Kuinka usein vauva pesulle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Berries
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Berries

Jäsen
03.12.2007
60
0
6
Meillä vauva käy kylvyssä 2 kertaa viikossa. Ikää nyt 8 kk. Onkoha sopiva määrä? Joka päivä pestään tietysti peppu, naama ja kädet (monta kertaa päivässä) Mitää pesuaineita en käytä, ainoastaan kylpyöljyä. Milloinkohan tarvitsisi alkaa käyttämään jotain pesuainetta?
 
En mä käytä tuola 2-vuotiaallakaan pesuaineita kun sillon kun on tarvetta, eli kesäaikaan jalkoihin ja käsiin nyt tietty tarvii ympäri vuoden. Hiukset pestään sampoollasillon, kun niissä on jotain ruokatöhkää, muuten riittää huolellinen huuhtelu saunan jälkeen -meilläsaunotan melkein jokapäivä, mutta jos ei saunottais, suihkuttelisin jokatoinenpäivä.
 
Meillä käydään kylvyssä/suihkussa 4kk vanhan vauvan kanssa lähestulkoon päivittäin. Kiva iltarutiini, ja etenkin kylpy väsyttää pojan niin että nukahtaa iltapalan jälkeen kuin napista painamalla. Pesuaineita ei käytetä, eikä tosin tarvita rasvaakaan :)
 
Käydä voi niin usein kun iho kestää. Meillä käy 5kk noin 3pv välein suihkussa tai kylvyssä. Öljyä sekaan tai
pelkkä vesi. Nykyään se niin tykkää kylpeä äipän kanssa isossa ammeessa, ja tuleepa itsekin käytyä pesulla.
 
Meillä kanssa kylpyyn 2 kertaa viikossa. Päivittäin pestään naama, peppu ja kädet. Kylvyssä/suihkussa käytämme Natusanin top-to-toe wash (erittäin hellävarainen) jolla pestään kaikki paikat.
 
2 kertaa viikossa kylvetään. Välillä ihan ollaan suihkun alla yhteistuumin, mut kerta viikossa ammeessa ja kylpyöljyä laitetaan ja sillä pesen myös tytön pään, kun meillä kertyy karstaa jonkin verran aika ajoin...
Niin ja tyttö kohta 8kk...
 
Joka päivä on kokovartalopesu, joko suihkussa tai kylpyammeessa. Tai itse asiassa tänään piti jättää väliin, kun tyttö oli ihan poikkeuksellisen väsynyt siihen aikaan, kun tavallisesti peseydytään joten piti tyytyä paikallispesuihin. Joskus laitan jotain vauvan kylpyainetta, yleensä en.
 
kylvetän melkein joka ilta.(joskus käydää yhdessä suihkussa)
kuuluu iltarutiineihin,kylpy n.20.00,sit unihaalari päälle ja iltavellit,Nukkuukin hyvin kun kylvetty:)
ja veteen laitan ceridal(?)öljyä, niin ei ihokaan tykkää huonoa!!
 
Joka päivä meillä pestään kasvot, kädet ja peppu, muuten kylvetään tai käydään suihkussa kerran viikossa. Öljyä en käytä. Pojalla on ollut aina niin paljon hiuksia, että olen pessyt ne shampoolla. Meillä ei ole ollut mitään iho-ongelmia aina on neuvolassa kehuttu kuinka siisti iho pojalla on. Mielestäni liika pesu ei ole iholle hyväksi ja missä se vauvan iho oikeastaan likastuisi. Puklut olen tietenkin pessyt tarpeen mukaan.
 
Meilla aluksi pari kaertaa viikossa ja ilman mitaan pesuaineita ym.. mutta nyt (4kk) pyritaan kaymaan joka ilta kun tytto niin mielellaan polskii ja sen jalkeen maistuu tissi ja uni ihan erilailla. Nykyaan joskus lorautan vahan oljya kylpyveteen jos iho nayttaa kuivuvan. Hyva iho meidan tytolla kylla on ollut..
 
meillä kylpi tyttö 4kk iästä lähtien joka ilta ja edelleen kylpee ja on jo 3v.eipä ole iho-ongelmia onneksi tullut.syy tähän on se että tyttö rauhoittui/rentoutui kylvyssä tosi hyvin aina ja näin mahavaivatkin lievittyi
 

Similar threads

K
Viestiä
0
Luettu
449
K
L
Viestiä
0
Luettu
595
Aihe vapaa
Lastenlääkäri
L
L
Viestiä
2
Luettu
1K
Aihe vapaa
Lapsen ravinto 6:sta 24:n kuukauden ikään.
L

Yhteistyössä