"Jutta Urpilainen (sd) pakenee vastuuta ja sysää valtion velkaongelman seuraavan hallituksen niskaan.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jutta EI ole vastuunkantaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Pelkästään neekereiden määrä lisääntyy tämän vuosisadan aikana 3.000.000.000, joten kyllä tää peli on jo hävitty ja viherpunikit pääsevät tavoitteeseensa: Eurooppa tuhoutuu sellaisena kuin me olemme sen oppineet tuntemaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja tää peli on jo hävitty;29521205:
Pelkästään neekereiden määrä lisääntyy tämän vuosisadan aikana 3.000.000.000, joten kyllä tää peli on jo hävitty ja viherpunikit pääsevät tavoitteeseensa: Eurooppa tuhoutuu sellaisena kuin me olemme sen oppineet tuntemaan.

Kannattaa muuttaa Sveitsiin, Uuteen Seelantiin tai Austraaliaan, jossa pitää elättää itsensä työllä eikä loisimalla kuin somput.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Isämies;29517728:
Eihän edustuksellinen demokratia siihen perustu, että äänestäjien mielenliikkeet sellaisinaan ohjaisivat jo valittuja edustajia. Kansanedustajien ja kunnanvaltuutettujen ei siis tarvitse/kuulu olla mitään äänestysrobotteja, joiden sormia "kansan tahto" liikuttaa äänestysnapeilla. Edustuksellisen demokratian ajatus on se, että koska kansa kokonaisuudessaan ei voi kokoontua vaikkapa nyt sitten niille käräjäkiville, niin se valitsee keskuudestaan edustajia edustamaan itseään. Äänestämällä tiettyä ehdokasta osoitat siis luottavasi tähän ihmiseen ja hänen harkintaansa myös niissä kysymyksissä, jotka eivät koskaan tule edes sinun tietoosi (mm. kaikenlaiset sanamuotoviilaukset olemassaolevassa lainsäädännössä yms.). Nämä edustajat toimivat siis omina itsenään, vaikka toki kansaa edustavatkin.



Erittäin mielenkiintoinen kysymys, mutta enpä osaa vastata. Mutta miten tämä irtisanoutuminen olisi käytännössä mahdollista toteuttaa? Maailmassa ei taida olla ainuttakaan kolkkaa, joka olisi kaikkien valtioiden lainsäädännöstä vapaata? Vai olikos se niin, että Antarktis on (ainakin periaatteessa) tällainen? Eli mikäli kansallisuudestaan on mahdollista luopua (onko?), niin sinne voisi ehkä mennä nauttimaan tästä suvereniteetistaan. :)
Huh, enpä olisi uskonut että joku saa nykyisen systeemin kuulostamaan entistäkin vähemmän houkuttelevalta, eihän tuolla ole enää mitään tekemistä demokratian kanssa, varsinkin kun otetaan huomioon sen että vaikka emme voisi kivelle kerääntyä, voimme netin välityksellä kuitenkin sen tehdä.

Miten on ennen irrottauduttu jonkun hallinnon alaisuudesta?
 

Yhteistyössä