Alkuperäinen kirjoittaja pihvi:
Alkuperäinen kirjoittaja JUURI PÄINVASTOIN:
Alkuperäinen kirjoittaja pihvi:
Meillä juodaan punaista, siis täysmaitoa, kun muuta ei meille osteta. Maidon rasva on hyvää rasvaa, vai oletteko sitä mieltä että luonto on suunnitellut myrkyn pienokaisten juotavaksi.
MAIDON RASVA ON NIMENOMAAN SITÄ "PAHAA" RASVAA, SE ON ELÄINPERÄISTÄ RASVAA ELI SITÄ MIKÄ TUKKII NIITÄ SUONIA. KASVIPERÄISET RASVAT KUTEN RYPSIÖLJY, OLIIVIÖLJY JNE OVAT NIITÄ HYVIÄ RASVOJA.
Höpö höpö. Maidon rasva luonnollista hyvää rasvaa. Eläinperäiset rasvat ovat mitä mainiointa ravintoa. "Suonia tukkivat" rasvat löytyvät nimenomaan sieltä kasvipuolelta. Nimittäin kovetetut kasvirasvat, joista transrasvat ansaitsevat oikein erityismaininnan. Kylmäpuristetut öljyt ovat ok kunhan pitää huolen riittävästä eläinrasvan saannista.
Pitäisiköhän imetyskin lopettaa ja siirtyä rasvattomaan ja rypsäriin.
Transrasvat eivät varmasti ole terveellisiä, mutta kuitenkin TERVEELLISEMPIÄ kuin eläinrasvat.
Olen kuullut tästä suuntauksesta, että eläinrasvat ja kolesteroli (molemmat niistä) olisivat oikeen terveellisiä. Aika jännää, oletko kuullut Pihvi "Karjalaprojektista"? Olet kumoamassa vuosikymmenten aikana saadun tutkimustuloksen! Millä perusteilla?? Mistä löytyy tutkimus, joka tukee tuota sinun teoriaa? Faktaa kiitos, ennen kuin alat mesoamaan.