Lasse Lehtonen: On vaara huonommasta elintasosta kuin mihin olemme tottuneet - Ketkähän ME?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
 

Ennen rippikoulua on pitänyt osata elintärkeitä asioita esimerkiksi Topeliuksen Luonnonkirja, planeetoista ja tsunameista ja vuorovesistä.
Ka Maamme-kirja ym.
 
Tuo saisi tulla uusintana.
Olethan lukenut Köyhää väkeä, Maarit Tastulalta?
Vuoden 2007 ohjelma palautti mieleen elävästi vanhoja asioita. Muistan kun ohjelmassa mainitut henkilöt olivat jatkuvasti lööpeissä. Otin siihen aikaan kantaa päivän puheenaiheisisiin Annan keskustelupalstoilla. Suomi on pieni maa, ja julkisuuden henkilöt ovat aina olleet tikun nokissa.
Filosofi Ollila käyttää videossa termiä häpeäkulttuuri.
Palstan Häpeä-ketjussani on paljon aiheeseen liittyä linkkejä.
Tastulan kirjaa en ole lukenut, mutta luultavasti hän sivusi kirjaansa podcastissaan.
 
Vuoden 2007 ohjelma palautti mieleen elävästi vanhoja asioita. Muistan kun ohjelmassa mainitut henkilöt olivat jatkuvasti lööpeissä. Otin siihen aikaan kantaa päivän puheenaiheisiin Annan keskustelupalstoilla. Suomi on pieni maa, ja julkisuuden henkilöt ovat aina olleet tikun nokissa.
Filosofi Ollila käyttää videossa termiä häpeäkulttuuri.
Palstan Häpeä-ketjussani on paljon aiheeseen liittyä linkkejä.
Tastulan kirjaa en ole lukenut, mutta luultavasti hän sivusi kirjaansa podcastissaan./korjaus
 

Yhteistyössä