Heippa!
Ihanaa, kun täällä on taas näin vilkasta keskustelua. Tervetuloa takaisin kaikki lomilla olleet!
Flox, mekosta tulee kieltämättä aika kaunis. Pitsineulos on helppoa, ja työ sujuu yllättävän nopeasti nyt kun alun hurjasta silmukkamäärästä pääsi eroon. Nyt silmukoita on jäljellä 280. Onneksi noudatin ohjetta ja käytin Bambu-lankaa, vaikka ensin, kun en meinannut Bambua mistään löytää, meinasin tehdä mekon Tenneseestä. Siitä olisi kyllä tullut julmetun painava, olisi varmaan tuntunut siltä kun kutoisi rautahaarniskaa. Bambu on tosi kevyt ja ilmava lanka, joten työ ei tunnu painavalta.
Selailin taas vanhoja käsityölehtiä ja löysin ihania vauvaneuleita. Joten seuraava työ on jo suunnitteilla
Täällä oli puhetta napukoista ja limoista... Biologisesti kyllä kohdun napukka on tuttu, mutta sen liikkeistä ei ole harmainta aavistusta. Eikä kyllä niitä limojakaan ole tullut seurattua. Ajattelimme miehen kanssa ainakin näin alkuun mennä ihan "fiilispohjalla" tässä vauvaprojektissa, ilman sen kummempia ajoituksia tai muita. Toki ovisaikaa on kiva arvuutella ja yrittää bongata ihan senkin takia, että näkisi, kuinka kroppa toimii nyt "luomuna", mutta aiomme kyllä pupuilla vain silloin, kun siltä tuntuu, oli ovis tai ei

Gyne sanoi, että säännölliset yhdynnät parin, kolmen päivän välein tuottavat yleensä hyvin "tulosta". Mutta mistäs sitä ikinä tietää, miten tässä ajatukset muuttuvat - voipi hyvin olla, että parin kuukauden päästä meikätyttö heiluu ovistikut kourassa limapäiväkirjan kimpussa , hih hih!
Meillä mies on ihan mielissään tästä vauvajutusta, siis siitä, että minäkin haluan lapsia. Suhteen alussahan ilmoitin, että en todennäköisesti koskaan tule haluamaan lapsia, ja mies sen hyväksyi, vaikkakin toivoi, että tulen joskus toisiin aatoksiin. Nytpä siippa on sitten aika innoissaan tästä vauvajutusta. Ei nyt mitenkään kauheasti vouhota asiasta (kuten ei yleensä mistään muustakaan jutusta, aika rauhallinen kun perusluonteeltaan on), mutta on selvästi iloinen.
Voi Flox, minä jo ehdin innostua, kun mainitsit pillereiden lopetuksesta! Ajattelin, että saamme nyt jo sinutkin meidän yrittäjien joukkoon!
Talitinttiselle ja Popelle plussapeukut pystyyn! Olisi kerrassaan mainio juttu, jos teillä tärppäisi samoihin aikoihin. Ihan nauratti tuo Talitinttisen kommentti, että voisitte sitten tosiaan vertailla masujanne kuin miehet autoja
Mäkään en ole vielä aleissa käynyt. Kai sitä pitäisi käydä käännähtämässä, jos vaikka pari paitaa löytyisi. Kuten Talitinttinen, minäkään en ole mikään shoppailija, vaan uusien vaatteiden hankkiminen on enemmänkin pakkopullaa meikäläiselle.
Mutta nyt ruoan laittoon. Leppoisaa loppiaista kaikille!