Tytölläni on "läskimaha", miten sen saa laihdutettua pois?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "miiru"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"miiru"

Vieras
Niin kauhealta kuin se kuulostaakin, niin 6-vuotiaalla tytöllä on läskimaha eli iso vatsa. En halua haukkua lastani, mutta en osaa muuten tuota kuvata, maha on kuitenkin ihan läskiä eli rasvaa, ylimääräistä. Tyttö on muuten hoikka, mutta vatsan seudulla on ylimääräistä ja takana jonkinlaiset "jenkkakahvat" selässä.

Maha on tullut tämän vuoden aikana, yllättäen... ja vaikka nyt olemme tarkkailleet tytön ruokavaliota ja herkkujen syömistä, maha vain pysyy. Herkkuja saa vain 1-2 kertaa viikossa, yleensä tikkarin tai jotain muuta pientä. Mutta ongelma taitaa ollakin normaalin ruuan syömisessä: aina on nälkä. Tai vaikka ei olisikaan, niin syödä pitäisi. Aina haluaa ruokaa, jos näkee toisen syövän jotain tai jos näkee pöydällä jotain hyvää. Tai joskus saattaa mennä jääkaapille yksin, että oliskos siellä jotain syömistä ja sitten pyytää sitä, ei kuitenkaan itse ota. Ei tajua, ettei koko ajan voi syödä. Joka kerta kaupassa: "osta tikkari, osta karkkia" ja kun ei osteta, niin ottaa itse ostoskärryyn jotain hyllystä ja siitä se huuto alkaa, kun ne laitetaan takaisin hyllyyn.

Liikkuu niinkuin lapset yleensäkin, touhuaa hoidossa, kotona pihalla jne. muttei harrasta mitään erikseen.

Me vanhemmat olemme normaalipainoisia, emme syö herkkuja usein (varsinkaan lasten nähden) emmekä ole jatkuvasti jääkaapillakaan, joten en tiedä mistä tuo syömishimo johtuu.

Lounas ja päivällinen syödään kaikki yhdessä, aamupalan lapset syö ensin ja me aikuiset sitten (varsinkin jos toinen vanhemmista nukkuu pidempään, niin syö myöhemmin). Perheemme muut lapset ovat normaalipainoisia (iät 2v ja 4v).

Miten tuon vatsan (ja takakahvat) saa pienenemään? Kokonaan herkut pois vai mitä?

Sekava selostus, mutta en osaa selittää paremminkaan.
 
No ei todellakaan vähiä herkkuja pois vaan enemmän liikuntaa ja muuta puuhaa. Kerran tai pari viikossa koko perheen voimin aina puistoon / metsään / lenkille niin johan alkaa tapahtua. Eikä todellakaan kannata mistään laihdutuksista puhua lapselle, alkaa pian itsekin stressaamaan asiasta.
 
No ei todellakaan vähiä herkkuja pois vaan enemmän liikuntaa ja muuta puuhaa. Kerran tai pari viikossa koko perheen voimin aina puistoon / metsään / lenkille niin johan alkaa tapahtua. Eikä todellakaan kannata mistään laihdutuksista puhua lapselle, alkaa pian itsekin stressaamaan asiasta.

Käymme kyllä perheen kanssa mm. leikkipuistossa touhuamassa ja uimassa, sekä talvella mm. lasketaan pulkkamäestä, hiihdetään ja luistellaan sekä HopLoppaillaan usein. Näitä en tajunnut kirjoittakaan kun tuntuvat "itsestään selvyyksiltä".

Ja en puhu lapselle laihdutuksesta, ei varmaan edes ymmärtäisi mitä se on ja miksi. Mutta joskus leikillään olen naureskellen taputtanut mahaa ja sanonut jotain tyyliin "mikäs tämä on?" (ei pilkaten) ja joskus lapsi itse sanoo, että paita on liian tiukka eikä halua pitää sitä (ja useimmat paidat tosissaan on aika tiukkoja). Emme todellakaan hauku lasta mahansa takia. Miehen kanssa yhdessä vaan mietitään, että mitä sille voisi tehdä.
 
Ja niin, normaalia ruokaa kun syö niin tarkistaa onko siinä ravintoarvot kohdillaan ja lisää salaattia ja muuten kasvisten määrää.

Ravintoarvoja en ole laskenut tai tarkkaillut, syödään normaalia kotiruokaa ja hoidossa sitä ns. laitosruokaa syö. Salaattia ja kasviksia on lähes joka ruualla. Eikä oteta lisää kolmatta kertaa, vaikka kuinka tyttö haluaisi. Kyllä 1-2 annoksella pitäisi vatsa täyttyä.
 
Miten reagoit kun tyttö menee jääkaapille ja pyytää syötävää? Annatko vai et? Älä opeta lasta napostelemaan vähän väliä jotain, vaan selkeät ruoka-ajat ja niiden ulkopuolella ei mitään, korkeintaan vettä juotavaksi. Onko karsittu mehut, limsat, murot, vanukkaat ja sokeriset jugurtit pois? Syökö lapsi paljon leipää? sitä kannattaa rajoittaa, esim. max pari palaa ruisleipää/päivä. Jos on koko ajan kova nälkä, anna tytön aterialla syödä ensin vatsansa täyteen kasviksia. Hedelmät on tietty terveellisiä, mutta nekin sisältää paljon sokeria, joten en antaisi hedelmiäkään syödä "huviksensa".

Käykö tyttö itsekseen leikkimässä kavereitten luona? Saako siellä kenties herkkuja? Ilmoittaisin kyläpaikkaan, että ruoka-aikana tyttö kotiin, ei ylimääräisiä herkutteluja kylässäkään.
 
Musta on tosi järkyttävää, että lapsiakin kytätään noin.
Anna sen olla, ja anna sen syödä rauhassa mitä haluaa.
Mä haluaisin takaisin ne ajat, kun lapsille tyrkytettiin ruokaa ja lapset ja nuoret sanoivat että riittää, en mä jaksa syödä.

Tollatavalla aiheutetaan syömishäiriöitä, anna jumalauta lapsesi olla rauhassa.
 
Ehkä kantsis vaan keksiä jokin aktivoiva harrastus. Jos normaalisti elätte ja liikutte ja syötte, niin ei pitäis kertyä painoa kasvuikäiselle. Mut tosiaan normaalia ruokavaliota ei ole, jos menee usein jädeä, jugurttia, vanukkaita, sipsejä, limpparia, keksejä, pullaa, tuoremehuja, muita mehuja.

Niin ja jos ette toistaiseksi menis kauppaan tytön kanssa? Tai sovitte että kerran viikkoon on herkkupäivä, silloin saa karkkia ja muulloin ei. Kyllä ton ikäisen vaan pitää jo tajuta.
 
[QUOTE="vieras";28775359]Miten reagoit kun tyttö menee jääkaapille ja pyytää syötävää? Annatko vai et? Älä opeta lasta napostelemaan vähän väliä jotain, vaan selkeät ruoka-ajat ja niiden ulkopuolella ei mitään, korkeintaan vettä juotavaksi. Onko karsittu mehut, limsat, murot, vanukkaat ja sokeriset jugurtit pois? Syökö lapsi paljon leipää? sitä kannattaa rajoittaa, esim. max pari palaa ruisleipää/päivä. Jos on koko ajan kova nälkä, anna tytön aterialla syödä ensin vatsansa täyteen kasviksia. Hedelmät on tietty terveellisiä, mutta nekin sisältää paljon sokeria, joten en antaisi hedelmiäkään syödä "huviksensa".

Käykö tyttö itsekseen leikkimässä kavereitten luona? Saako siellä kenties herkkuja? Ilmoittaisin kyläpaikkaan, että ruoka-aikana tyttö kotiin, ei ylimääräisiä herkutteluja kylässäkään.[/QUOTE]

Jos menee jääkaapille juuri syötyään tai silleen, että on vain vähän aikaa ruokailusta niin en todellakaan anna mitään jääkaapista. Olemme sanoneet, että nyt ei ole ruoka-aika, jolloin vastaus on "mutta on nälkä" ja sitten täytyy selittää, että syöty on vasta ja nyt ei ole ruoka-aika.

Mehua juo silloin tällöin, kotona vähemmän mutta sukulaisten luona ja hoidossa usein (hoidossa siis mehu välipalalla ja janojuomana!). Limsasta ei tykkää. Muroja ei meillä ole. Leipää söisi vaikka kuinka paljon mutta ollaan rajoitettu 2 palaseen kerralla (2 kertaa päivässä, aamu- ja iltapala). Usein sanoo, että lisää leipää vaikka olisi syönyt sen 2 palasta ja muutakin lisäksi... vanukkaita ei ole usein, ollaan rajoitettu niiden ostamista ja jogurttia on aamupalalla tai iltapalalla lähes päivittäin. Hedelmiä syö joitakin kertoja viikossa, lähinnä viinirypäleitä ja omenaa.

Ei käy kavereiden luona yksin.
 
[QUOTE="vieras";28775362]Musta on tosi järkyttävää, että lapsiakin kytätään noin.
Anna sen olla, ja anna sen syödä rauhassa mitä haluaa.
Mä haluaisin takaisin ne ajat, kun lapsille tyrkytettiin ruokaa ja lapset ja nuoret sanoivat että riittää, en mä jaksa syödä.

Tollatavalla aiheutetaan syömishäiriöitä, anna jumalauta lapsesi olla rauhassa.[/QUOTE]


Väärin! Tässä olen juuri seuraillut sukulaisperheen tilannetta, jossa juurikin lapsen annettiin rajoittamattomasti syödä, koska pelättiin että puuttumalla tilanteeseen lapsi sairastuu syömishäiriöön. Noh, tuloksena on nyt 9-vuotias tyttö, joka on selkeästi ylipainoinen, voisi sanoa että lihava lapsi. Ylipainonsa vuoksi on joutunut kiusatuksi koulussa ja alkaa nyt jossain määrin syrjäytyä. Tilannetta on vaikea korjata, koska tyttö ei edelleenkään osaa rajoittaa syömistään, syö vaikka sokerinpalat kaapista jos ei muuta ole tarjolla.

Ei lasta tarvitse sormella osoitella ja lihavuudesta sekä laihduttamisesta alkaa puhua, mutta todella tilanteeseen kannattaa puuttua.
 
[QUOTE="Vieras";28775376]Ehkä kantsis vaan keksiä jokin aktivoiva harrastus. Jos normaalisti elätte ja liikutte ja syötte, niin ei pitäis kertyä painoa kasvuikäiselle. Mut tosiaan normaalia ruokavaliota ei ole, jos menee usein jädeä, jugurttia, vanukkaita, sipsejä, limpparia, keksejä, pullaa, tuoremehuja, muita mehuja.

Niin ja jos ette toistaiseksi menis kauppaan tytön kanssa? Tai sovitte että kerran viikkoon on herkkupäivä, silloin saa karkkia ja muulloin ei. Kyllä ton ikäisen vaan pitää jo tajuta.[/QUOTE]

Joo, pitäisi tajuta, että a) vanhempia totellaan ja b) herkkupäivä on vain, kun käymme kaupassa (yleensä tiistai, ei aina tällöinkään herkkuja) ja lauantaisin. Muttei todellakaan tunnu menevän "jakeluun" eli ei ymmärrä näitä asioita. Väittää vastaan ja kiukkuaa, jotta saisi tahtonsa läpi.

Ja lapset on oltava kaupassa mukana, kun käymme kaupassa sillä vain miehellä on ajokortti ja ajamme kauppaan yhdessä, koko perhe.
 
[QUOTE="Huoh";28775400]" Mutta joskus leikillään olen naureskellen taputtanut mahaa ja sanonut jotain tyyliin "mikäs tämä on?" "

Kiva äiti olet. Tyttöparka.[/QUOTE]

Niin tekee muutkin kuin minä. Isänsä, pappansa ja jopa itse, eikä se ole mitenkään negatiivinen asia vaan sellaista leikkiä. Ehkei kaikki sitä ymmärrä.
 
Se on negatiivinen asia jos sillä mitenkään viitataan pömppöyteen. Eri asia jos tuohon kuuluu vastata että "se on masu", jolloin tekisitte sitä vaikka neiti olisi tikkulaiha.

Kummin on?
 
Joo, pitäisi tajuta, että a) vanhempia totellaan ja b) herkkupäivä on vain, kun käymme kaupassa (yleensä tiistai, ei aina tällöinkään herkkuja) ja lauantaisin. Muttei todellakaan tunnu menevän "jakeluun" eli ei ymmärrä näitä asioita. Väittää vastaan ja kiukkuaa, jotta saisi tahtonsa läpi.

Ja lapset on oltava kaupassa mukana, kun käymme kaupassa sillä vain miehellä on ajokortti ja ajamme kauppaan yhdessä, koko perhe.

Mies voi mennä kauppaan yksinkin. Sanot jos kaupassa tulee vielä riitaa, että sinä et halua joka kerta ison lapsen kanssa tällaisesta kinata kaupassa. Tämä on sääntö, että vain tiistaisin herkkuja ja muulloin ei. Ja jollei se sovi, niin jatkossa sitten iskä käy yksin kaupassa.
 
Jos menee jääkaapille juuri syötyään tai silleen, että on vain vähän aikaa ruokailusta niin en todellakaan anna mitään jääkaapista. Olemme sanoneet, että nyt ei ole ruoka-aika, jolloin vastaus on "mutta on nälkä" ja sitten täytyy selittää, että syöty on vasta ja nyt ei ole ruoka-aika.

Mehua juo silloin tällöin, kotona vähemmän mutta sukulaisten luona ja hoidossa usein (hoidossa siis mehu välipalalla ja janojuomana!). Limsasta ei tykkää. Muroja ei meillä ole. Leipää söisi vaikka kuinka paljon mutta ollaan rajoitettu 2 palaseen kerralla (2 kertaa päivässä, aamu- ja iltapala). Usein sanoo, että lisää leipää vaikka olisi syönyt sen 2 palasta ja muutakin lisäksi... vanukkaita ei ole usein, ollaan rajoitettu niiden ostamista ja jogurttia on aamupalalla tai iltapalalla lähes päivittäin. Hedelmiä syö joitakin kertoja viikossa, lähinnä viinirypäleitä ja omenaa.

Ei käy kavereiden luona yksin.


Mutta siis annat kuitenkin välipaloja ruoka-aikojen ulkopuolella (jos edellisestä ruoasta on kulunut aikaa)? Kannattaisi nyt jättää kaikki ylimääräiset välipalat pois ja jos teillä on "virallinen" välipala-aika, silloin antaisin lähinnä esim. porkkanaa ja maustamatonta jugurttia marjojen kera. Leivän rajoittaminen on hyvä, koska se oikeasti joitain ihmisiä lihottaa lähestulkoon samalla tavalla kuin pullansyönti.
Makeutetut jugurtit kannattaa jättää kokonaan pois, niissä on ihan kamalasti sokeria (yhdessä pikkupikarissa 6 palaa sokeria). Niitä kasviksia kannattaa syöttää paljon, ihan jo ennen lämmintä ruokaa, niin vatsa täyttyy mukavasti jo niistä. Santsilautaselle laittaisin selvästi vähemmän kuin ensimmäiselle lautaselle.

Paljon ulkoilua ja liikkumista, juoksuta, pyöräilytä jne lasta. Leikin varjolla tietenkin. Ehkä syksyllä jokin jumppakerho voisi olla kiva.
 
[QUOTE="vieras";28775415]Mutta siis annat kuitenkin välipaloja ruoka-aikojen ulkopuolella (jos edellisestä ruoasta on kulunut aikaa)? Kannattaisi nyt jättää kaikki ylimääräiset välipalat pois ja jos teillä on "virallinen" välipala-aika, silloin antaisin lähinnä esim. porkkanaa ja maustamatonta jugurttia marjojen kera. Leivän rajoittaminen on hyvä, koska se oikeasti joitain ihmisiä lihottaa lähestulkoon samalla tavalla kuin pullansyönti.

Makeutetut jugurtit kannattaa jättää kokonaan pois, niissä on ihan kamalasti sokeria (yhdessä pikkupikarissa 6 palaa sokeria). Niitä kasviksia kannattaa syöttää paljon, ihan jo ennen lämmintä ruokaa, niin vatsa täyttyy mukavasti jo niistä. Santsilautaselle laittaisin selvästi vähemmän kuin ensimmäiselle lautaselle.

Paljon ulkoilua ja liikkumista, juoksuta, pyöräilytä jne lasta. Leikin varjolla tietenkin. Ehkä syksyllä jokin jumppakerho voisi olla kiva.[/QUOTE]

En ole näin sanonut, että antaisin ylimääräistä. Jos edellisestä ruokailusta on aikaa, niin silloin syödään se välipala tai ruoka yhdessä.
 
No on kyllä iso annos tuon ikäiselle jos aamupalaksi on jogurtti JA 2 leipää. Eli annoskoot on liian suuret. Terveelliselläkin ruoalla lihoo jos liikaa syö... kelpaisko luonnonjogurtti marjapilttilisällä ja leiväksi joku pienikokoisempi leipä? Voiko tarhaan sanoa että ei mehuja? Nehän syövyttää hampaatkin...
 
Joo, pitäisi tajuta, että a) vanhempia totellaan ja b) herkkupäivä on vain, kun käymme kaupassa (yleensä tiistai, ei aina tällöinkään herkkuja) ja lauantaisin. Muttei todellakaan tunnu menevän "jakeluun" eli ei ymmärrä näitä asioita. Väittää vastaan ja kiukkuaa, jotta saisi tahtonsa läpi.

Ja lapset on oltava kaupassa mukana, kun käymme kaupassa sillä vain miehellä on ajokortti ja ajamme kauppaan yhdessä, koko perhe.

Hyvin yksinkertaista! Lapselle selitetään ennen kauppaan menoa, että jos tulee yhtään kiukkua herkuista tai lapsi laittaa ilman lupaa kärryihin tavaraa, herkkupäivä siltä viikolta perutaan kokonaan. Ja sitten toimitte sanojenne mukaan. Voisin veikata, että max 1-2 kertaa voitte joutua herkkupäivän perumaan, mutta asia menee kyllä perille kun olette johdonmukaisia.
 

Yhteistyössä