, että vaikea peitellä omaa harmia.. Voinko ottaa housut pois kokonaan? Tuntuu, että se on ainoa keino, sitä ei olla kokeiltu. Pelkään että alkaa panttamaan, olen lukenut siitä..

Parin viikon päästä on asiaa neuvolaan ja siellä aion tästä puhua. Joku aika sitten vielä neuvolassa lähinnä hymyilivät asialle.

Itkettää ihan, on niin epäonnistunut olo. Toivottavasti joku osais vaikka edes lohduttaa jos ei neuvoa..
 
Et varmaan ole epäonnistunut, mutta minen vaan oikeesti tajua, miksi lapsia pidetään vaipoissa noin jumalattoman kauan. Molemmat omat lapset oppi kuiviksi alle kaksivuotiaina: silloin on lapsella herkkyyskausi, joka kantsis hyödyntää. Onhan se tietty vaivalloista ja sotkuista, mutta maksaa vaivan.
 
Et varmaan ole epäonnistunut, mutta minen vaan oikeesti tajua, miksi lapsia pidetään vaipoissa noin jumalattoman kauan. Molemmat omat lapset oppi kuiviksi alle kaksivuotiaina: silloin on lapsella herkkyyskausi, joka kantsis hyödyntää. Onhan se tietty vaivalloista ja sotkuista, mutta maksaa vaivan.

Meille ostettiin potta kun lapsi oli n. vuoden ikäinen. Potta oli esillä, käytin lasta siinä istumassa aina tämän tästä. Alkuun sujui hyvin, mutta mitään ei pottaan tullut. En ottanut stressiä. Pidettiin taukoakin kun lapsi alkoi ahdistumaan potalla, pyrki heti pois kun nostin siihen. En tiiä mitä olisin voinu tehdä toisin! Päiväkuivaksi oppi sitten kerralla.
 
lahjonta ja asiasta kivan tekeminen. laita pyttyyn "laskuvarjo" siis paperia että vesi ei näy (jos se pelottaa?). onko pytyn pienennin käytössä? kirja mukaan? tarrapalkinnot joita keräämällä isompi palkinto kuten lelu, dvd, uintireissu tms. josta lapsi todella pitää.

toki ota puheeksi neuvolassa! ystäväperheeen poika oli jo 4,5 vuotias kun oli vielä sama ongelma ja meni viimeisellä johonkin lapsipsykologin pakeille koska neuvola epäili että on joku pelko tms tullut kun on ollut pienen ikänsä kovavatsainen ja tiedossa oli että kakkaaminen on ollut lapsen näkökulmasta aina todella karmea ja kivulias kokemus vaikka kaikkea oli kokeiltu kuiduista lääkkeisiin.
 
Oppii hän ajan myötä, kun asiasta ei tehdä niin numeroa. Meillä neljä ja puol vee miettii kakkaamista pönttöön ja ei halua, koska kakkaaminen pelottaa. Haluaa iltaisin vaipan mihin tekee. Muuten käy kyllä vessassa. Jokainen lapsi kypsyy ajallaan ja pojat vielä vähän tyttöjä hitaammin. Neuvolan ohje oli, että odotellaan rauhassa, lasta ei saa painostaa.
Katso että lapsen jaökojen alla on koroke, jotta pöntöllä voi istua pinnistelemätyä. Pinnostely sulkee juuti ne lihakset, jotka pidättävät kakan eli ei onnistu. Onhan tilanne levollinen ja rauhallinen ja lasta ei painosteta? Palkintoja ja lahjuksia voi kokeilla. Yrityksestä voi jo kehua lasta. Joku päivä se sitten onnistuukin :-)
 
Meillä oli ihan sama ongelma pojan kanssa.
Nykyään menee pöntölle kakalle, silloin tällöin tulee vielä vahinkoha housuun, mutta ne kerrat on ihan 1x/2 viikkoa. Voiton puolella ollaan.

Pojalla alkoi sama ongelma kun vaipat jäivät pois (2,5v:nä). Pissaa on aina osannut pöntölle (potalle ei koskaan suostunut edes istumaan) mutta kakka tuli aina housuun, tai sitten ei tullut ollenkaan.
Ja siitä tuli juuri panttauskierre. On käyty sairaalassakin suolentyhjennyksessä, kun lapsi oli kaksi viikkoa kakkaamatta.

Uroterapeutin kanssa on ongelmaa hoidettu, ja hänen ohjeillaan ollaan sattu hommat nyt jo tähän pisteeseen, kun missä nyt ollaan.
Alkuun poika saa pegorion 2x12g päivässä. Reseptivapaa ummetuslääke apteekista, jonka ei pitäisi toleranssia nostaa. Keho ei siis totu lääkkeeseen, vaikka sitä päivittäin käytetään.
Tuo 12g on aikuisten pakkaus, mutta luvan kanssa sitä käytetään (lasten pakkauksessa annos on 6g).
Nykyään annostus on 1x12g. Puolet pussista saa aamukaakaon kanssa ja puolet pussista iltakaakaon kanssa.
Kakka pysyy pehmeänä koko ajan, eikä missään vaiheessa kovetu, eikä lasta kakkaaminen satu. Se on kuullemma se ykkösasia josta pitää pitää huolta. Ja vaikka ruokavalio on kunnossa (ei ummeta ruokavalion takia siis), niin lapsi ei pysty edes pidättelemään kun on saanut lääkettä päivittäin. Eli kakka siis tulee vaikka lapsi ei sitä haluaisi, ja lapsi huomaa että se kakkaaminen ei satu.

Alkuun kun lääkettä käytettiin niin oli koko ajan housussa kakkaa. Siis ihan koko ajan. Sitä vaihetta kesti kuukauden tai pari. Siitä pikkuhiljaa lapsi alkoi hiffaaman sen, että se kakka tulee joka tapauksessa ja mukavampi se on mennä pöntölle kuin kakata housuun.
1,5v tämän asian kanssa on taisteltu ja nyt se tosiaan onnistuu :) Hermoja siinä tosissaan vaaditaan, ja aikaa.

Ollaan myös lapsen kanssa käytetty lahjontaa. Jokaisessa pönttökakasta tulee tarra tauluun, tarroja kun on 10 niin saa jonkun valitsemansa palkinnon. Sitten tarramäärää nostetaankin 20 jne..
Ja toinen mikä tämän ikäisellä toimii, niin joka kerta kun kakka menee pönttöön eikä housuun ole tullut, niin saa pelata angry birdsiä. Toi pelaaminen on lapselle ihan hitti, kun on uus asia muutenkin (ei ole ennen pelannut mitään konsoleita) ja se innostaa vielä uuden lailla. Innostaa siis kakkaamaan pönttöön. Muutoin ei saa pelata, ellei onnistu tossa kakkaamishommassa.

Muoks. Uroterapeutti myös puhui siitä, että jos laksatiivien käytön aloittaa, niin sitä ei saa lopettaa kuin seinään. Se voi jopa pahentaa ummetusta. Lääkkeiden käyttö pitäisi lopettaa siis vähitellen, vaikkakin kyseessä olisi ihan vain hetkellinen avun tarve (puhutaan viikosta-parista eteenpäin)
 
Viimeksi muokattu:
hei oma lapseni täyttää parin päivän päästä 4 meillä oli sama ongelma ettei uskaltanut tehdä pontöön eikä potalle kakkaa, oppi ihan yhtäkkiä sen, otin tarrat käyttöön kun poika kovasti tykkää niistä enkä mitenkään painostanut vaan sai ja saa vieläkin tarran aina kun tekee pönttöön tai pottaan tämä on meillä auttanut ja nyt monta viikkoa on tehnyt pottaan tarpeensa, aivan varmasti oppii teidänkin lapsi kun vaan itse tajuaa asian <3
 
Meillä vähän vastaavaa ongelmaa. Meillä lapsi oppi päiväkuivaks 2 vuotiaana (nyt 3 vuotias) ja sillon jätettiin vaippa kokonaan pois. Kakan teki housuihin aina. Mutta meillä ongelma on siinä, että lapsella oli erittäin paha ummetus, mihin kokeiltiin kaikkee mahdollista (lääkäreiden ohjeistusten mukaan tietenkin) ja kakka aina niin kovaa, että jouduttiin kaivamaan pepusta ja verta tuli mukana. Vihdoin saatiin movicol junior mikä löysensi kakan. Meni puolivuotta niin että lasta pelotti kakata vaikka movicolin ansiosta kakka oli löysää ja kun oli negatiivisia kokemuksia kakkaamisesti oli oppinu panttaamaan ja vaikka nyt kakka on ollu vuoden pehmeetä lapsi edelleen panttaa. Pääasiassa kyllä tekee kakan vessanpyttyyn, mutta nyt kun lääke ollu käytössä vajaan vuoden pitäis annosta puolittaa. Kun annos puolitettiin tuli ongelmaks se, että kakka on kyllä edelleen löysää, mutta nyt pystyy helpommin pidättämään ja usein panttaa koko päivän ja kun nukahtaa niin tulee sitten yövaippaan. Lahjontaa ollaan käytetty mut ei oikein tehoo, lapsi ei vaan jotenkin pääse yli siitä panttaamisesta.

Niille tiedoks, jotka nyt tulee sanomaan, että mitäs käytitte niin pitkään movicolia. Se on ollu ihan lääkärin ohjeistus ja suurin osa movicolin käyttäjistä joutuu sitä käyttämään pitkään jotkut jopa pari vuotta. Eikä se laiskista suolta eli tästäkään ei ole kysymys. Meillä ei taustalla ole allergiaa tai sairautta vaan taipumus ummetukseen joka menee ohi iän myötä. Tää tarkennus siitä syystä, että viimeks kun johonkin keskusteluun vastasin niin sain kauheen ryöpyn niskaani miten oon itte sen aiheuttanu ja miten edesvastuutonta on ollu antaa movicolia enemmän kun muutama viikko.

Tästä nyt ei siis ollu apua aapeelle, halusin vaan kertoo, että on muillakin vastaavanlaisia ongelmia (vaikka meillä onneks päasiassa se sinne pyttyyn tehdäänkin).Oon niistä huolissaan puhunu ammattilaisille oon saanu vastauksen, että se muuttuu ajan kanssa. Ja ovat vielä kysyneet että kuinka monta esim. 6vuotiasta tiedät joka kakkaa vaippaan/housuun. Eli kyllä kaikki terveet lapset oppivat.
 
Kiitos teille kaikille, tosi paljon. Yritän rauhoittua itse nyt tämän asian kanssa.. Kyllä meillä varmaan on painostava ilmapiiri ollut tuon asian kanssa, mutta jotenkaan tätä ärsyyntymistä ei sellainen voi ymmärtää, kellä ei samaa ongelmaa ole. Tämä rajoittaa jonkin verran myös kulkemista, ja pyykinpesu, se on jotain uskomatonta.. Mutta jospa se tästä. :)
 
^ Meillä oli kans alkuun movicol junioria, vaihdettiin se kuitenkin pegorioniin joka on puolet halvempaa ja sama vaikuttava aine.
Ja juuri nuo ei laiskistuta suolta. Meillä nuoremmalla ollut käytössä movicol 10kk ikäisestä (nyt 2v5kk) ja pojalla ollut tuosta 2,5v ja nyt 4v.
 
Pistä lapsi istumaan lämpimään kylpyyn, nelivuotias mahtuu vielä vannassakin istumaan. Sen jälkeen sitten yritätte saada ne kakat tulemaan vaikka pottaan, sinne on lapsen helpompi ponnistaa eikä tarvise pelätä sitä vettä tai putoamista.
 
Enpä osaa neuvoa, mutta oma 3-vuotias poikani on ihan samanlainen. Satunnaisesti tekee kakkosen pyttyyn. Kovasti yritän siloin kehua, mutta sillä ei ole olut vaikutusta suuntaan eikä toiseen.

Menkäääpä pätijät ja paheksujat muualle, täällä yritetään saada apua tähän riesaan tai edes kunnollisia vinkkejä eikä vastaanottaa mitätöintiä ja solvaksia. Se että teidän täydellinen pikku-prinsessa on melkein syntymästän lähtien osannut käydä itsenäisesti pytyllä ei nyt auta meitä.
 
[QUOTE="Vieras";28131240]Kuka täällä pätee tai solvaa? Ap on saanut ihan asiallisia neuvoja ja erityisesti tiedon, että muillakin on tätä. Weird....[/QUOTE]

esimerkiksi
"Anteeks vaan

Et varmaan ole epäonnistunut, mutta minen vaan oikeesti tajua, miksi lapsia pidetään vaipoissa noin jumalattoman kauan. Molemmat omat lapset oppi kuiviksi alle kaksivuotiaina: silloin on lapsella herkkyyskausi, joka kantsis hyödyntää. Onhan se tietty vaivalloista ja sotkuista, mutta maksaa vaivan."
 
[QUOTE="Vieras";28131255]Ok, ketjussa yks dille mukana, kuuluu palstan luonteeseen[/QUOTE]

No joo, ehkä itsekin vähän ylireagoin :)
Tilanne vaan turhauttaa. Eikä taatusti helpota, kun noita samoja "kaikkitietävien ja muita fiksumpien superäitien" kommentteja on kuullut niin moneen kertaan ja monesta paikasta.
 
Minä varmaan kokeilisin sitäkin, että kotona olisi ilman housuja, jos sitten tekis pottaan kakan. Sitten sais aina just tarran ja vaikka aluksi jo 5 tarrasta palkinnon
 

Yhteistyössä