hävettääköhän näiden miehiä kuinka paljon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Neith
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="vieras";23061495]Nämä merirosvot kulkevat kumiveneillä ja ovat kevyesti aseistettuja, riskit ovat paljon pienemmät kuin Afganistanissa. Suurimmat riskit tulevat myrskyistä, pohjanmaa on pieni alus.[/QUOTE]

Mutta se yksikin merirosvon luoti joka ammutaan kohti laivaa voi osua jonkun isään, poikaan, avoimieheen yms. Kyllä siinä omaiset on huolissaan. Lööpit kirkuu vaan kun useampi ihminen kuolee mutta pitää muistaa että jokainen menetetty uhri on tärkeä jollekin.
 
Ehkä se käsitys runsaasta yhteydenpidosta on erilainen eri osapuolilla. Naiset ovat kuvitelleet, että joka päivä on mahdollisuus puolen tunnin pusi pusi-puheluihin ja Puolustusvoimille se tarkoittaa muutamien minuuttien puhelua kerran pari viikossa.
 
niin että sie meinaat jotta porukkaa valvotetaan ihan vaans iksi että voidaan.. huvin vuoksi..
kyllä ne miehet on tienneet mikä se meininki siellä on, ei tollasissa paikoissa toimi 8-16 rutiini ja loppuaika sitten lepoa, syömistä ja omaa aikaa..
Niinpä, ja ennen lähtöä mainittiin että tämä on samalla koulutusmatka. Matkalla harjoitellaan kaikkia niitä tilanteita joita kohteessa saatetaan joutua suorittamaan. Armeijan koulutus ei todellakaan ole mitään luokassa istumista ja akuankkojen lukemista vaan ihan fyysisesti ja psyykkisesti raskasta ja tämän ovat kaikki tienneet.

Onko tuon valittajan mies sitten joku nössö joka on puhelimessa itkenyt kun kukaan ei tuo kahveja sänkyyn vai onko vaimo muuten vaan ylihysteerinen?
 
Voi luoja, mua ainakin hävettäisi.

Näin jälkeenpäin ajatellen olin todella onnekas, että silloin kun olin armeijassa kännykät olivat vielä aika harvinaisia. Sai tehdä rauhassa sen mitä piti, eikä akat päässeet häiritsemään.
 
Mutta se yksikin merirosvon luoti joka ammutaan kohti laivaa voi osua jonkun isään, poikaan, avoimieheen yms. Kyllä siinä omaiset on huolissaan. Lööpit kirkuu vaan kun useampi ihminen kuolee mutta pitää muistaa että jokainen menetetty uhri on tärkeä jollekin.

Totta tuokin, jokainen uhri on tärkeä, enkä sitä ainakaan tarkoituksella mitenkään ollut vähättelemässä. Nämä merkkarit eivät onneksi ole kovin kummoisesti väkivaltaa käyttäneet, tietävät että eivät joudu oikeuteen ja vastuuseen.
 
Eikö se nyt ole aika päivän selvää että yhteydet voi katketa kun seilataan avomerellä? Siis "yksityiseen käyttöön" tarkoitettut yhteydet? Armeijan omat yhetydet on eriasia, mutta ne on tarkoitettu vaan ja ainostaan siihen todelliseen käyttöön. Vähän sama kuin palokunnilla tai poliiseilla, ei heidän linjoille yksityiset huutele, koska muuten tarvittaessa verkko voikin olla varattuna.

Ja plääh...jos lähteen sotilasoperaatioon niin luulisi että on tiedossa tälläiset asiat. Omaisten huoli on taatusti kova, oli varmaan sotienkin aikaa jolloin viesti kulki ainostaan kirjein. Nämä on kuitenkin "ammatinvalinnallisia" kysymyksiä (ja toki puolison valinnallisia).
 
Alkuperäinen kirjoittaja TriplaIsä;23061537:
Niinpä, ja ennen lähtöä mainittiin että tämä on samalla koulutusmatka. Matkalla harjoitellaan kaikkia niitä tilanteita joita kohteessa saatetaan joutua suorittamaan. Armeijan koulutus ei todellakaan ole mitään luokassa istumista ja akuankkojen lukemista vaan ihan fyysisesti ja psyykkisesti raskasta ja tämän ovat kaikki tienneet.

Onko tuon valittajan mies sitten joku nössö joka on puhelimessa itkenyt kun kukaan ei tuo kahveja sänkyyn vai onko vaimo muuten vaan ylihysteerinen?

Veikkaisin että mies ei ole mikään nössö vaan kuten aikasemmin sanoin avautunut nyt hieman tunteistaan, esim väsyneenä. Vaimo sitten reagoinut järjettömästi. Kyllä ne oman kullan tekemät villasukat postissa vaikka viikkojoenkin päästä olisi kivemmat kuin koko miehistön kuittailut muijan sekoiluista kotimaassa.
 
Tuonne tehtävään ei ymmärtääkseni ole miehiä määrätty, vaan sinne on täytynyt hakea ja hakijoille on tehty psykologiset testit. Mun mielestä jos tuollaiseen hakee, täytyy perheen kesken keskustella että mitä tahansa voi tapahtua ja kaikki ei välttämättä toimi aina kuin on suunniteltu. Jos tämän kokee ylivoimaiseksi, silloin täytyy tehdä päätös ettei edes kyseiseen tehtävään haeta. Ymmärrän että on huolta, mutta olisiko juurikin tuossa tapauksessa sitten kenties ollut parasta ettei tämän naisen mies olisi lähtenyt sinne alunperinkään?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Inhimillinen tekijä;23061577:
Juu, en epäilekään etteikö porukka olisi hyvä. Muitta itseäni toistaakseni sanon että kukaan meistä ei ole murtumaton, ei se vahvinkaan.

ja asiaa helpottaa kun vaimo kotimaassa tekee hirveän haloon ja nolon jutun asiasta?
siis onhan tuo nyt noloa lähteä soittelemaan miehen työpaikalle ja valittamaan asiasta jonka varmasti on miehet tienneet operaatioon lähtiessään.. tai ainakin mahdollisuuden siihen..
 
[QUOTE="vieras";23061565]No ei tuota nyt sotimiseen voi verrata. Mitään ei ole edes tapahtunut vielä.[/QUOTE]

Vastasin tuohon Neithin kommenttiin että jos hakeutuu tuollaiseen sotilasoperaatioon niin on paree pärjätä.

Ei tuolla vielä olekaan mitään tapahtunut, puhuin yleisellä tasolla että vaikka sellaiseen hakeutuukin varmana siitä että pää kestää niin silti voi nähdä sellaisia asioita mitkä murtaa täysin.

Munkin mies nukkui ekan kuukauden kotiin tultuaan "koiranunta", aina valmiina syöksymään hommiin. Ja näki kuulemma eläviä uniakin niistä mitä siellä oli tapahtunut. Että kyllä se aina vaikuttaa vaikka kuinka vahva olisi.
 
Jos ei tuo akka lopeta tuota poraamista niin se on ihan varma että mies lähetetään kotia. Tuosta reissusta on ollut paljon porua muutenkin, ei puolustusvoimat tarvitse yhtään enempää paskaa julkisuutta asian tiimoilta. Ihan vitun turha reissu mun mielestä. Koulutuksellista arvoa mutta muuten Suomella ei ole kyllä mitään järkeä tuolla temuta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Inhimillinen tekijä;23061577:
Juu, en epäilekään etteikö porukka olisi hyvä. Muitta itseäni toistaakseni sanon että kukaan meistä ei ole murtumaton, ei se vahvinkaan.

Eiköhän nuo kuitenkin ole keskivertoa kovempaa sakkia henkiseltä puolelta. Jos eivät olisi niin tuskin tuolla seilaisivat. Toisekseen kyseessä on kolmen(?) kuukauden reissu. Tuossa ajassa jos ammattihenkilö murtuu niin on alan vaihdon paikka.
 

Yhteistyössä