kelto

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mie vaan"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mie vaan"

Vieras
Voiko kiertävä erityislastentarhanopettaja käydä päiväkodissa/pph:lla ilman, että vanhemmille on kerrottu? Siis yhtä lasta vain tulisi katsomaan. Vai pitääkö olla aina vanhempien lupa? Entä jos vanhemmat ovat jyrkästi sitä mieltä, että eivät halua keltoa, voiko kelto silti käydä?
 
meidän lapset on olleet päiväkodissa useamman vuoden ennen kuin edes tiesin mikä on elto saatikka kelto.

Mua sieppas aivan vimmatusti ne kasvatussuunnitelmat ja muut haastattelut.

Kun kysyttiin perheen arvoja mä kopioin ne suoraan mun työpaikan julistamista arvoista, mitä nyt voiton maksimoinnin jätin pois. Kukaan ei kysynyt mitään.

Oikeesti, se on ihan kaameaa stalkkaamista ja mitä jos sanoo jotain väärin, niin mitä tapahtuu? me ollaan ikuisesti jollain tarkkailulistalla?
Esikoisen kohdalla en vielä tajunnut ja tulin laittaneeksi nlan ja pk:n papereihin eri vastaukset. Tiedä sitten onko se vaikuttanut mihinkään - kuinka kauan ne muuten edes saa säilyttää semmoisia kuponkeja?
 
Ja vielä tuosta kieltämisestä. Miten ihmeessä yksi perhe voi kieltää kelton käynnin ryhmässä, jossa on muitakon lapsia kuin oma piltti. Voit toki sanoa, että sulle pitää ilmoittaa etukäteen ja hommaat muun hoidon sille päivälle.
 
"KELTO työskentelee vanhempien, päivähoidon, lastenneuvolan, koulujen ja muiden yhteistyötahojen kanssa moniammatillisessa yhteistyössä lapsen parhaaksi. KELTO on osa päivähoitohenkilöstöä ja on myös mukana arvioitaessa ja suunniteltaessa lapsiryhmän toimintaa ja lapsen tarvitsemia tukitoimia.
KELTOON voivat olla yhteydessä niin päivähoidon henkilökunta kuin vanhemmatkin, mikäli lapsen kehityksessä tai oppimisessa ilmenee erilaisuutta tai tuen tarpeita. KELTO antaa lapsen kasvatuksesta ja hoidosta vastaaville työntekijöille ja perheille ohjeistusta siitä, miten lapsen kanssa on mahdollista toimia ja mitä tulisi kasvatuksessa erityisesti ottaa huomioon. Lisäksi yhdessä selvitellään, onko lapsen kohdalla aihetta jatkotutkimuksiin. Vanhempien luvalla KELTO voi myös ottaa yhteyttä muihin lapsen kehityksen ja kuntoutuksen asiantuntijoihin mahdollisia tutkimuksia ja kuntoutustarpeita ajatellen."
 
Millähän perusteella?

Vanhemmilla on lapsensa ensisijainen kasvatusoikeus ja -vastuu. Varhaiskasvatuksessa kasvatustehtävän jakamisessa tarvitaan vanhempien syvällistä näkemystä lapsestaan ja varhaiskasvattajien ammatillista tietoa. Kun myös lasta itseään kuunnellaan ja hänen toimintaansa havainnoidaan, voidaan parhaiten turvata lapsen hyvä kasvu ja kehittyminen. Vanhempien ja varhaiskasvattajien välisestä yhteistyöstä puhuttaessa käytetään käsitettä kasvatuskumppanuus. Kasvatuskumppanuus on vanhempien ja varhaiskasvattajien asennoitumista toimimaan yhdessä lapsen kasvun, kehityksen ja oppimisen tukemiseksi. Se on tietoista sitoutumista toimimaan yhdessä.
 
Kysyin sitä, millä perusteella keltosta/eltosta pitäisi kertoa? Kun se ei ole pakollista :)

Miksi se pitäisi salata vahemmilta?Meitä on ohjeistettu,että ensisijaisesti jutellaan vanhemman kanssa jos huomataan jotain erityistä.Sitten kysytään mitä mieltä vanhemmat olisi siitä,että kelto kävisi ryhmässä seurailemassa lasta.Ilmoitamme myos ilmoitustaululla että kelto vierailee ryhmässämme tänään.
 
no muutama viikko sitten

paikkakunnan kelto esitteli itsensä lapsen ryhmässä ja kertoi samalla, että aina kun hänet kutsutaan paikalle on ensin keskusteltu vanhempien kanssa ja pyydetty samalla heidän suostumuksensa siihen. Hän nimenomaan korosti, ettei häntä edes puhuta ennen kuin on puhuttu vanhemmille.
 
On osa henkilökuntaa, käy säännöllisesti kaikissa ryhmissä. Aina vanhempain illoissa ja syksyn tiedotteissa ja vasu keskusteluissa mainitaan, että kelto/elto on yksi osa päiväkotiryhmän aikuisia. Ei tiedoteta käynneistä erikseen. Tottakai vanhempien kanssa otetaan heti puheeksi, jos huoli jostain asiasta herää lapsen kohdalla. Normihenkilökunnan tueksi on kelto tarkoitettu, ei sitä kieltää voi. Myös vanhemmat voivat ottaa yhteyttä keltoon, pääsääntöisesti kuitenkin on havainnoimassa lasta/lapsia ja meidän työmme tukena.
 
Jaaa... näköjään jossain kunnassa on hyvin vanhoelliset tavat vielä sitten käytössä ^ Tuolla tyylillähän siitä keltosta tehdään kuin joku "peikko" tai negatiivinen asia kun tulee ryhmään! Kun homma toimii, niinkuin sen nykypäivänä pitäisi, se nähdään rikkautena saada lisää asiantuntemusta ryhmään, eikä vierailevana omituisuutena, joka tulee kuin erityisjoukot paikalle, kun joku mietityttää.
 
Jaaa... näköjään jossain kunnassa on hyvin vanhoelliset tavat vielä sitten käytössä ^ Tuolla tyylillähän siitä keltosta tehdään kuin joku "peikko" tai negatiivinen asia kun tulee ryhmään! Kun homma toimii, niinkuin sen nykypäivänä pitäisi, se nähdään rikkautena saada lisää asiantuntemusta ryhmään, eikä vierailevana omituisuutena, joka tulee kuin erityisjoukot paikalle, kun joku mietityttää.

Me halutaan pitää avoimet välit vanhempiin ja sitähän se kasvatuskumppanuus parhaimmillaan on.Koskaan kukaan vanhemmista ei ole kieltäytynyt kelton vierailusta,monesti kelton kanssa on otettu samalla esille asiat myos jos kotona on huomattu jotain.Itselläni on erityislapsi päiväkodissa ja aina kertovat kun kelto on tulossa taas seurailemaan tyttoämme.Mielestäni se on erittäin ok ja monesti hakiessani kysyn miten meni ja oliko jotain erityistä..
 
Ööö... nyt en yhtään ymmärrä miten se vähentää avoimuutta tai kasvatuskumppanuutta, jos kelton oleminen osa ryhmää on itsestään selvyys? Kuinka harvoin se kelto teillä sitten käy? Meidän ryhmässä käy viikottain, joskus kerran joskus useampana päivänä, tulee myös erikseen juttelemaan välillä henkilökunnan kanssa. Mikä tästä tavasta tekee vähemmän avointa? Kuten kerroin, jos joku asia jostain lapsesta mietityttää, siitä luonnollisesti jutellaan heti vanhempien kanssa. Täällä kelton läsnäolo on luonnollista ja kaikki vanhemmat tietävät siitä. Kelton tulemisesta ja menemisestä ei tiedoteta sen enempää kuin perus Pirkko lähihoitajan tai Leila lastentarhanopen työvuoroista ryhmässä
 
  • Tykkää
Reactions: TrueBlood

Yhteistyössä