Kermit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Uusi ketju
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Status
Viestiketju on suljettu.
Täällä ollaan kahden vaiheilla. En ole oikein täysin varma, että olenko valmis raskautumaan uudelleen. Halu on kova, mutta niin on pelkokin että menee taas kesken. Mies on sitä mieltä että tehdään ihan miten minä haluan ja hän on valmis uuteen yritykseen. Mietin välillä että miten kestän jos raskaudun uudelleen ja taas menee kesken, mutta kai sitä samalla tavalla selviää kun on selvinnyt aikaisemminkin.

Hyvää syksyn alkua kaikille!
 
Gia, älä ihmeessä anna periksi!! Mutta, jos olisin sinä niin kyllä mun mielestäni joitain kokeita täytyisi jo ottaa! Mulla on takana yksi km ja gyne tälllä viikolla. Vaadin, että joitakin kokeita täytyy ottaa. Ajattelin tutkituttaa itseltäni keliakian ja mieheltä siittiöt. Kannattaa vaan tiukasti vaatia lääkäriltä tutkimuksia. Vedota vaikka henkiseen ahdistukseen, jos eivät muuten suostu.
 
Tosi kiperä tilanne sinulla Gia... Ehkä kannattaisi pitää taukoa aktiivisen yrittämisen kanssa ja antaa sielunelämän eli psykiikan (tehis-laina) tasaantua.
Hormoonit heittelee aika pitkäänkin km:n jälkeen. Itsellä tunteet kanssa kulkee /kulki vuoristorataa... Välillä halus uuden vauvan alulle heti-mulle-kaikki-nyt ja kuitenkin oli toisaalta pelko takamuksessa, että miten käy jos raskautuu.

Nyt on muutama viikko odotusta takana ja yhtään en ole raskaudesta uskaltanut riemuita ja hehkuttaa... Odotan vaan ensimmäistä neuvolaa ja ultraa, että onko siellä sisällä elämää vai ei.
 
loka-marraskuun vaiheessa oli se km. Nyt elokuussa sain 2 viivaa raskaustestiin. Tämän olisit kyllä saanut itsekkin selville, kun olisit selannut ketjua... :) Mutta voin mä kertoakki. Kiertojen pituudet vaihtelivat 24-32 välillä muistaakseni. Muutamassa kierrossa tikutin oviksen, ja opin sen tunnistamaan. Kuitenkin kesälomalla oltiin todella lomalla, ei tikutuksia, ei almanakkaa... Eli ei liika yrittäminenkään ole aina se paras vaihtoehto.

++++-tuulia kaikille!
 
Senora, niin olen itsekkin miettinyt, että jos tässä vielä yhdet kuukautiset odottelis niin olisi henkisesti paremmassa kunnossa. Tunteet minullakin heittää laidasta laitaan. Välillä ahdistaa aivan suunnattomasti ja välillä on varsin hyvä olo. Hormoonit heittelee.. Mulla ei ole vieläkään tasaantunut täysin hormoonit ensimmäisestäkään(01/07) km:stä. Aina kun menkat on alkamassa niin pää on ihan sekaisin. Puhuin tosta lääkärinkin kanssa ja hän sanoi, että pms oireitahan nuo ja että johtuu siitä kun keskenmeno sekoitti hormooni toiminnan.

Noista tutkimuksista sen verran, että nyt sain soittoajan lääkärille. Ja hän sitten määrää tutkimuksia jos nyt suostuu. Toivotaan parasta! Hyytymistekijät ainakin haluan testattavan.

Onnea Senoralle ensimmäiseen ultraan!
 
Täällä kirjoittavat keskenmenon, tuulimunan, kohdun ulkoisen raskauden tai kohtukuoleman kokeneet tytsyt. Muutkin toki tervetulloo =)

Anu, 29v. Pohjanmaa, 5v. tyttö. yrit. 05/03, km 01/02 ja 11/05
Betty. 29 v, km 2/06, syksy/06
gia 20v, km 01/07, km 07/07
Hipsu 30v, espoo, poika 04/06, km 03/07
Katzu. km 12/06
Maresa 27v, Keski-Pohjanmaa, tm 2/07, ku 7/07
miima84, 22v poika 05/06, km12/06
neitonen25, km 12/06
palleroinen 27v., km 08/07
Papu 31v, Häme, poika-94, poika-00, tyttö-04, km-09/06
peetu. tyttö -01, poika -02, km 12/06. Riihimäki
sanna m, 33v, tyttö 6/2000 ja poika 7/2003 ja enkelipoika 36rvkoa 11/2006
senora, 41v, Pohjois-Pohjanmaa, km 10/06
Sonia, 35v, Pohjois-Pohjanmaa, tyttö 6/1998, km 01/07
Tatti 31v. Pohjanmaa, yritystä -98, km 4/ 03, 6/04, 9/04 ja 5/06
Tiuhti 30v, Turku, km 10/05, Enkelipoika 08/06
Tl, 27v, Pohjanmaa, esikko-02, km 06/05, enkelipoika 05/06, km 10/06, km 01/07 ja 05/07

****************************************************

Plussanneet Kermitit:
Bellamariia, 28v, PK-seutu, 1 lapsi 99, km 9/06 PLUSSA 12/06
Sohvi, 23v, Etelä-Karjala, tyttö 07/05, km 8/06 PLUSSA 01/07
ÄssÄ, 28v, Kanta Häme, tytöt 00, 02, km 11/06 PLUSSA 01/07
Jazz, 29v. Helsinki, km 02/04, 04/04, 06/04, 08/04 tyttö 08/05 ja km 06/06, 10/06 PLUSSA 01/07
Tehotyttö 35v, Vars.-Suomi, poika-96, tyttö-98, poika-05, km 10/06, PLUSSA 01/07
Kirppu!, 31v,Päijät-Häme, tyttö 12/05, km 11/06 PLUSSA 02/07
Ninni83, 23v, Kymenlaakso, tytär, 01/04, km 12/06 PLUSSA 02/07
pikku2, 28v, poika 01/03, km 12/06 PLUSSA 02/07
Kapris 27v, etelä-Suomi, tyttö 09/05, km 10/06 PLUSSA 02/07
ruusa07, 31v, typy 08/04, tm 10/06, PLUSSA 03/07
Omppu75, 31v, Keski-Uusimaa, poika 03/04, km 11/06 , PLUSSA 03/07
Tuuli, 34v, etelä-Suomi, km 9/06 , PLUSSA 05/07 ja esikoista odotetaan
Niksu, 27v, Pirkanmaa, poika -05, tm 10/06, PLUSSA 05/07
Safiiri, 34v, Keski-Pohjanmaa,poika 10/00, poika 03/03, tm 05/04, tyttö 06/05, km 04/06, 01/07, PLUSSA 06/07
antzi, 23, Nurmijärvi, enkelityttö 10/06, PLUSSA 06/07
 
Gia, muista olla vaativainen ja liioitellakin saa ;) ! Kannattaa miettiä, että esim.lekureiden tutut tutkitaan varmasti jo ekan km:n jälkeen eli ei kannata kokea syyllisyyttä, jos itsekin vähän vaatii.
 
Päivitin listaa omalta kohdaltani. (En kyllä tiedä miten tuo kohdun ulkopuolinen raskaus on tavattu lyhentää, joten laitoin sen noin...)

Olen nyt kyllä pihalla kuin lumiukko teidän asioista, kun ei ole energiaa hirveästi riittänyt palstailuun. Ajatukset ovat olleet niin omassa navassa viime aikoina. Nyt kuitenkin alkaa pikku hiljaa toivo heräämään, että kyllä me tästä selvitään. Kohtu on ainakin toistaiseksi vielä paikallaan! Kunhan kohdunkaulasta vielä saataisiin se ylimääräinen möykky pois, niin sitten helpottaa. Lääkäri sanoi että ainakin vuosi olisi hyvä pitää taukoa ennen uutta yritystä, että saisi kohtu aikaa palautua. Nyt yritän sitten olla hirveesti suunnittelematta mitään, pitää vaan ottaa päivä kerrallaan (helpommin sanottu kuin tehty!!). Heti kun joku kielletään niin sitähän haluaa aivan mahottomasti ;-)

Kyllä sitä itsekin silloin tuulimunan jälkeen pohdiskeli, että mitä jos seuraavakin yritys päättyy kehnosti. Ajattelin sitä, mutten kuitenkaan suostunut uskomaan että niin tulisi käymään. Olin tyytyväinen kun kaavinnat olivat takana ja saimme luvan uuteen yritykseen. Silloin en ajatellut että pitäisi tehdä tutkimuksia, olin vain iloinen että ei tarvinnut lääkäriin enää mennä! Mutta en sitten tiedä että olisiko tutkimuksia kuitenkin kannattanut pyytää, koska lääkäri sanoi, että saattaa olla, että kun silloin kaavinnassa tuli kohtuun reikä, sillä saattaisi olla jotain tekemistä sen kanssa, että tämä raskaus kiinnittyi väärään paikkaan. Olisinko säästynyt tältä kaikelta jos olisin käynyt tutkituttamassa paikat tarkemmin? No, sitä ei voi tietää. Ja olisivatko kuitenkaan tutkineet mitään... (Täällä ainakin käytäntönä että kolme km:a pitää olla takana että tutkitaan tarkemmin.) Mutta toivottavasti te Gia ja angsteri pääsette tutkimuksiin, jo oman mielenrauhanne vuoksikin!
 
Lääkäri-infoa täle päivälle: lääkärini sanoi, että keliakia saattaa aiheuttaa km:ja. Hänen potilaansa (km:n jälkeen) sai 4 km. Kun keliakia todettiin, hänelle saatiin oikea ruokavalio ja sen jälkeen ei ole ollut keskenmenoja ja on synnyttänyt useampia terveitä lapsia. Eli tää saattaa olla piilevänä. Mulla tutkittiin tänään. Tulokset saan viikon päästä. Huomenna tutkitaan miehen simpat. Kermitit: nyt vaan tutkimuksiin! Kun yksikin km:n mahdollinen syy saadaan pois suljettua niin ollaan aina jo yksi askel voitonpuolella.
 
Pitäisiköhän munkin angsteri pyytää lääkäriä ottamaan multa tuo keliakia testi? Onko se pelkkä verikoe? Kerrohan sitten testauksen tulokset! Jossain verkkokaupassa myytiin keliakia testejä. Onko kenelläkää tietoa että onko luotettavia?

Maresalle sen verran että minua pelotti ihan kamalasti toisessa raskaudessa sen takia kun edellinen meni kesken. Ja huonostihan siinäkin sitten kävi. Aluksi minulla oli sellainen olo että en voinut uskoa että meille käy taas näin. Nyt jos kolmannen kerran raskaudun niin stressitaso tulee olemaan todella korkealla.. Voimia sinne päin ja iso myötätunto hali!
 
Oli ihan vaan verikoe. Kannattaa ehdottomasti pyytää ja jopa vaatia! Kerron sit tuloksen, kun saan vastauksia. Tsemppiä yritykseen ja tutkimuksiin!
 
Tänään ja eilen on ollut jotenkin todella surkea olo. Ajatukset pyörii vain keskenmenojen ympärillä. Sitä vaan jää välillä niin lamaantuneeksi suruun ettei osaa ajatella mitään positiivisia asioita. En tiedä oikein että mikä tän olon nyt laukasi mutta kai näiden asioiden käsitteleminen ottaa aikansa. Onneksi on mies tukena ja hän jaksaa potkia perseelle. Eiköhän se tästä.. Jaksamisia ja voimia kaikille!
 
Gialle voimia!

Itselläni ollut jokseenkin sama fiilis tässä parina viime päivänä :( Km:stani alkaa olla viisi viikkoa... Välillä olo on ollut parempikin, mutta nyt taas jotenkin asia painaa ja ahdistaa mieltä.
 
Lauantaita,

Voimia Gialle ja palleroiselle! Ja tietysti kaikille muille kermittärille, jotka voimain tarpeessa ovat!

Omaa napaa sitten, viime viikolla kuultiin iloisia uutisia! Meillä lähtee ensimmäinen IVF käyntiin kahden viikon kuluttua! Olo on varovaisen innostunut, josko nyt meidän pitkä piina päättyisi. Toisaalta ei uskalla toivoa liikoja, ettei sitten kolahda pilvilinnoista alas turhan korkealta. Mutta kai se on kuitenkin hyvä hitusen uskoa ja toivoa parasta! Pitkä tie vielä edessä, mutta helpottaa kun nyt on selkeät päivänmäärät tiedossa, että mitä tapahtuu ja milloin..

Sateista lauantain jatkoa kaikille ihanaisille,
toivoo Tiuhti
 
Heippa kaikille!

On jo hieman parempi olo. Saattaa tosin johtua siitä, että eilen oli niin paljon muutakin tekemistä, kun omaan napaan tuijottaminen. Ja kuten aikaisemmin mainitsin niin hormooneilla on jonkin verran vaikutusta varmaan vieläkin.

Oi, onnittelut Tiuhtille että saatte hoidot alkuun! Pidähän meidät sitten ajantasalla miten hoidot edistyy! Pitelen teille peukkuja:)

Palleroinen, täytyy vain uskoa siihen että kyllä se olo siitä paranee. Surun kanssa työskenteleminen on sitä ylä- ja alamäkeä. Tsempitykset!!!
 
Nostan Kermitejä ylöspäin:)

Ihanaa, että täällä on hyviäkin uutisia välillä... Tiuhtille peukut pystyssä! bd bd bd

Palleroiselle haluan lähettää hyvää mieltä ja iloisia asioita :) Tuossa vaiheessa on vielä niin alussa toipumisessa, ajan myötä helpottaa.

Siltikin voi vielä tulla ahdistuskohtauksia pitkänkin ajan päästä... tällaista tunteiden vuoristorataa tämä on!

Täällä lähtee kolmas ja vähään aikaan viimeinen Terolut-kierros. Tän jälkeen kokeilen vyöhyketerapiaa jos nytkään ei tärppää. Muutenkin pitäis kokeilla luomukierto välillä.

Toivon kaikille parempaa onnea jatkossa ja plussia niitä toivoville :)
 
Heipä hei!

Gialle ja Palleroiselle kovasti voimia! Kuten myös Maresalle.

Tiuhtille kaikki peukut pystyssä, että tuleva hoito toisi positiivisen tuloksen! Hienoa että pääsette nyt vihdoinkin tositoimiin, onnea matkaan!
Samalla huhuilisin Tl:ää, Anua ja Tattia, mitä teille kuuluu? Toivon sydämestäni että pelkkää hyvää.

Lämpöistä ja plussarikasta syksyä toivottelen kaikille Kermiteille!

T. Jazz
 
Kiitokset kaikille,

onnentoivotukset ja peukutukset tulevat varmasti tarpeeseen. Niin moni asia voi mennä vikaan, mutta toisaalta, voisiko olla paremmat mahdollisuudet raskauden käynnistymiselle, jos kaikki osuu nappiin...

Plussatuulia myös muille ja voimahalitukset kaikille,
lähettää Tiuhti
 
Kiitos Jazzille ja Tiuhtille voimatoivotuksista!

Täällä kävi sellainen homma että ehkäisy petti tossa pari päivää sitten ja nyt ollaan sitten oltu ilman mitään ehkäisyä. Jospa se oli kohtalo??? :) Ei auta muu kuin toivoa että kaikki menis hyvin jos nyt raskaudun uudelleen. Miehelläkin on ollut hirmuinen vauvakuume:) Henkisestikin on hieman helpompaa ollut mutta sellaista vuoristorataahan tää on..

Kävin muuten ostamassa sinkkiä ja foolihappoa. Jospa niistä olisi apua keskenmenoihin.

Tiuhtin puolesta täällä peukuttelen sata lasissa!!:)
 
tulin toivottamaan tiuhtille hurrrrrjasti onnea tuleviin hoitoihin!!!!
Eipä enää kauaa niiden alkuun :)

Ja muille kovasti positiivista mieltä ja toivottavasti se toivottu plussa pärähtää tikkuun.

minäkin anua ja ti:tä ja muita vanhoja kermejä huhuilen... käyttekö enää palstalla ollenkaan?!
Tulkaa jotain kuulumisia laittamaan.

kapris existä
 
Moi!

Täällä yks kadonnut vilkuttaa. Pikaisesti olen käynyt lukemassa kuulumisia silloin ku on aikaa ollut.

Tiuhtille oikein paljon peukkuja hoitoihin!

Omaa napaa! Elämä meni remonttiin kerrasta. Kotiäitiys vaihtui opiskeluun (parhaillaan olen atk-tunnilla) ja uutta kotia rempataan, muutto olis edessä ens viikolla. Ovis tuli tikutettua ja saas nähdä tässä miten käy. Kp28 menossa mut tikkujen perusteella tädin pitäs tulla kp30. Tuntoja ei ole kumpaankaan suuntaan.

Terkkuja kaikille! Nyt täytyy alkaa opiskeleen et pääsen kokeen läpi!

Ja Senoralle vielä oikein paljon onnea plussasta!

Tl, joka on hukassa ku lumiukko missä vaiheessa kukin menee.
 
Vilkutukset Tl:lle...Jospa tuo, kun on muuta ajateltavaa, koulu ja uusi koti auttais raskautumista... Hurjat peukutukset, että olis käyny tärppi! db bd !! Ja kiitokset plussaonnitteluista... vielä ei uskalla yhtää hehkuttaa, vaikka aamuisin pitää huudella Yrjöööö. Jäi kuitenki melkoiset arvet tuosta viime syksystä.. Mutta päivä kerrallaan kuten sanoin neuvolassaki.

Voimia kaikille kestää tätä elämää... Muistakaa, että paistaa se päivä vielä risukasaanki.. Arvet paranee ajan kanssa..

 
Oi, olipas kiva kun niin pikaisesti ilmoittauduit Tl! Hienolta kuulostaa uusi elämäsi ja toivotaan todella että tällä kertaa tulisi pysyvä tärppi tämän uuden elämän myötä. Kovasti pidän peukkuja! Onnea uuteen kotiin ja tsemppiä opiskeluun!

T. Jazz
 
Status
Viestiketju on suljettu.

Similar threads

U
Viestiä
102
Luettu
3K
K
V
Viestiä
208
Luettu
8K
S
U
Viestiä
146
Luettu
6K
S
V
Viestiä
128
Luettu
3K
T
V
Viestiä
152
Luettu
3K
T

Yhteistyössä