Aika ajoin kuristava tunne kurkussa??Ihan kuin pala olisi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ihih
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

ihih

Vieras
Välillä tuntuu kuristavaa tunnetta kurkussa. Aivan kuin siellä olisi jokin ylimääräinen "pala" joka painaa. mistä voi johtua? ei ole 24/7, aina välillä tuntuu
 
Jos vatsassa on liikaa happoja, mahalaukku saattaa ärtyä ja se tekee heijasteen kurkkuun. Siis sellasen palan tunteen. Kokeile rennietä tms. jos auttais.

Kävin ihan paniikissa aikoinaan lääkärissä kun luulin, että mulla on kurkussa kasvain. No, se olikin mahakatarri (mulla oli siis myös ylävatsakipua ruokailun jälkeen). Edelleen palan tunne tulee jos juon liikaa kahvia tai syön muutenkin huonosti/epäsäännöllisesti/liian harvoin/liian ähkyksi. Siinä sitä onkin taiteilemista :/
 
Millä tavalla tuo tulee ilmi? Tai siis meillä lapsi (2v) kakoo välillä, ihan kuin yökkäisi, aukoo kurkkua samalla tavalla. Muttei oksenna. Mitähän tuo voisi olla?
 
Alkuperäinen kirjoittaja apua!:
mullakin on pala kurkussa tunne joskus ja hiusten lähtöä, pyysin just normi verkokeita ottaessa, että kattosivat myös kilpirausen. millanen lääkitys tohon tulis?

päivittäinen lääkehän siihen tulee loppuelämäksi,mutta se lääke on tosi halpa,muutaman euron purkki.
 

Yhteistyössä