Kun sais lapsen jo kotiin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mamma-78
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Mamma-78

Aktiivinen jäsen
15.07.2007
3 458
0
36
Kerroinkin täällä että meille syntyi kolme viikkoa sitten down tyttö, jolla on ollut syntymästä lähtien hapetusongelmia. Nyt on siis kulunut kolme viikkoa ja tilanne on yhä se, että lisähappea tarvitsee. Syöminenkin on onnetonta, välillä menee rinnasta jopa 60ml, mutta yleensä n. 40ml ja loput joudutaan laittamaan syöttöletkuun. Meidän elämä on pelkkää ravaamista sairaalan ja kodin välillä. Kämppä on kaaoksessa, vanhempien muksujen kanssa ei jaksa/ehdi tehdä mitään, minä itse olen niin ahdistunut että nykyisin tulen sairaalasta kotiin itkun kanssa. En jaksais enää päivääkään. Ahdistaa jo pelkästään sairaalaan meno, kun tuntuu ettei jaksa enää edes vauvasta iloita. Sairaalakäynnit on muuttuneet suoritukseksi, että paljonko syö, syöttöpunnitukset ja tissin tuputtaminen on pääosassa. Pahinta on se, että ei ole mitään tietoa kauanko vielä menee. Meidän tuurilla vielä 2kk:n kuluttua on sama tilanne. Olkaa onnellisia te, joilla vauva on kotona vaikka välillä onkin raskasta, mutta ne jotka ei ole tällaista kokeneet ei voi tietää kuinka helvetin raskasta tämä on. :'( Haluaisin vain lapseni kotiin, meidän esikoinenkin sanoi että tuntuu niin kuin vauvaa ei oikeasti olisi olemassa. Välillä kieltämättä itsestäkin tuntuu kuin kävisi hoitamassa sairaalan lainavauvaa :(
 
Voi ei, jospa ei menisi ihan sitä 2 kuukautta. Onneksi ei kuitenkaan hengestä taida olla kyse?

Saako udella et tiesittekö raskausaikana että down vauva tulossa?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Maamikki:
Voi ei, jospa ei menisi ihan sitä 2 kuukautta. Onneksi ei kuitenkaan hengestä taida olla kyse?

Saako udella et tiesittekö raskausaikana että down vauva tulossa?

Ei tiedetty, oli täysi yllätys. En käynyt verikokeissa, koska en ollut käynyt aiemmilta lapsiltakaan ja Oulussa ei ole niskaturvokeultraa. Tällä hetkellä down on sivuseikka kun vain saisi lapsen jo kotiin ja pääsisi normaalin elämän alkuun.
 
Voi että. Koita jaksaa! Lepää aina kun mahdollista. :hug: MUistuu mieleeni oma kokemukseni keskolasta kun toinen kaksosista oli lisähappea saamassa ja ruokinnan yhteydessä painopunnittiin. Raskasta oli vaikka vain viikon oli siellä. Syntyi suunnitellulla sektiolla B-kaksosena. Keuhkot eivät olleet tarpeeksi kehittyneet, sai pneumonian heti syntyessään. En osaa sanoa mitään mikä toisi enemmän voimia. Toivottavasti saat keskusteltua ystäviesi kanssa sekä perheesi jakaisi arkea sinun kanssa. :hug: :'(
 
Alkuperäinen kirjoittaja Mamma-78:
Alkuperäinen kirjoittaja MargeSimpson:
Onnittelut tytöstä..! :flower: Saat sentään omaa pikkuistasi hoitaa...

Kiitos, eihän tämä tietysti ole mitään siihen verrattuna että menettää lapsensa.

Tiedän kyllä kuinka paljon sitä päivää odottaa, että saa vauvan kotiin. Meidän tyttö oli lastenosastolla hoidossa, itse pääsin aiemmin kotiin ja ei siinä kyllä mitään muuta miettinyt, vain tyttöä. Päivät meni sairaalassa, kotityöt unohdettiin kokonaan... Toivottavasti saat tytön pian kotiin ja pääsee arki alkamaan :) Se on parasta.
 
Voisitko pyytää juttelutuokiota sairaalan sosiaalityöntekijän kanssa, että olisiko hänellä tarjota minkäänlaista apua tilanteeseenne :hug:

Luin profiilisi, olet sairaanhoitaja, niin varmasti jo tiesitkin tästä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Tallu:
Voisitko pyytää juttelutuokiota sairaalan sosiaalityöntekijän kanssa, että olisiko hänellä tarjota minkäänlaista apua tilanteeseenne :hug:

Luin profiilisi, olet sairaanhoitaja, niin varmasti jo tiesitkin tästä.

Ollaan käyty jo sosiaalihoitajan luona, tiedän että sairaalapastorin kanssa voisi jutella, mutta kun työni puolesta tunnen heidät kaikki, niin en halua ja toisaalta en koe tarvettakaan. Onneksi pystymme miehen kanssa puhumaan ja ystävät ovat nyt näyttäneet sen kuka jää vierelle kun on vaikeaa.
 
:hug: Onnea pienestä tytöstä! Tiedän tunteen, meille syntyi kohta 8 vuotta sitten myös pieni down-tyttö ja hänen sairaalassa oloaika venyi sydänongelmien vuoksi kolmeen kuukauteen. Olemme myös Oulusta, joten jos jossain vaiheessa tuntuu siltä, niin laita yv:tä. Kovasti voimia teille jaksaa tämä sairaala-aika!
 
Voi että.Voimahaleja sinne!!! meillä kuopus leikattiin 1 vrk ikäisenä ja oli 2kk lastenklinikalla.Se oli rankkaa aikaa kun oli 2 muutakin lasta hoidettavana.Ahdisti kun oli sairaalassa ja ahdisti kun oli kotona...Muista ottaa omaa aikaa joskus,muuten ei jaksa.Jookos?
 
Onnea koko perheelle vauvan johdosta, vaikka tämä vaihe onkin suunnattoman raskas. Toivotaan, että vauva pääsee pian kotiin ja perhe-elämänne pääsee todenteolla alkamaan uuden pikkuisen kanssa. :hug:
 
kun pitkä matka teilä sairaalalle?
Ite vastaavassa tilanteessa 'majoituin' lapsen huoneesee sisaruksen kans ja oltii päivät mukamukaretkelä sairaalalla, tosin ol jo osastolla ja isompi..Hoisin omani molemmat ja hoitsut ol hyvillään, työläs hoijeltava kun oli.
 
Onnea tyttövauvasta! Hän vahvistuu kyllä. Hän on hyvässä hoidossa. Huokaise itsekin välillä, tiedän miten tunnollisesti sairaanhoitaja ottaa tämmöisen tilanteen. Olet oikea leijonaäiti. Kannattaa tehdä lasten kanssa jotain rentouttavaa, nimittäin saa rentoutua. Vauvakin aistii sen ja jaksava äiti on parasta mitä hän voi saada -minä täällä yritän samaa, elämä nimittäin jatkuu. :heart:
 
:hug: . Voimia sinulle ja perheellesi tähän raskaaseen elämänvaiheeseen. Jotenkin aina ajattelen, että vaikeillakin asioilla on taipumusta järjestyä...Vielä koittaa se aika, että jaksat iloita vauvastasi. Pidä nyt huoli myös omasta jaksamisesta. Tämä pieni prinsessa ja koko muu perhe tarvitsee sinua!
 

Yhteistyössä