Homepilkut kylppärissä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Murmeli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Murmeli

Vieras
Asutaan vuokrakämpässä johon ennen muuttoamme on tehty kylppäriremontti kosteusvahingon takia. Nyt on hiljattain alkanut kylppärin seiniin ja lattiasaumoihin ilmestyä homepilkkuja.
Tuli mieleeni että onkohan remppa tehty päin pyllyä vai johtuuko vaan meidän toimistamme..
Meillä on kyllä esim.lattialämmitys kylppärissä.

Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mistä johtunut?
 
Hei meillä on myös ilmestyny mustia pilkkuja saumoihin. Kuinka varmaa on että kyseessä on home? Olen nimittäin ajatellut että pitäisi ottaa yhteyttä isännöitsijään mutta jospa eivät korvaansa lotkauta huolelleni? Lisäksi valkoiset kaakeli värjäytyvät punertavan-keltaisen-oranssiksi enkä ole keksinyt miten parhaiten saan ne puhtaiksi. Lattialämmitystä ei ole, sellaisella kumilla pyyhitään vedet pois.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 27.10.2005 klo 11:06 sanni kirjoitti:
Lisäksi valkoiset kaakeli värjäytyvät punertavan-keltaisen-oranssiksi enkä ole keksinyt miten parhaiten saan ne puhtaiksi.
Tuo värjäymä johtunee veden mangaani- tai rautapitoisuudesta, kannattaa pestä niitä laattoja aika usein, että ei pääse muodostumaan mitään lähtemätöntä kerrosta. Ihan sieni ja nestemäinen pesuaine siinä auttaa yleensä, jos ei ole päässyt liiaksi pinttymään.
 

Yhteistyössä