Kumppanuusvanhemmuus rupeaakin hankaloitumaan lapsen kasvaessa.....vinkkejä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Eli törmäsin muutama vuosi sitten kivaan mieheen kumppanuusvanhemmuusryhmässä ja no vauvahan siitä tuli,kaikki vaikutti selkeältä ja yksimieliseltä sovittiin mm.että lapsi asuu minulla ja olen virallisesti yh niin on kelan sms byrokratiat helpompaa.

Nyt vauva on tullut taapero ja lapsen isän kanssa tulee kinaa vähän kaikesta...pitäisi ryhtyä virallisesti yhteishuoltajuuteen,pitäisi jakaa lapsen kaikki terveys sms tiedot,pitäisi nähdä useammin jne. Mutta mies ei halua kertoa omasta ajastaan lapsen kanssa eli tuntuu kuin ei luottaisi minuun...lapsi ei vielä osaa kertoa päivistään enkä jaksa kuulustella miestä hirveästi.

Ollaan saatu jo lapsen kanssa kiva rytmi elämään enkä haluaisi turhaan myllätä uusiksi kaikkea mutta mies ei tajua tätä joten mitä tämmöisessä tilanteessa oikein tehtäisiin? Lastensuojeluvaltuutetulla käyty muutaman kerran mutta mies sätti hänet ääliöksi ja torppasi koko homman..
 
Eipä siinä oikeasti ole mitään tehtävissä jos isä kovasti on oikeuksiensa perään lapsen kasvaessa, käräjien kautta sitten viimeistään. Useinhan kumppanuusvanhemmuudessa on juuri tuo ongelma että äidiksi aikova haluaa vain sen lapsen, ei miestä, ja mies haluaa kuitenkin sitä oikeaa osallistumista lapsen elämään viimeistään muutaman vuoden päästä.
 

Yhteistyössä