[QUOTE="vierailija, post: 31547874"
Jos sinun pitäisi palkata ihminen työhön, ottaisitko se joka on ammattiin liittyvää työtä tehnyt viimeksi 9 vuotta sitten vai sen joka muistaa vielä jotain 4.5 vuoden jälkeen?
Totuus: En palkkaisi pienen tai useamman pienen lapsen äitejä. Lapset ovat yksinkertaisesti niin usein sairaina, etenkin jos on monta. Tämän lisäksi pienten lasten hoito on oikeasti kovaa työtä, epäilen jaksaisiko äiti antaa noin pienen lapsen kanssa riittävää panosta yhtiölle verrattuna vastaavaan ei-pienen lapsen äitiin työntekijänä. Tiedän tämän olevan syrjivä kirjoitus, mutta jos olemme rehellisiä.. tämä on pikemminkin yleistys siitä miten monet yhtiöt ajattelevat mutteivat sano ääneen.
Tämän lisäksi kotihoidontuen lyhentäminen on rehellisiä työssäkäyviä syrjivä ja laiskoja luusereita kannustava. Kotihoidontuelle menevät ne äidit joilla on työ josta jäädä kotihoidontuelle. Laiskat ja oikeasti työttömät nostavat tuonkin kolme vuotta työmarkkinatukea joka on paljon enemmän kuin kotihoidontuki.
Tällä ''huippu-uudistuksella'' ei tehdä kuin lisää velkaa, lisää lastensuojeluperheitä ja lisää veroja työtätekeville ja myös yrityksille. Tämän lisäksi se pakottaa ne äidit jotka tunnollisesti käyvät töissä valitsemaan työpaikkansa pitämisen ja lastensa välillä. Mikä on oikeasti julmaa raakaa ja väärin. Sekä, nyt kun pohdin myös epätasa-arvoista ja syrjivää.
Vaadinkin siis tasa-arvon nimissä, koska äidin ja äidin tulee olla tasa-arvoisia. Kaikkien äitien pakkoa laittaa lapsensa päivähoitoon 1,5 vuotiaina, sekä että kaikille työttömille äideille maksetaan siltä ajalta kun lapsi on hoidossa korotettua päivähoitorahalisää jos he ovat työttömiä tai työmarkkinatuelle. Tämä on välttämätöntä koska muutoin työttömyydestä tulee OIKEUS olla lapsen kanssa pidempään kotona ja vastaavasti työsskäynnistä RASITE joka pakottaa laittamaan lapsen hoitoon.
Vai ovatko työttömien lapset enemmän arvoisia kuin työssäkäyvien lapset?[/QUOTE]
Virkistäviä pointteja.
Tosin itse haluaisin että keskusteluissa otettaisiin huomioon että lasten "ultimaattinen" onni ei lähde pitkästä kotihoidosta. Silloin kun se heikentää tuntuvasti perheen taloudellista vakautta. Tutkimuksethan osoittaa kylmää faktaa miten merkityksellinen perheen sosio-ekonominen tausta on.
Miksi ajatellaan että äidin työssäolo vaikka osa-aikaisestikin on poissa lapselta jos sillä taataan perhee taloudellista vakautta ja omavaraisuutta? Tottakai hyvin pieni tarvitsee sitä läsnäoloa mutta pidemmässä juoksussa ajateltuna lapsen hyvinvointi rakentuu paljon muustakin.
Ja mitä tuohon tulee että pienten lasten äiti ei ole houkutteleva työmarkkinoilla. Siihen saadaan karva muutosta korvamerkkaamalla vanhempain vapaita isille. Ei toki täydellinen ratkaisu ongelmaan mutta oikea suunta.