ehkä urpoin kysymys ikinä...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
lapset löysi leikkiessään lumen alta jauhelihapaketin, varmaan joskus syksyllä sinne eksynyt kun koirat joskus onnistuneet levittämään roskikset. No tietysti kippasvat ne vedet siitä päälleen kysymys siis kuuluukiin et pitääkö mun nyt pestä nuo ulkovaatteet vai nou?? Pesisitkö vai et??? Ja oikeesti tätä mietin... :)
 
8 kerää Tagliatelle-pastaa
vettä
suolaa

tilkka öljyä
400 g jauhelihaa
1 iso sipuli silppuna
3-4 valkosipulinkynttä hienonnettuna
Santa Marian Pasta Rossa -mausteseosta myllystä
(valkosipulia myllystä)
mustapippuria rouheena
4 dl ruokakermaa

Pinnalle: persiljaa silppuna + Parmesaaniraastetta

Laita pasta kiehuvaan, suolalla maustettuun veteen, keitä melkein kypsäksi.

Kuumenna tilkka öljyä pannussa, paista jauheliha ja sipulisilppu kypsäksi, mausta valkosipulilla ja pasta Rossa -mausteseoksella, sekä mustapippurilla.

Valuta pasta. Laita se takaisin kattilaan, lisää joukkoon jauhelihaseos, sekä kerma, kääntele sekaisin ja kuumenna.
Tarkista maku.

Tarjoa parmesaaniraasteen ja silputun persiljan kanssa.
Kokeile pastan joukkoon myös tillisilppua.
 
Alkuperäinen kirjoittaja AikaKaukanaTäydellisestä;26077615:
Vettähän se vaan oli joten tuskin pesisin ellei tahroja jäisi. Miksi tuollaista pohdit?
No kun siinähän on alkujaan ollut raakaa lihaa, sit "vaan" vedellä, lumella ja pakkaslla pesty... Niin että eihän siellä enää mitkään pöpöt vois pesiä jotka sit vaatteista hyppäis???;)
 

Yhteistyössä