kotihoidontuki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja täh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Asioihin osaa myös varatua ja tiettyjä asioita suunnitella etukäteen ja en olisi (tai isä) ei olisi voinut jäädä kotiin jos kotihoidontuki olisi ollut ainut tulo tai puoletkaan perheen toimeentulosta.
 
meilläkin vauvaa toivottin melko pitkään, sen lisäksi raskausaikana ja vanhempainpäivärahan aikana oli mahdollista varautua (=säästää) tulevaa tiukempaa jaksoa varten. Toki se edellyttää sitä että asuntolaina on mitoitettu niin että yhden ihmisen tuloilla pärjää.
 
Kyllä sillä toimeen tulee, kun karsii kaiken ylimääräisen menon. Miehelläni ihan ok palkka, jolla pärjättiin hyvinkin! Me asuttiin ja asutaan vuokralla, koska halutaan hoitaa lapset kotona. Asumistukia tai mitään muitakaan tukia ei saada. Menot vaan on tosi pienet! Lapset niin pienen hetken pieniä, että halutaan panostaa siihen, että toinen vanhemmista kotona.
 
Ei. Siksi mie käynkin iltatöissä. Miehellä on säännöllinen päivätyö, mikä mahdollistaa tämän.

Me ei haluttu karsia elämästä "kaikkea ylimääräistä menoa". Haluttiin molemmat harrastaa, käydä toisinaan ulkona syömässä yms.
 
Viimeksi muokattu:
Hyvin pärjättiin. Miehellä ei edes ole mikään kummonen palkka, eikä meillä juuri mitään säästöjäkään ollu... Menot pitää vaan mitoittaa tulojen mukaan. Kauheesti mihinkään ylimääräsiin ei ollu varaa, mut toisaalta en koe jääneeni mistään paitsikaan.
 
Meillä meni hyvin siihen asti, kunnes auto sanoi sopimuksensa irti. Oli velaton, mutta hankkiaksemme jonkinlaisen menopelin, pitäis nyt jostain jotain rahaa taikoa, kun autoa tarvitaan sen verran, että mitään vitosen hoppaa ei voi ostaa.
 
[QUOTE="Vieras";26093485]Me asuttiin ja asutaan vuokralla, koska halutaan hoitaa lapset kotona. Asumistukia tai mitään muitakaan tukia ei saada.[/QUOTE]

Tää on taas sellanen ajatus, jota on vaikea seurata... Monesti omistusasuminen on joustavampi tapa asua, jos haluaa hoitaa lapset kotona- Lainasta saa lyhennysvapaita vuosia tai lainan lyhennyserän voi pienentää, jos laina on alunperin oikein mitoitettu. Asumme uudessa omakotitalossa, jossa on melko vähän juoksevia kuluja sähkö-, vesi- ja vakuutusmaksun lisäksi. Lainan kuukausierä on mitoitettu siten, että laina-aikaa on nyt jäljellä 5v. Jos jäisin äitiyslomalle ja sen jälkeen toinen meistä jäisi kotiin, voisimme hyvin pienentää maksuerää reippaastikin ja asumiskustannukset olisivat selvästi alle vuokrahintojen. Eli kaikille se vuokra-asuminen ei ole taloudellisesti halpa ratkaisu, varsinkaan jos ei saa asumistukea.
 
juu, kun on etukäteen jo töissä ollessa varauduttu tähän ja kaikki ylimääräinen kulu pois. Lehdet pois, maksulliset harrastukset pois, matkustamiset minimiin, itse tehtyä kotiruokaa, vaatteet itselle ja miehelle hankittu jo töissä ollessa (takit, urheiluvaatteet, juhlavaatteet yms.) Monesta voi tinkiä. Ruokalaskussa eritoten.
 

Similar threads

Yhteistyössä