S
Sinikukka 40+3
Vieras
Stitch ja Esmeralda, ajatella et huomenna se on teillä menoa... Jollei sit jo tänään
Pidän peukkuja, et teidän vauvat olis liikekannalla ennen aamua, mut muuten toivotan paljon voimia synnytykseen!
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Justiina:Pieni synnytyskertomus tähän kun mies linnottautui tv:n ääreen ja Touho nukkuu ulkona.
Mulla meni siis 6.8. klo 0130 vedet. Olin vessassa ja yhtäkkiä tuntui sellainen holahdus. Ihmettelin siinä sitten että tätäkö tää nyt sitten oli mutta en ymmärtänyt edes sidettä laittaa vaan menin takaisin sänkyyn. Yritin olla herättämättä miestäni mutta hän katseli mua kysyvin silmin mutta en sitten vielä sanonut mitään kun ajattelin että saa vielä nukkua jos on nukkuakseen. No vartin päästä tästä alkoi alamahassa tuntua voimistuvia supistuksia. Nostelin päätäni nähdäkseni kellosta kuinka tiheesti tulevat ja mieheni tietysti huomasi joka kerran. Tulivat aluksi 9 minuutin välein mutta kohta jo 7 minuutin välein. Sanoin sitten jossain vaiheessa, kun ymmärsin hakea siteen, miehelleni että mikä on tilanne. Odoteltiin siinä sitten jonkin aikaa ja joskus puoli 4 noustiin teetä keittämään. Syötiin ja kun sen jälkeen menin takaisin maate niin supparit tulivat jo 4 minuutin välein. 0430 lähdettiin ajamaan kohti sairaalaa.
0530 sairaalassa tehtiin normaali tutkimukset ja olin jo 3,5cm auki. Kivut eivät olleet mitkään sietämättömät joten kätilö ohjasi meidät synnytyshuoneeseen ja kysyi haluammeko aamiaista. Kun sitten aamiainen tuotiin 0700 alkoi olo olla jo aika tuskainen mutta teen join ja leivän söin siitä huolimatta. Mieheni toi mulle juotavaa ja mä hyppäsin vessassa. 0730 oli kätilöillä vahdin vaihto ja mulla olo niin tukala että soitin kelloa heti kun vain ajattelin että ovat saaneet asiansa selvitettyä.