V
vieras
Vieras
Olen raskaana ja sain migreenikohtauksia varten Panacodia. Tuntuu vaan, että näitä kohtauksia, joihin ei tavallinen parasetamol auta, on melkein viikoittain ja pitää ottaa lopulta Panacod. Onkohan turvallista?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja terkkari:Panacodia voi ottaa 1-2 tablettia 2-3 kertaa päivässä.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Ihana kuulla, että todellakin olisi ihan turvallista käyttää. Toivottavasti nuo kohtaukset nyt alkaisivat vaan vähentyä.
Alkuperäinen kirjoittaja suomalainen:En tiedä haittavaikutuksia, mutta kun imetin tota meidän kuopusta söin melkein koko ajan panacodia. Oli aika itkuinen vauva kun lopetin imettämisen, en tiedä tuliko se riippuvaiseksi panacodille.![]()
Alkuperäinen kirjoittaja keiju:3g/vrk voi ottaa parasetamoli niin on vielä turvallisissa rajoissa, näin neuvolan lääkäri minua ohjeisti.
Alkuperäinen kirjoittaja Pauna:Alkuperäinen kirjoittaja keiju:3g/vrk voi ottaa parasetamoli niin on vielä turvallisissa rajoissa, näin neuvolan lääkäri minua ohjeisti.
Mut panacodissa on paljon muutakin kuin parasetamoli...esím. kodeiini, joten kannattaa tosiaan selvittää lääkäriltä annostus.
Näinpä! Ihmiset luulee, että parasetamolia voi napsia kun karkkia, mutta esim. Panacodin kohdalla juuri se parasetamolin määrä on se, mikä pitää laskea. Codeiini on keskushermostostimulanttia, josta tulee riippuvaiseksi kuten muistakin huumeista ja joka on omalla tavallaan epäterveellistä, mutta välitön vaara koituu parasetamolista, ja sen maksatoksisuudesta ei codeiinista.Alkuperäinen kirjoittaja keiju:Alkuperäinen kirjoittaja Pauna:Alkuperäinen kirjoittaja keiju:3g/vrk voi ottaa parasetamoli niin on vielä turvallisissa rajoissa, näin neuvolan lääkäri minua ohjeisti.
Mut panacodissa on paljon muutakin kuin parasetamoli...esím. kodeiini, joten kannattaa tosiaan selvittää lääkäriltä annostus.
niinhän siinä on mutta tuon ohjeen sain minä, parasetamoli ei ole kuulema enää turvallista jos vuorokausi annos ylittää tuon, vaan se aiheuttaa maksalle ongelmia niin äidin kuin vauvankin. Itse olen pyrkinyt selviämään korkeintaan 3tbl/vrk